Trombocitoza

Trombocitoza | Autor: gabitaco

Link direct la acest mesaj

Stie cineva daca pt trombocitoza exista medicatie naturista?
Se pot face teste suplimentare pt depistarea trombocitozei- leucemiei?
Cum se manifesta boala in timp?
Gabriela si Mateea Ioana
Povestea nasterii

Cand iti vine sa plangi, adu-ti aminte de clipele in care zambeai;
Cand simti ca viata nu are nici un rost gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait,
Cand simti ca vrei sa mori gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca...
Iubeste-ti viata, parintii si prietenii. E cel mai de pret lucru.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Si pe mine m-ar interesa. Am o trombocitoza care-mi da batai de cap. De altfel, am si facut o tromboflebita din cauza aceasta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Trombocitele sunt acele elemente din sange, responsabile de oprirea sangerarii!!! Atunci cand un vas este lezat si apare sangerarea , trombocitele intervin , oprind sangerarea prin formarea unui cheag ( tromb )!!!
Trombocitoza reprezinta un numar crescut al acestor celule , existand riscul de aparitie a trombilor , trombi care pot obstrua vasele sangvine. Trombocitoza apare in boli inflamatorii, in carenta de fier, dupa splenectomie ( scoaterea splinei chirugical ), in caz de deshidratare.
Pentru tratament ar trebui sa consulti un medic de specilitate, un hematolog , dar in primul rand ar trebui sa repeti analizele!!!

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Si sotul meu are trombociltele 518000 si face diverse teste la clinica de hematologie in Iasi.Deocamdata nu i s-a pus un diagnostic si i se fac inca alte analize.Pe 5.12.2007 va merge la al treilea set de analize.Deocamdata i s-a spus ca se distrug celule .Foarte sec si desi ii iesise si ficat gras acest aspect a fost insignifiant si deocamdata ignorat.Nu pot decit sa presupun ca asta e zero pe linga ce semnificatie au restul analizelor.
Mai mult decit am studiat pe internet referitor la leucemie nu stiu.
Am dat si o cautare cu medicatie naturista si n-a rezultat mare lucru.Te duce la "formula as' si de acolo nu mai gasesc nimic.
El tine un regim alimentar pentru ficat care nu stiu daca va influenta in vreun fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Ma indoiesc ca exista tratament naturist. Este vorba de o boala autoimuna. O poti controla dar nu cred ca exista tratament de nici un fel (naturist sau de alt gen). Sper sa ma insel dar nu prea cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

quote:
Originally posted by mirela.d

Ma indoiesc ca exista tratament naturist. Este vorba de o boala autoimuna. O poti controla dar nu cred ca exista tratament de nici un fel (naturist sau de alt gen). Sper sa ma insel dar nu prea cred.


Mirela daca poti dezvolta subiectul ar fi perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Cum am mai spus, ma indoiesc ca exista un tratament naturist, nu sunt sigura de aceasta.
Este vorba totusi de o anomalie, daca ii pot spune asa. De niste modificari care nici cu medicamente nu se vindeca ci doar se pot tine in frau.
Ce stiu eu este ca astfel de boli le poti avea toata viata fara sa ai simptome. De exemplu, am inteles ca trombofilia prin deficit de proteina S creste riscul producerii unui anevrism, a unui infarct.

Nu pot spune foarte multe pentru ca, recunosc cu rusine, nu m-am documentat foarte mult asupra acestei probleme. Am luat de buna ce mi-a zis doctorul si am urmat tratamentul prescris de el. Dupa ce am nascut, la o perioada buna de timp, analizele au iesit in regula. M-am gandit ca a avut dreptate doctorul si problema a fost doar pe parcursul sarcinii.

Imi pare rau, nu am vrut sa par ca stiu sigur ca nu se pot trata trombocitozele.

Dulcetica, iti recomand (daca poti) sa refaceti analizele si in Bucuresti la Fundeni. Rezultatele ti se dau foarte repede iar in ceea ce priveste profesionalismul, eu am fost mai mult decat multumita.

Daca ai nevoie de un numar de telefon de la cineva de acolo, da-mi adresa ta de mail sau un nr. de tel si-ti voi scrie numarul asistentei care m-a pus pe mine in contact cu dna. dr. Uscatescu si care imi dadea rezultatele si prin telefon (fax).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Mirela te rog activeaza-ti PM sa-ti pot trimite adresa mea de email.

Mergi la inceput