hipotiroidismul la copii=retard!?

hipotiroidismul la copii=retard!? | Autor: dana2000

Link direct la acest mesaj

buna ziua ,m-am gandat sa adaug un subiect" care" sper din suflet sa ajute sau sa ne fie de ajutor.
stiati ca hipotiroisismul la copii poate da retard sever la copii?
ei bine eu nu stiam,si spre surprinderea am aflat intamplator cand am fost internata cu Matei(BAIETELUL MEU CARE ARE 4,10 LUNI-cu probleme neurologice-un retard neuro motor.)la Bucuresti pt ca mi sa parut mie ca are cocoselul prea mic si...ce sa vezi!? m-au pus sa fac o radiografie de pun ,la care sa vazut ca dezvoltarea osoasa a lui Matei este sub 2,5 ani .adica este suspect de HIPOTIROIDISM,dupa care au mai facut si alte analize la care astept rezultatul,pe miercuri trebuie sa ma duc la budimex.
daca sunteti si voi in aceasi "oala "ca si mine va rog sa scrieti cat mai mult din exeperientele voastre .
va pup si multa sanatate puilor vostri_

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Buna, Loredana. Ai facut bine ca ai deschis acest subiect. Nici eu nu stiam de efectele hipotiroidismului. Ti-au zis cumva medicii de ce natura este retardul respectiv? Motor? Psihic? Eu nu stiu daca si ce probleme are Daria cu tiroida... M-ai pus pe ganduri... Ma voi interesa, sa-i fac si eu un astfel de examen, pentru ca exact asta ii mai lipsea piticei mele, sa mai aiba probleme cu glanda...
Te rog sa mai scrii aici, sa ne spui cum au iesit rezultatele, ce mai aveti de facut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Da, din nefericire hipotiroidismul congenital netratat va determina retard psihic si fizic sever (se mai numeste si cretinism sau nanism dizarmonic).
Principala cauza este absenta iodului din alimentatia mamei dar exista si unele afectiuni genetice responsabile de hipotiroidism.
Pentru ca efectele cumplite si ireversibile aspura creierului sa fie prevenite tratamentul trebuie inceput inca din primele 6 saptamani de viata.
Exista cateva simptome si un aspect mai particular al nou-nascutului care ar putea sa ridice suspiciunea dar certitudinea diagnosticului o face laboratorul.
Astazi, in majoritatea maternitatilor (daca nu in toate), testarea pentru decelarea acestei boli se face automat , la toti nou-nascutii, in maternitate. Se recolteaza sange si se trimite la analiza iar rezultatul il primesti prin posta, numai daca este pozitiv. Daca totul este in regula (adica analizele pentru hipotiroidism si fenilcetonurie, o alta boala congenitala care se insoteste de retard psihic, sunt negative) nu primesti nimic prin posta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

si fetita mea are ...si are tratament
am aflat la un an de zile.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-mariar spune:

BUNA MAMELOR!
Cu acesta problema ma confrunt si eu!
la 10 luni i-am facut micutului meu la Obregia un test pun, in urma unui RMN care a aratat ca , glanda hipofiza are o alta forma, si a iesit la fel ca dezvoltarea lui osoasa e mai mica - respectiv 3 luni, apoi am fost trimisi la analize care pe atunci erau normale, peste un an tot, iar acum TSH a iesit putin marit.
Sunt din Suceava- unde ma indrumati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicavica spune:

Anna, la endocrinolog.....tsh marit arata o dereglare,chiar daca valoarea nu-i cu mult depasita!
Eu am un baietel de 3.11 ani .La 2 ani am descoperit hipotiroidismul.Da ,poate da retard psihic, dar mai ales nu creste in inaltime cum trebuie.Daca apare sub 3 ani si nu-i diagnosticat,la o forma usoara,nici nu-ti dai seama,poate da retard psihic,greu recuperabil!Dupa 3 ani,daca apare e mai usor retardul, si se recupereaza!Aici nu vorbesc de hipotiroidismul congenital.Baietelul meu nu mai crestea in grafic in inaltime,l-am descoperit la timp,dar tot e putin pitic,poate recupereaza mai tarziu...are timp:la 3.11 ani are 99cm si 16-16.5kg.Din ce am citit e legata apritia lui si de infectiile in gat!La noi,in perioada aia,rosul in gat si herpangina era ceva uzual.Dar dupa 2 ani de tratament(pe care-l va lua toata viata)e ok.E tinut in frau.Analizele care -l detecteaza sunt:tsh,t3,t4 si ecografie tiroida.Se poate face si radiografie de pumn,dar singura nu detecteaza hipotiroidismul, mai degraba rahitismul!Sanatate !

Mergi la inceput