prednison

prednison | Autor: LiliaToma

Link direct la acest mesaj

Dupa doua saptamani de Augmentin si Ospen, cand ni se parea ca am scapat de angina, febra a revenit iar. Azi am fost la control, i-a facut o radiografie pulmonara si concluzia este ca are: bronsiolita nu stiu de care( scuze, am uitat acasa diagnosticul)
Ni s-a prescris tratament cu Ventolin, Klacid, Eurespal si Prednison.
Ca orice mama, am cautat info despre toate medicamentele astea si gasesc peste tot ca Prednison se ia mai mult de maturi, iar referitor la administrarea lui la copii, mamicile il evita cat pot.
Totusi nu am inteles ce si cum cu acest medicament. Pana la urma ptr ce exact este el? Cat de mult tr sa ne ferim? Sa i-l dau fetitei mele( are 3 ani si 10,5 kg)?. Am inteles ca e ft amar, cum sa o fac sa il accepte? E adevarat ca pe perioada administrarii lui( noi avem 3 zile) trebuie sa nu manance nimic cu sare?

Multumesc anticipat pentru orice informatie si experienta impartasita


Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Buna Lilia,

Prednisonul este cortizon. Nu am cunostintele necesare pentru a-ti spune de ce ti l-a recomandat medicul la bronsiolita, dar stiu ca se da in mai multe tipuri de afectiuni. Socrul meu face cure anuale de cate 9 saptamani (!!!!) pentru leuco-nevraxita (scleroza multipla, daca nu ma insel). Pitica mea a luat Prednison la 3 ani si 4 luni (15.5kg) pentru alergie (dupa ce primise cortizon 3 zile in spital prin branula). Ea a luat cca 4 zile Prednison, 1 pastila in prima seara, 2 pastile la 12 ore, 1 pastila dupa 24 de ore, 1/2 pastila dupa inca 24 de ore, deci s-a facut o crestere pana la un maxim, apoi o descrestere. Asa face socrul meu, dar la el si cresterea si descresterea tin foarte mult, el ajunge la un maxim cu foarte multe pastile.

Este adevarat ca nu trebuie sa manance nici un pic de sare (nici macar paine cu sare) cat timp ia Prednison, altfel se umfla (retine apa). Asta iti spun din experienta socrului meu, care a incercat la inceput sa manance paine cu sare (s-a gandit el ca are putina sare painea) si s-a facut rotofei.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Cortizonul este un antiinflamator,si se pare ca e folosit in afectiuni ale plaminilor!!Fetita mea a luat deja de mai multe ori,pentru ca imi face bronsite asmatiforme cu crize de astm urite de tot,iar cortizonul este singurul care o ajuta!!
Tu ai tratament pentru 3 zile,e f bine,in general nu se da mai mult de 5 zile la copii,asa nu ai nevoie de descresterea dozei.
Aici doctorii spun sa il dam dimineata ,dizolvat intr-un pic de apa (cica nu e bine sa il ia seara ca enerveaza!!!).
Pupici si sanatate la puiuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Continui:
De asemenea, socrul meu tine regim fara sare inca 2 saptamani dupa incheierea tratamentului, mie nu mi-au zis nimic despre asta in spital, dar am mai lasat-o si pe fi-mea inca 2 zile fara sare dupa (mai ales ca nu am avut probleme, se pare ca Prednisonul chiar face pofta de mancare).

Partea proasta este ca Prednisonul da niste reactii adverse foarte neplacute (daca citesti un prospect te iei cu mainile de par). Fi-mea a fost extrem de nervoasa, agitata, plangea din orice, nimic nu-i convenea, adormea foarte greu, plangea in somn, vroia non-stop la mine in brate (noroc ca mi-au dat si mie de la spital concediu medical sa mai stau cu ea acasa). Am incercat intr-o zi sa o las cu bona si sa fac un dus, a facut o adevarata criza de isterie (pana atunci nu i se mai intamplase), a venit dupa mine in baie, mai sa se dea cu capul de cada, i-am propus sa o dezbrac sa facem dus impreuna, a stat la dezbracat, a venit la mine in brate in cada, cand am pus dusul si pe ea (apa era potrivita dinainte) a facut iar criza de nervi si vroia sa-mi sara din brate. I-am dat-o bonei care a dus-o in sufragerie si a tinut-o cu forta pe covor, ca sa nu se accidenteze pana m-am sters eu si m-am imbracat. Daca nu locuiam cu socrii probabil ca ieseam si asa, uda si goala, numai sa o linistesc pe ea.

Noroc ca au fost numai 4 zile ca...

Despre eventualele efecte pe termen lung nu stiu ce sa-ti spun, un coleg de la serviciu mi-a zis ca ar sensibiliza rinichii. Dar sper ca un tratament scurt nu apuca sa faca rau.

Ah, intrebai cum sa i-l dai. Eu, recunosc ca am aplicat o metoda cam neortodoxa si poate nu tocmai indicata: i-am pus pastila pisata in lingurita cu Romergan (avea de luat si Romergan la 12 ore, deci se nimerea la fix). Tu ai putea intreba medicul daca ai voie sa i-l dai deodata cu Eurespalul (care presupun ca e tot siropel dulce).

Sanatate, ai grija de aia mica si nu-ti face griji, 3 zile trec repede, plus ca nu e obligatoriu ca si fetita ta sa reactioneze asa rau.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Multumesc de raspunsuri.
Noi avem trei zile la 8 ore. Daca ma gandesc ca devine nervoasa mi se urca sangele in cap....
Doctorita a zis ca pot sa ii dau cu miere, dar ei nu ii place mierea, dar o sa incercam.
Multumesc inca o data

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

off.. prednison... i am dat si eu teodorei.. pe cind o tratam de astm si eram in culmea disperarii...
intre timp am aflat (vorbeste lumea) ca acest component, cortizonul face ravagii in organism, cu precadere in cel al copiilor. Ba mai mult, si eu am inceput cu teodora de la pufuri cu ventolin si becotide si ajunsesem la prednison... nu mai reactiona decit la prednison.. din ce in ce mai mult. Intr o vorba, devenise dependenta de acest produs... brrrrr
Ati citit reactiile adverse? sau considerati ca la copii vostri nu se pune? In plus tot prin tirg umbla vorba ca tot el, cortizonul "slabeste" inima. Pe scurt este un medicament ce ar trebui ocolit... o spun din experienta

Oricum, succes si sanatate muuultaaaaa

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Intre timp am citit si eu prospectul la Prednison si m-a cam luat cu fiori. Ptr moment am hotarat sa il las de-o parte. Numai in cazul in care, Doamne fereste, nu trece cu celelalte medicam, o sa ne mai gandim...

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Mda, si noua ne-a fost recomandat o data prednison pt 3 zile si nu am facut greseala sa il luam. Prima data ma fost avertizata de farmacista care a refuzat sa mi-l dea, uitandu-se la fiica-mea si spunand ca acest copil nu are nevoie de asemenea medicament, apoi prietena mea medic s-a ingrozit cand a auzit de acest medicament. Mi-s spus clar, pot sa ii dau ce medicament vreau eu, numai sa nu fac vreodata prostia sa ii dau prednison!!Atentie, deci! Cititi prospectul si minunati-va! Prea e la moda acest prednison, copii vostri pot trece peste boli si fara el! Mergeti la un homeopat sa vedeti ce bine le va fi! Sanatate!

Mergi la inceput