Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Sarcina de la A la Z  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

cerere prenatal

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

OanaAlina
OanaAlina
membru matur

Romania
cluj-napoca
(CLUJ)

2355 Mesaje
15 Prieten(i)

Trimis la - 16/09/2007 :  20:44:13 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite OanaAlina un Mesaj Privat  Reply with Quote

cerere prenatal

fetelor, exista vreo cerere tip pentru concediul prenatal? sau este suficienta doar o adeverinta de la medicul de familie?

cum se procedeaza mai exact>>>>

OanaAlina

http://bd.lilypie.com/UvpQp3.png
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

membru veteran bb_yasmi
Sexxy Mamma :)

Romania
22234 Mesaje
68 Prieten(i)
Trimis la: - 17/09/2007 :  07:14:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite bb_yasmi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Oana, eu nu am facut nici o cerere, pur si simplu am dus concediu medical de la dr de familie si atata!!

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 33+ de bubulina IASMINA ALYSSA

bubulina noastra

AMR maxim 7 sapt!!!!

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
viezurila
viezurila
nou venit

Romania, Bucuresti
93 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/09/2007 :  16:02:31 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite viezurila un Mesaj Privat  Reply with Quote
oana daca e vb de prenatal care face parte din concediul de maternitate (cel format din 126 zile si din care trebuie sa lasi 42 zile dupa nastere) am gasit si eu pe forum la "probleme legislative" urmatoarea chestie: "Concediul de maternitate este eliberat de medicul de familie, pentru luna in curs, pe baza unei scrisori medicale de la ginecolog. Asta inseamna ca in fiecare luna vei face cate un drum la medicul de familie sa iti iei concediul, apoi unul la serviciu sa duci concediul." mie sincer mi se pare o porcarie sa te duci lunar la medicul de familie dar in Ro nimic nu ma surprinde :(

+18
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
m_monique
m_monique
membru senior

Romania, Bucuresti
3896 Mesaje
13 Prieten(i)
Trimis la: - 17/09/2007 :  18:03:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite m_monique un Mesaj Privat  Reply with Quote
oana se procedeaza asa cum spune viezurila.

cand te hotarasti sa intri in prenatal vb cu ginecologul sa-ti dea scrisoare medicala. in baza acestei scrisori medicul de familie iti va da concediul de maternitate. acest certificat va trebui sa-l trimiti la serviciu, nu e obligatoriu sa-l duci personal.
vezi ca primul concediu se acorda in ziua in care soliciti sau pt. ziua precedenta. urmatoarele le poti lua oricand in cursul lunii.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei
OanaAlina
OanaAlina
membru matur

Romania, cluj-napocaCLUJ
2355 Mesaje
15 Prieten(i)
Trimis la: - 17/09/2007 :  19:27:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite OanaAlina un Mesaj Privat  Reply with Quote
va multumesc pentru sfaturi!

OanaAlina

http://bd.lilypie.com/UvpQp3.png

membru veteran bb_yasmi
Sexxy Mamma :)

Romania
22234 Mesaje
68 Prieten(i)
Trimis la: - 19/09/2007 :  11:17:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite bb_yasmi un Mesaj Privat  Reply with Quote
concediu prenatal poate fi luat si de la dr ginecolog!!!! doar ca atunci ai de facut 2 drumuri: unul la dr ginecolog dupa el si altul la dr de fam sa il stampileze. eu de asta am preferat sa il iau de la dr de fam, dar nu a trebuit sa duc nici o scrisoare medicala de la dr ginecolog.

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 33+ de bubulina IASMINA ALYSSA

bubulina noastra

AMR maxim 7 sapt!!!!

am intrat in luna a8-a!!!!"
AndreeaDana
AndreeaDana
nou venit

Romania, Iasi
1 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/01/2013 :  10:18:30 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna Oana, buna fetelor! Sunt noua pe aici, azi e prima oara cand intru pe acest site, dar cu siguranta nu va fi ultima. Am citit despre discutia voasta si ma gandesc ca as putea sa va dau un sfat.
Cu aceeasi situatie ma confrunt si eu, am dus firmei o adeverinta medicala de la medicul ginecolog si mi-sa spus ca nu e buna, dar totusi a oprit-o. Apoi a doua zi m-au anuntat ca imi vor da concediu fara plata incepand cu ziua de maine ptr ca nu sunt comenzi, dar sa stau linistita ca voi fi eu contactata de ei telefonic cand sa revin, iar adevarinta sa o aduc atunci in martie cand ar trebui sa intru in concediu prenatal. Dar deja acest lucru ma face sa imi pun foarte multe semne de intrebare.... Oare sa am increde? Si de ce concediu fara plata asa brusc? Ceva nu pare bine deloc. Asa ca a doua zi am mers la medicul de familie caruia i-am expicat situatia in care ma aflu, si mi-sa spus sa nu las lucrurile asa ptr ca ma pot da afara de la lucru prin neprezentare si nu vor recunoaste nimic. Asa ca medicul de familie mi-a mai dat si el o adevarinta medicala si mi-a zis sa fac si eu o cerere scrisa prin care sa ii aduc si eu angajatorului la cunostinta ca sunt insarcinata si in cate luni sunt. Apoi cu aceste doua sa merg la contabilitate sa cer un nr de inregistrare sa fiu sigura ca cineva a luat la cunostinta starea mea si apoi sa le las angajatoarei.
Am gasit acum un model de cerere asa cum mi-a spus medicul care ne va ajuta.
http://www.itmconsulting.ro/articole/2009/11/13/model-de-instiintare-in-scris-a-angajatorului-asupra-starii-fiziologice-de-graviditate/
Mult succes la toate mamicile!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (1 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

membru veteran marius

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator proiect ursici
 Romania, oradeaBIHOR
18949 Mesaje
28 Prieten(i)
Trimis la: - 12/01/2013 :  17:03:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat  Reply with Quote
Dar ce anume doresti? Cu adeverinta nu ai ce sa faci. Nu are nici o valoare.
      De acord (1 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

emilia.m
don't ask me for patience

Romania, BUCURESTI
2547 Mesaje
10 Prieten(i)
Trimis la: - 12/01/2013 :  19:49:25 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite emilia.m un Mesaj Privat  Reply with Quote
faptul ca il anunti pe angajator ca esti gravida e ok dar tot te poate da afara din motive care nu tin de persoana ta (restructurare pt ca nu are comenzi deci nu mai are nevoie de tine). Iti trebuie concediu medical neaparat sau macar concediu de odihna pana intrii in prenatal. Banii din prenatal si postnatal depind de salariul din ultimele 6 luni si daca tu esti in fara plata acum o sa te afecteze grav.

27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com