Jocurile si jucariile copilariei noastre

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Ar fi interesant sa facem o descriere a jocurilor, pentru ca eu le-am cam uitat detaliile. Am incercat sa-mi amintesc cum se juca "Tarile" si "Castelul" si nu mai stiu exact .
sa-mi amintesc.

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Ce subiect frumos! Mi-at umplut sufletul de bucurie!

Noi ne jucam absolut toate jocurile enumerate de voi. Frunza si castelul erau preferatele mele.

"Tarile" ? Nu-ti mai amintesti? Hai ca-ti spun eu cum era :)
Se desena pe jos cu creta un cerc impartit in atatea triunghiuri cati copii erau. Fiecare isi alegea o tara (ce bataie mai era pe tarile astea mai dezvoltate) si unul dintre jucatori "tragea"
"sa traga sa traga mata de coada si porcul de...(nu mai stiu ce, urechi cred dar parca nu prea-mi suna bine ) si spunea o tara Chinaaaaaaaaaaaaa. Cel care era "China" ramanea sa prinda mingea (bineinteles ca tragatorul" o arunca astfel incat ceilalti care nu erau "China" sa aiba timp sa fuga si sa se ascunda dupa ceva)
Acum nu-mi mai amintesc exact cum anume ajungea "China" la ceilalti jucatori, ca trebuia sa-i atinga cu mingea...
Eeeee nebunie mare :)))

Frumoasa copilarie!


*******************************************************
Nu-i nimeni drac si nimeni sfant...credinta-i val ,iubirea vant si viata fum...

- Giulianna -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

Am copilarit in "buricul tirgului" cum se spune. Lumea copilariei mele s a invirtit intr o curte maaaarrreeee, era curtea a 5 blocuri-vile. Superba curte Si din pacate am fost martora, in timp, a degradarii ei continue, a transformarii intr o imensa parcare plina de gropi. Acum copii nu mai au unde sa se joace caci oriunde a existat un spatiu liber a rasarit si o masina!!! Nu a mai ramas nimic din curtea copilariei mele...
Era o curte (batrinii spuneau ca fusese si mai frumaosa, ca veneau oameni de pe strada sa stea pe banci, era ca un parc, atit de frumoasa era) foarte mare, cu multa multa verdeata, tufe, flori, copaci, banci de lemn, soare si zone umbroase. Dupa blocuri, cum le spuneam noi, spatiul dintre peretele blocului si gard, ni se parea ca fiind un no man s land... Iar daca nu ne ajungea curtea treceam si pe la pomii plini de fructe ai vecinilor!
Acolo unde am copilarit eu nu existau blocuri... doar vile, tei si plopi. Superba zonaaa!!!
Eram multi copii.. cind ne adunam rasuna curtea de strigatele noastre iar "blocurile" se cutremurau de alergaturile noastre.. caci ne mai ascundeam cind jucam fatzea.. si cum existau 3 intrari la fiecare "bloc" va imaginati ce tropaieli erau pe acolo
Seara jucam Fatzea, iar cind am mai crescut Inecatelea... Ziua, Leapsa, Ratele si vinatorii (cu mingea) Tzara tzara vrem ostasi, Tarile (cu mingea ori cu cutitul, cind puteam sa sterpelim "scula" cu pricina.. ca ne shmecherisem) Uliul si porumbeii, Elasticul, Flori, fete sau baieti, 1,2,3 la perete stai; Omul negru, Telefonul fara fir, Castelul, Mima, Regina pe furate.....
Ca sa nu punem joaca cu papusile, cele de la gramada de nisip; ori de a mama si de a tata; Jucarii nu prea aveam, ca deh, nu existau fonduri si pt asa ceva.. Insa mi amintesc, hehehehe, ca primisem un tigrisor de plush, asezat in pozitia culcat pe labe,umplut cu paie. Si l am pus intr o cutie de pantofi, de care am legat o sfoara... si uite asa il tiriiam prin curte facind o harmaialeeeeee
Cel mai grozav a fost cind ne am construit o "cazemata" cum ii spuneam noi pompos... din caramizi, am acoperit o cu niste cartoane.. si am adus oareshce presuri, pleduri aduse de pe acasa. Aveam o mindrete de casa ce mai!!!! Dragut a fost cind s a stirnit o ploaie si ne a udat presurile... Ne mai jucam "de a scoala" cu cei mici, organizam serbari si in fiecare an aveam Carnaval.. cu tot tacimul: masti, bunataturi, sucuri, ghirlande, panouri cu personaje din desene animate, etc. la care munceam toti cot la cot. An de an asteptam cu nerabdare acest eveniment!!!

Daaaa... am avut o copilarie frumoasa si nu numai eu ci toti cei din generatia mea/noastra Din pacate copilutii de azi traiesc intr o cu totul alta lume, NU STIU sa se joace, si vrind nevrind ne intrebam cine este vinovat: calculatorul, televizorul, sistemul social, parintii?

giuliana.. sa ti spun eu cum eram mai departe: China dupa ce prindea mingea striga Stop! celelalte tari trebuind sa se opreasca. China incerca sa loveasca o alta cu mingea copilul cel mai apropiat de el, copilul avind dreptul sa se fereasca fara a si schimba pozitia picioarelor. La noi in curte, daca China prindea mingea fara ca aceasta sa fi atins pamintul avea dreptul sa strige imediat o alta tara.. sa te tii atunci alergaturi si buimaceli!!!!!


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

quote:
Originally posted by tora97

giuliana.. sa ti spun eu cum eram mai departe: China dupa ce prindea mingea striga Stop! celelalte tari trebuind sa se opreasca. China incerca sa loveasca o alta cu mingea copilul cel mai apropiat de el, copilul avind dreptul sa se fereasca fara a si schimba pozitia picioarelor. La noi in curte, daca China prindea mingea fara ca aceasta sa fi atins pamintul avea dreptul sa strige imediat o alta tara.. sa te tii atunci alergaturi si buimaceli!!!!!


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez




imi si imaginez ce buluc era

*******************************************************
Nu-i nimeni drac si nimeni sfant...credinta-i val ,iubirea vant si viata fum...

- Giulianna -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Ce frumos a fost...si eu jucam tot ce ati spus si voi.Cred ca mai erau si alte jocuri:era un joc(nu mai stiu cum se numea)cam asa:copiii stateau jos si unul in picioare.Avea un nasture ascuns intre maini,si trecea pe la fiecare si se prefacea ca-l lasa in mana copiilor,si trebuia sa ghiceasca cineva cine are nasturelul.
Imi amintesc jocul de-a spectacolul,cand prezentam programe artistice;capra;melcul(un fel de sotron in forma de melc)...erau atatea posibilitati de joc fara a avea practic jucarii...Copiii nostri chiar nu mai stiu sa se joace.Ce pacat...
Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru

"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Tora, giuliana, mai, parca imi amintesc vag ca unele tari puteau dobandi dreptul de a lua bucati din alte tari. Nu asa era? doamne ce-am mai jucat si eu "tarile" si nu-mi vine sa cred ca am uitat jocul. Ce probleme am la ora asta tarzie;Mie imi mai placea si "ratele si vanatorii"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

quote:
Originally posted by valen

Tora, giuliana, mai, parca imi amintesc vag ca unele tari puteau dobandi dreptul de a lua bucati din alte tari. Nu asa era? doamne ce-am mai jucat si eu "tarile" si nu-mi vine sa cred ca am uitat jocul. Ce probleme am la ora asta tarzie;


Mie imi mai placea si "ratele si vanatorii"




Daaaaa daaaaa parca imi amintesc si eu...la un moment dat ajungeam sa stau numai intr-un picior in propria tara.
Sigur....ai dreptate!!!

Eram multe fete si multi baieti in gasca...fiecare bineinteles cu preferata sau preferatul lui.
Aaaa imi amintesc ca am facut si nunti, ne-am facut verighete dintr-o coperta de caiet taiata si cusuta...iar buchetul miresei din crengi de copac. Aruncam si buchetul iar cine-l prindea...urma sa se "casatoreasca" :)) Pentru petrecere aduceam fiecare de acasa ce aveam...fursecuri, bombonele, gume...

In scara blocului aveam un calorifer iar iarna, daca ne udam in ghetute sau in cizme, ne strangeam toti acolo, in scara, ne scoteam incaltarile iar ciorapeii ii puneam la uscat pe calorifer. Asta pentru ca daca ne duceam in casa..."ne oprea". :)))
Treceau vecinii si ne spuneau "mai copii, de ce nu va duceti acasa sa va schimbati hainutele?" iar noi raspundeam "nuuuu ca ne opreste" :)))

Vreau copilaria mea inapoi




*******************************************************
Nu-i nimeni drac si nimeni sfant...credinta-i val ,iubirea vant si viata fum...

- Giulianna -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Offff...o vreau si eu!!!!Ce frumoasa copilarie,ce repede-a trecut!Ce ciudati suntem,vesnic nemultumiti-cand suntem mici abia asteptam sa crestem mari(cine mai e ca noi?!),cand am evenit adulti suntem dornici cu totii de copilarie si ni se umple inima doar amintindu-ne de ea,cand e vara vrem iarna...si tot asa!
Adevarul e ca n-aveam nicio grija,era viata mai simpla si mai frumoasa!Am avut noi toti de zeci de ori mai frumoasa copilaria decat puiutii nostri!Pacat...ar fi meritat si ei sa se joace!Oare cand s-a terminat cu joaca?Imediat dupa anul 1990?Si de ce s-a terminat?Daca-i intrebi ceva ,daca au idee de jocul x se uita la tine ca la un extraterestru...ei nu stiu!Imi pare atat de rau pentru ei...
Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru


"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

Mergi la inceput