Jocurile si jucariile copilariei noastre

Jocurile si jucariile copilariei noastre | Autor: zivana

Link direct la acest mesaj

Petrecem atata timp in magazinele de jucarii, incat am ajuns sa uitam cu ce ne jucam noi cand eram mici. Am dat peste un text care vorbea tocmai despre asta
http://www.gavagai.ro/blog/2007/09/18/jocurile-si-jucariile-copilariei/
voi cum va jucati? si cu ce?
ar trebui sa existe un fel de caseta a amintirilor, in care sa le strangem pe toate. am inceput sa regret ca le-am aruncat. acummi-ar fi prins bine. cel putin unele dintre ele :)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

La vremea aia, ma jucam cu copiii de la bloc "Tara,tara ,vrem ostasi!" si alte feluri de jocuri de astea, la gramada. Saream coarda, jucam sotron, ma jucam si cu papusi (eu eram mereu doctorita),faceam picnicuri pe un loc viran de langa bloc.....Era super, eram fericita, nu imi mai trebuia nimic. Ma jucam intr-un mod atat de sincer, incat iti era mai mare dragul sa ne privesti pe toti copiii....
Acum, ma uit la fetele mele, mai precis la cea mare, care nu are decat cinci anisori,si ma ingrozesc: vrea parfum nu stiu de care, cristale nu stiu de care, Disneyland, Legoland, vrea tot felul de chestii pe care eu, la varsta ei, nici nu stiam ca exista pe lume.
Papusile,....le foloseste, insa le schimba extrem de repede. Eu, chiar si la 18 ani dormeam cu un urs mare, de plus, cumparat din USA. Si acum il am acasa, chiar daca e mai vai de mama lui. La ea, jucariile nu tin prea mult, nu se leaga afectiv de ele, nu inseamna mare lucru.De ceva vreme, se cam intereseaza de jocurile pe PC.
Asta e, generatiile evolueaza, si inca foarte repede.

Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Era sublim pe atunci. Avem un parc mare intre 2 blocuri, retras de sosea asa ca ne jucam cat era ziua de lunga.
Elastic,sotron , Scoala(cu mingea de volei/fotbal) , jucam Patratica ,fotbal,Tara tara vrem ostasi , Incetul cu incetul se fabrica otetul , 'Scunsa(cel mai fain), Prinsa(pe animale , pe tari , pe filme , samd) , Sticluta cu otrava , Tarile , Hotii si politistii ,Flori fete si baieti , Teleonul american si telefonul fara fir , Lapte gros , Coarda ,Adevar si provocare si cate si mai cate.
Chiar si acum jucam scunsa prin zona , ca suntem peste 20 de persoane si jucam pe un teren mare
cand am mai crescut am trecut la baschet , volei , tenis , fotbal, ping-pong , bedminghton , baseball.
Si cand eram micuta ma jucam cu papusile , evident , lego(eram innebunita)

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

ce frumos a fost!eram f multi copii de varste apropiate si ne jucam tot felul de jocuri/ascunsea,flori,fete,filme sau baieti,9 pietre,vaca,frunza,atinsea,tenis de picior,urmarirea,telefonul fara fir,telefon american,imparatul varza acra....chiar inventasem si eu un joc care se numea..//iarba vie si iarba moarta//.

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu cred ca subiectul tb mutat in alta parte,chiar la discutii generale.e un subiect f bun,care nu si are locul aici.

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Ce mai jucam? Castel, leapsa si foarte multa jocuri care ne solicitau imaginatia...eram politiste, doctorite, cintarete (ABBA), desenam foarte mult cu creta pe asfalt...

Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ame-mih spune:

Frunza, ce misto era! Stateam intr-o seara si ma gandeam daca mai stiu sa-l desenez ca sa-l invat si pe fi-miu sa-l joace.
A si mai juacam Ligheane, ligheane ca era cu pupaturi si tare frumos mai era

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Wow frumoase amintiri din copilarie... mi s-a facut pielea de gaina si imi vine sa plang; a fost superba copilaria mea; mai vreau macar o zi sa o retraiesc; veneam de la scoala pe la 11-12 (clasele 5-8), aruncam ghiozdanul in hol si ma schimbam si direct afara; eram multi copii in bloc si pe langa, ne adunam cu totii si ne jucam: coarda era cea mai preferata, de-a v-ati ascunselea prin tot cartierul, "flori fete sau baieti, melodii sau cantareti", omul negru, oina, volei, telefonul fara fir... Doamne cat de multi copii eram...ne adunam cam 20 copii si ne jucam, nu aveam figuri, nu eram importanti cu nimic... eram doar copii (exact ceea ce copii din ziua de azi nu mai sunt).
apoi intram pe la 3-4 in casa si ne apucam de lectii pana pe la 7-8 seara si apoi ieseam iar afara pentru inca o ora doua... superb!
Mi-as dori o astfel de copilarie pentru copilul meu; insa nu se mai poate; copii sunt tristi in ziua de azi....
As vrea sa-mi pot plimba copilul prin filmul copilariei mele... sau sa-i ofer cateva zile de joaca in acele vremuri...

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Hai ca m-a apucat nostalgia... ce frumos era pe atunci ! Toate jocurile care le-ati enumerat si voi.. si mai aveam si jocul "de-a gimnastica" era pe vremea cand Nadia castigase la Olimpiada.. desenam cu creta o barna pe asfalt si faceam roata .. atunci mi-am rupt eu mana

Ingrid si Cristi 4 ani si 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

ingridnen eu am evoluat chiar si la "paralele" care erau o bara de batut covoare!

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

"Tara, tara, vrem ostasi", "1,2,3 la perete stai", sotron, melcul, saream coarda si cat era ziua de lunga, in mod special in vacante, topaiam cat era ziua de lunga. Nici mancare nu-mi trebuia.

Ehee...


Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.

Mergi la inceput