cerere prenatal

cerere prenatal | Autor: OanaAlina

Link direct la acest mesaj

fetelor, exista vreo cerere tip pentru concediul prenatal? sau este suficienta doar o adeverinta de la medicul de familie?

cum se procedeaza mai exact>>>>

OanaAlina

http://bd.lilypie.com/UvpQp3.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Oana, eu nu am facut nici o cerere, pur si simplu am dus concediu medical de la dr de familie si atata!!

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 33+ de bubulina IASMINA ALYSSA
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 7 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viezurila spune:

oana daca e vb de prenatal care face parte din concediul de maternitate (cel format din 126 zile si din care trebuie sa lasi 42 zile dupa nastere) am gasit si eu pe forum la "probleme legislative" urmatoarea chestie: "Concediul de maternitate este eliberat de medicul de familie, pentru luna in curs, pe baza unei scrisori medicale de la ginecolog. Asta inseamna ca in fiecare luna vei face cate un drum la medicul de familie sa iti iei concediul, apoi unul la serviciu sa duci concediul." mie sincer mi se pare o porcarie sa te duci lunar la medicul de familie dar in Ro nimic nu ma surprinde :(

+18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

oana se procedeaza asa cum spune viezurila.

cand te hotarasti sa intri in prenatal vb cu ginecologul sa-ti dea scrisoare medicala. in baza acestei scrisori medicul de familie iti va da concediul de maternitate. acest certificat va trebui sa-l trimiti la serviciu, nu e obligatoriu sa-l duci personal.
vezi ca primul concediu se acorda in ziua in care soliciti sau pt. ziua precedenta. urmatoarele le poti lua oricand in cursul lunii.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

va multumesc pentru sfaturi!

OanaAlina

http://bd.lilypie.com/UvpQp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

concediu prenatal poate fi luat si de la dr ginecolog!!!! doar ca atunci ai de facut 2 drumuri: unul la dr ginecolog dupa el si altul la dr de fam sa il stampileze. eu de asta am preferat sa il iau de la dr de fam, dar nu a trebuit sa duc nici o scrisoare medicala de la dr ginecolog.


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 33+ de bubulina IASMINA ALYSSA
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 7 sapt!!!!

www.flickr.com/photos/10626344@N03/1394238661/in/photostream/" target="_blank">am intrat in luna a8-a!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeaDana spune:

Buna Oana, buna fetelor! Sunt noua pe aici, azi e prima oara cand intru pe acest site, dar cu siguranta nu va fi ultima. Am citit despre discutia voasta si ma gandesc ca as putea sa va dau un sfat.
Cu aceeasi situatie ma confrunt si eu, am dus firmei o adeverinta medicala de la medicul ginecolog si mi-sa spus ca nu e buna, dar totusi a oprit-o. Apoi a doua zi m-au anuntat ca imi vor da concediu fara plata incepand cu ziua de maine ptr ca nu sunt comenzi, dar sa stau linistita ca voi fi eu contactata de ei telefonic cand sa revin, iar adevarinta sa o aduc atunci in martie cand ar trebui sa intru in concediu prenatal. Dar deja acest lucru ma face sa imi pun foarte multe semne de intrebare.... Oare sa am increde? Si de ce concediu fara plata asa brusc? Ceva nu pare bine deloc. Asa ca a doua zi am mers la medicul de familie caruia i-am expicat situatia in care ma aflu, si mi-sa spus sa nu las lucrurile asa ptr ca ma pot da afara de la lucru prin neprezentare si nu vor recunoaste nimic. Asa ca medicul de familie mi-a mai dat si el o adevarinta medicala si mi-a zis sa fac si eu o cerere scrisa prin care sa ii aduc si eu angajatorului la cunostinta ca sunt insarcinata si in cate luni sunt. Apoi cu aceste doua sa merg la contabilitate sa cer un nr de inregistrare sa fiu sigura ca cineva a luat la cunostinta starea mea si apoi sa le las angajatoarei.
Am gasit acum un model de cerere asa cum mi-a spus medicul care ne va ajuta.
http://www.itmconsulting.ro/articole/2009/11/13/model-de-instiintare-in-scris-a-angajatorului-asupra-starii-fiziologice-de-graviditate/
Mult succes la toate mamicile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dar ce anume doresti? Cu adeverinta nu ai ce sa faci. Nu are nici o valoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

faptul ca il anunti pe angajator ca esti gravida e ok dar tot te poate da afara din motive care nu tin de persoana ta (restructurare pt ca nu are comenzi deci nu mai are nevoie de tine). Iti trebuie concediu medical neaparat sau macar concediu de odihna pana intrii in prenatal. Banii din prenatal si postnatal depind de salariul din ultimele 6 luni si daca tu esti in fara plata acum o sa te afecteze grav.

27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput