Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Barfe, mondenitati, cancanuri

Jocurile si jucariile copilariei noastre

(1 vot)    Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

zivana
zivana
nou venit

Romania

3 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 18/09/2007 :  15:21:47 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj  Reply with Quote

Jocurile si jucariile copilariei noastre

Petrecem atata timp in magazinele de jucarii, incat am ajuns sa uitam cu ce ne jucam noi cand eram mici. Am dat peste un text care vorbea tocmai despre asta
http://www.gavagai.ro/blog/2007/09/18/jocurile-si-jucariile-copilariei/
voi cum va jucati? si cu ce?
ar trebui sa existe un fel de caseta a amintirilor, in care sa le strangem pe toate. am inceput sa regret ca le-am aruncat. acummi-ar fi prins bine. cel putin unele dintre ele :)
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
cristina1974
cristina1974
membru junior

United Kingdom, London
1014 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2007 :  23:03:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicristina1974 Adauga semn de carte la raspuns Trimite cristina1974 un Mesaj Privat  Reply with Quote
La vremea aia, ma jucam cu copiii de la bloc "Tara,tara ,vrem ostasi!" si alte feluri de jocuri de astea, la gramada. Saream coarda, jucam sotron, ma jucam si cu papusi (eu eram mereu doctorita),faceam picnicuri pe un loc viran de langa bloc.....Era super, eram fericita, nu imi mai trebuia nimic. Ma jucam intr-un mod atat de sincer, incat iti era mai mare dragul sa ne privesti pe toti copiii....
Acum, ma uit la fetele mele, mai precis la cea mare, care nu are decat cinci anisori,si ma ingrozesc: vrea parfum nu stiu de care, cristale nu stiu de care, Disneyland, Legoland, vrea tot felul de chestii pe care eu, la varsta ei, nici nu stiam ca exista pe lume.
Papusile,....le foloseste, insa le schimba extrem de repede. Eu, chiar si la 18 ani dormeam cu un urs mare, de plus, cumparat din USA. Si acum il am acasa, chiar daca e mai vai de mama lui. La ea, jucariile nu tin prea mult, nu se leaga afectiv de ele, nu inseamna mare lucru.De ceva vreme, se cam intereseaza de jocurile pe PC.
Asta e, generatiile evolueaza, si inca foarte repede.

Ajutati-o pe Sonia

Cristina ,Iasmina Timeea si Georgia Helia
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

XIO
Steinbock Moria

Romania
12528 Mesaje
25 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2007 :  23:22:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite XIO un Mesaj Privat  Reply with Quote
Era sublim pe atunci. Avem un parc mare intre 2 blocuri, retras de sosea asa ca ne jucam cat era ziua de lunga.
Elastic,sotron , Scoala(cu mingea de volei/fotbal) , jucam Patratica ,fotbal,Tara tara vrem ostasi , Incetul cu incetul se fabrica otetul , 'Scunsa(cel mai fain), Prinsa(pe animale , pe tari , pe filme , samd) , Sticluta cu otrava , Tarile , Hotii si politistii ,Flori fete si baieti , Teleonul american si telefonul fara fir , Lapte gros , Coarda ,Adevar si provocare si cate si mai cate.
Chiar si acum jucam scunsa prin zona , ca suntem peste 20 de persoane si jucam pe un teren mare
cand am mai crescut am trecut la baschet , volei , tenis , fotbal, ping-pong , bedminghton , baseball.
Si cand eram micuta ma jucam cu papusile , evident , lego(eram innebunita)

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

monalac
cea mai fericita mamica

Andorra
3281 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2007 :  23:50:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite monalac un Mesaj Privat  Reply with Quote
ce frumos a fost!eram f multi copii de varste apropiate si ne jucam tot felul de jocuri/ascunsea,flori,fete,filme sau baieti,9 pietre,vaca,frunza,atinsea,tenis de picior,urmarirea,telefonul fara fir,telefon american,imparatul varza acra....chiar inventasem si eu un joc care se numea..//iarba vie si iarba moarta//.

Mami de Cris

Poze Cris

monalac
cea mai fericita mamica

Andorra
3281 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2007 :  23:52:24 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite monalac un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu cred ca subiectul tb mutat in alta parte,chiar la discutii generale.e un subiect f bun,care nu si are locul aici.

Mami de Cris

Poze Cris

Theiuta
Nicolas cu ochi de stele

Romania, bucurestiBUCURESTI
1081 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/09/2007 :  17:38:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Theiuta Adauga semn de carte la raspuns Trimite Theiuta un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ce mai jucam? Castel, leapsa si foarte multa jocuri care ne solicitau imaginatia...eram politiste, doctorite, cintarete (ABBA), desenam foarte mult cu creta pe asfalt...

Theiuta

Mami si Nicolas

Sanatosi sa fim!
ame-mih
ame-mih
nou venit

Romania, bucuresti
62 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2007 :  09:17:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ame-mih un Mesaj Privat  Reply with Quote
Frunza, ce misto era! Stateam intr-o seara si ma gandeam daca mai stiu sa-l desenez ca sa-l invat si pe fi-miu sa-l joace.
A si mai juacam Ligheane, ligheane ca era cu pupaturi si tare frumos mai era
claudia_a
claudia_a
membru junior

Romania, galatiGALATI
1417 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2007 :  10:00:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite claudia_a un Mesaj Privat  Reply with Quote
Wow frumoase amintiri din copilarie... mi s-a facut pielea de gaina si imi vine sa plang; a fost superba copilaria mea; mai vreau macar o zi sa o retraiesc; veneam de la scoala pe la 11-12 (clasele 5-8), aruncam ghiozdanul in hol si ma schimbam si direct afara; eram multi copii in bloc si pe langa, ne adunam cu totii si ne jucam: coarda era cea mai preferata, de-a v-ati ascunselea prin tot cartierul, "flori fete sau baieti, melodii sau cantareti", omul negru, oina, volei, telefonul fara fir... Doamne cat de multi copii eram...ne adunam cam 20 copii si ne jucam, nu aveam figuri, nu eram importanti cu nimic... eram doar copii (exact ceea ce copii din ziua de azi nu mai sunt).
apoi intram pe la 3-4 in casa si ne apucam de lectii pana pe la 7-8 seara si apoi ieseam iar afara pentru inca o ora doua... superb!
Mi-as dori o astfel de copilarie pentru copilul meu; insa nu se mai poate; copii sunt tristi in ziua de azi....
As vrea sa-mi pot plimba copilul prin filmul copilariei mele... sau sa-i ofer cateva zile de joaca in acele vremuri...

Mami si Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

ingridnen
membru senior

Romania, bucuresti
3207 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2007 :  16:50:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingridnen un Mesaj Privat  Reply with Quote
Hai ca m-a apucat nostalgia... ce frumos era pe atunci ! Toate jocurile care le-ati enumerat si voi.. si mai aveam si jocul "de-a gimnastica" era pe vremea cand Nadia castigase la Olimpiada.. desenam cu creta o barna pe asfalt si faceam roata .. atunci mi-am rupt eu mana

Ingrid si Cristi 4 ani si 6 luni
sheherezada
sheherezada
wild heart

Donator desprecopii.com
 Romania,
1649 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/09/2007 :  15:46:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite sheherezada un Mesaj Privat  Reply with Quote
ingridnen eu am evoluat chiar si la "paralele" care erau o bara de batut covoare!

Sheherezada si Maia-Iulia

'Nu exista culmi de neatins,ci numai aripe prea scurte."
Poze

Anca Wish
Si frumoasa si modesta

Donator pentru SaraDonator Bazar, Caseta cu bijuterii
 Romania, bucurestiBUCURESTI
3867 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 24/09/2007 :  15:38:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiAnca Wish Adauga semn de carte la raspuns Trimite Anca Wish un Mesaj Privat  Reply with Quote
"Tara, tara, vrem ostasi", "1,2,3 la perete stai", sotron, melcul, saream coarda si cat era ziua de lunga, in mod special in vacante, topaiam cat era ziua de lunga. Nici mancare nu-mi trebuia.

Ehee...

Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com