Singuratatea in doi. Un capitol incheiat.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Tonsis ,noi suntem mari ! cel mare este pe clasa VIII-a si n-ar mai merge cu mine la scoala nici batut ,cel mic este pe clasa aIII-a si am fost cu el doar asa ca de inceput de an ca in rest se duce singur .Incognito sper ca se relaxeaza la Herculane ca acolo este f frumos ,numai sa aiba parte de liniste din partea...sotului si sa se simta bne in concediu .ne povesteste ea cand vine!fetele tale sunt acum una la tine si una la sot ,sau ai reusit sa le iei pe amandoua? mi se pare un lucru cumplit sa desparti doi frati (surori) pt o ambitie si sa te razbuni pe sotie!raul il faci copiilor si asta nu se poate sterge cu buretele pt ca fetele au de suferit! Elle-seb asteptam vesti despre cum decurge ...problemea, am urmarit povestea ta de la inceput chiar daca nu am scris nimic am fost alaturi de tine .succes!!!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna elyda!
chiar ca sunteti mari...in curand o sa iti ia baiatul cel mare bilete la film ca sa vina si el cu fete acasa!!
nuuuuuuuu,am amandoua fetele.......le-am obtinut eu dupa divort ,stia si el asta,dar a vrut sa imi faca rau in timpul procesului ca sa cedez nervos. a chinuit fetele,mai ales pe cea mare,pt ca ea simtea lipsa celei mici,avea atunci 4 ani jumate iar cea mica 2.un idiot....un iresponsabil ....acum vorbesc la rece....deja a trecut mult de atunci si fetele sunt linistite si fericite si merg la el in vizita...nu le-am zis nimic rau de el...o sa se convinga ele....deja antonia mi-a zis intr-o zi...noi stam la tati mereu cu bunica,ca el e toata ziua la servici si bea bere....
asa ca...si-a facut-o cu mana lui.

vorbim diseara fetele!
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

ooo... pai deja este o chestie extraordinara daca ti-ai luat fetele!!!! Sa nu spui niciodata nimic rau despre tatal lor cu ele de fata , daca este ceva in neregula cu el or sa vada ele cand vor creste pana atunci...este tata! baiatul meu cel mare nu are DEOCAMDATA nicio tragere de inima catre fete . este un tip de copil gen "inteleptul neamului" care nu intelege ce-ti poate place la o fata ca "sunt numai fite" i-am spus ca mai vorbim peste 2-3 ani!!! in schimb cu cel mic de 8 ani...probleme cu biletele de dragoste puse in caietul unei anumite domnisoare la scoala , inimi sagetate peste temele de la matematica ale aceleiasi domnisoare, sedinta la scoala cu doamna ca o terorizeaza pe respectiva... si ca o gluma :ma cheama invatatoarea la scoala ca baiatul meu cel mic (8 ani) se tine de capul unei colege si ii scrie biletele. m-a mirat inversunarea dumneaei , am intrebat-o pe respectiva ce s-a intamplat , baiatul ii desenase la sfarsitul caietului o inima. altceva ...nimic. replica invatatoarei m-a lasat masca : "noi nu venim la scoala SA FACEM DRAGOSTE doamna, noi venim aici sa invatam!!!" am ramas fara replica atunci , n-am zis nimic , dar ce ma mai manca limbaaaa... EU NU PREA SUNT DUSA LA BISERICA SI CAND AM CEVA DE SPUS ...SPUN , dar am tacut ca-i faceam greutati copilului!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Buna fetelor!
Ieri dimineata am mers impreuna sa ducem copilul la gradinita. Dupa ce l-am lasat, i-am spus ca ne vedem la pranz la tribunal si-mi zice ca si el ce face pana atunci? Ca mai bine vine si el la mine si mergem impreuna la tribunal la orele pranzului. Toata dimineata a fost un mielusel, tot incerca sa ma pupe, sa ma ia in brate, ce frumoasa sunt si ca hai sa uitam ce-a fost si sa ne impacam, de parca nimic nu se intamplase si de parca nimic nu avea sa se intample. Cu ceva vreme in urma l-am intrebat daca isi ia avocat si ce are de gand cu procesul asta. A zis ca nu isi ia avocat, ca nu este sens si ca avocata mea ne va reprezenta pe amandoi in instanta. Pana pe la 11 am stat la mine, am povestit de copil, de gradinita, am baut cafea, civilizat, frumos. Chiar ma gandeam ca s-a potolit si el intr-un final.
Si am plecat impreuna catre tribunal. Pe drum ma suna avocata sa ma intrebe cand ajung, ca avem noutati de discutat.
Am ajuns acolo si aflu ca domnu' a facut intamplinare prin care a cerut drept de vizita si dreptul de a lua copilul, dupa cum urmeaza:
In saptamana 2 si 4 sa-l ia in weekend la el iar in saptamana 1 si 3 sa vina el la mine sa-si petreaca sambetele acolo. Il mai vrea 1 saptamana inainte de Craciun si 1 saptamana inainte de Pasti si 20 de zile pe perioada vacantei de vara.
Si i-am zis ca asa ceva nu se poate, mai ales cu orarul de vizita, pentru ca nu ma marit cu el, divortez de el. Si o sa-i mai tai si din numarul de zile cerute, si chiar si asa, tot mi se pare foarte mult. El pana acum s-a implicat mai mult nu in cresterea lui si acum dintr-o data i s-au trezit la viata sentimentele paterne. Nu a avut loc nici o audiere din lipsa de procedura si s-a amanat pentru 8 oct.
In fine, am intrat toti 3 in sala de judecata (eu, el si avocata mea), dupa care el a iesit si nu a mai intrat (nu ii venise avocata).
Dupa ce ne-a strigat dosarul el a figurat absent, ne-a zis judecatoarea ca se amana din lipsa de procedura ai am iesit.
Pe scarile tribunalului, ii gasesc pe domnul si pe avocata lui care tocmai sosise si care-l certa de zor ca nu a stat si el acolo in sala si ca nici cu ea nu mai voia sa mai intre.
Avocata lui s-a luat de mine ca de ce nu am stabilit eu, in cererea de divort, program de vizita pentru tatal copilului, si ca eu nu ma gandesc ca mai tarziu o sa-mi ceara copilul socoteala? Si i-am zis duamnei avocat ca nu e obligatia mea sa fac asta, ci e dreptul lui pe care el sa si-l ceara, daca vrea. Si ma luase cu proceduri de care eu habar n-am si i-am zis ca sa discute cu avocata mea, nu cu mine.
Si bineinteles ca domnu', nesimtit si prost crescut cum este, s-a luat de avocata mea in stilul lui arogant, zeflemitor de mahala, spunadu-i ca habar n-are sa citeasca in documente, ca e needucata si ca-l intrerupe pe el vezi doamne din discutie. Intr-o ideea, s-a facut de ras.
Am plecat apoi cu avocata, care a fost evident scoasa din sarite de atitudinea lui lipsita de respect si de bun simt.
Dupa amiaza m-a sunat sa mergem sa luam copilul de la gradinita. Ne-am intalnit si am mers impreuna. Tot drumul pana la gradinita si tot timpul cat am stat imreuna pe holurile gradinitei (asteptand copilul sa se trezeasca din somn) m-a hartuit si m-a agasat si mi-a adus toate acuzele si toate injuriile din lume: ca nu sunt responsabila, ca nu ma gandesc la copil, ca o sa vad eu cat o sa sufere din cauza divortului nostru. Ca de ce nu accept sa vina in vizita in sapt 1 si 3, ca lasa ca stiu eu, ai pe cineva si vrei sa-l indepartezi pe copil de mine si sa-l atasezi de amantul tau. Ca l-am inselat tot timpul, ca mi-am tinut amantul ascuns cat timp am fost casatoriti si acum l-am scos la iveala . Are bani, masina? Ma intreba mereu... Crezi ca o sa gasesti tu vreodata unul care sa te accepte cu copil? Sa dea dracu sa puna vreunul mana pe copilul meu ca-i iau capul.
Sau ce, zicea, nu cumva ti-e frica ca o sa se ataseze copilul de mine si n-o sa te mai iubeasca pe tine? Vrei sa facem un experiment, imi zice. Si-l intreaba pe Sebi: Sebi, nu-i asa ca vrei sa mergi la tati? Vrei sa ne urcam in autobuz si sa mergi la tati? Copilul bineinteles ca a zis Da, ca doar e ta-su... Si i-am spus sa nu face marlanii dintr-astea si sa nu se joace cu mintea lui. Nu vezi? imi zice. Vrea la mine, lasa ca stiu eu, ca mi-a zis mie Sebi ca mami si cu mamaie (mama mea) il bat tot timpul. INCREDIBIL. Nu mai puteam, l-am ignorat, l-am luat la misto, nimic, continua sa ma hartuiasca. La faza asta mi-a sarit tandara si i-am zis ca nu gandeste si ca mintea lui e plecata pe campii si ca sa ma scuteasca si sa se potoleasca pentru ca eram in gradinita si toti copiii se uitau la el cu gurile cascate. Nici macar in gradinita nu se potolea, pe strada nici atat. Circ in gura mare cat cuprinde, reprezentatie gratis pentru cate-un gura-casca (,) care mai trecea pe langa noi.

Nu vreau sa accept programul de vizita si de luat copilul la el, asa cum l-a cerut el. Nu are nimic de invatat de la omul asta. Este nesimtit, prost crescut, badaran si razbunator.
Eu habar n-am ce discutii are el cu copilul cand il mai ia pe la el. Pe ma-sa am auzit-o odata spunandu-i lui fi-miu: aici sunt radacinile tale, in Dr. Taberei.
La un moment dat, cand era Sebi la ta-su, i-am sunat sa vad ce face Sebi si ta-su cica: ne uitam impreuna la poze. Si Sebi imi spune ca vrea aici sa se mute si ca vrea inapoi cu mami si cu tati.
In conditiile astea, cand el se joaca cu mintea si cu sentimentele copilului, cum sa las eu copilul la el atatea zile?
Cand este Sebi la el, ta-su si cu ma-sa mare ii fac toate poftele, nu are restrictii de la absolul nimic, ciocolata la discretie, daca copilul nu vrea sa doarma la pranz, nici o problema, nu insista nimeni. Li se urca efectiv in cap, face prostii acolo cat cuprinde pentru ca i se permite iar ei se amuza de draciile pe care el le face. Cand imi vine acasa nu ma mai inteleg cu el, este peste masura de rasfatat si de obraznic si imi ia o saptamana sa-l readuc la starea normala, sa ma asculte. Eu ma chinui sa-i formez o educatie, sa-i imprim o traiectorie, sa-l dezvat de niste obiceiuri, sa stie ca nu poate obtine mereu tot ce vrea, sa stie ca atunci cand face vreo prostie sau este obraznic este pedepsit (il pun pe scaunel sa stea acolo sau il trimit in dormitor sa stea singur cateva minute). Ori ei nu fac asta, nu au facut-o niciodata. La ei Sebi este stapanul si toti roiesc in jurul lui.
Si ce ma irita teribil este ca din primavara de cand ne-am despartit si eu m-am mutat cu copilul, l-a luat de vreo 3 ori la el in 6 luni. Cu bani nu contribuie absolul deloc, nici amarata aia de alocatie nu mi-a dat-o pana saptamana trecuta (ca stia ca vine divortul).
In conditiile astea, cum sa accept eu regulile lui??



Elle_seb


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Elle,
bine ca la gradi a fost totul ok pt baietel. In rest, imi pare rau pt tot incidentul ...
Si eu am dus-o pe fi`mea la gradi ... ne-a sunat aseara la 10 juma` ca si-a amintit de ea ... hahaha, noroc ca nu l-am crezut cand a spus ca vine sa o vada dupa`masa, dezamageam copilul ...
Si totusi ... duminica a fost la noi, a ramas cateva ore bune, insa tot arogant e, tot atotstiutor ...


Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by mamagiuliei

Elle,
bine ca la gradi a fost totul ok pt baietel. In rest, imi pare rau pt tot incidentul ...
Si eu am dus-o pe fi`mea la gradi ... ne-a sunat aseara la 10 juma` ca si-a amintit de ea ... hahaha, noroc ca nu l-am crezut cand a spus ca vine sa o vada dupa`masa, dezamageam copilul ...
Si totusi ... duminica a fost la noi, a ramas cateva ore bune, insa tot arogant e, tot atotstiutor ...


Daria & GIULIA_(2004_08_16)




bine ca e arogant, macar nu-ti pare rau pt el

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Daria, da, la gradinita a fost ok ieri, ca nu stia el exact cum e cu gradinita.
Astazi a plans, l-am lasat acolo in racnete
Am vorbit acum cu educatoarea si mi-a spus ca s-a linistit destul de repede, nu este trist sau suparat, se juca cu plastilina.
La voi cum a fost la gradi?


Elle_seb


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Gabi_k - imi pare rau pt Giulia ... ca are asa un tatic ...
Elle - contrar asteptarilor mele, Giulia s-a bucurat de ziua de ieri, azi a fost tare incantata sa mearga, e o gradi micuta-micuta cu program pana la 12 ... asa k sper sa fie totul ok.

Eu in rest sunt foarte, foarte trista.


Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Elle_seb imi pare tare rau pentru tine .imi inchipui ce greu iti este .maaaare nesimtire sa se foloseasca de copil pt a se razbuna pe tine .in toata situatia asta este un singur lucru pozitiv:faptul ca te-ai despartit de el .in rest sa foloseste de copil pt a-ti scormoni prin viata , mai ales ca acum se vede dat la o parte!chiar daca ar fi o alta persoana ,este dreptul tau sa hotarasti daca iti refaci viata. mama lui,soacra ta...in loc sa-l ajute sa-si dea seama in ce mocirla este fiul sau ,il ajuta sa se infunde si mai mult.trebuie sa stai de vorba cu copilul mai ales ca el nu trebuie implicat in disputele dintre voi pt ca pt el sunteti mami si tati. iti doresc sa ai rabdare si putere sa lupti pentru copilul tau siinfrunta-l pe magar !

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Elyda, mi-as doi din suflet sa nu asite copilul la toate discutiile astea, insa cum naiba sa fac, ca el ma provoaca si tocmai cand este copilul de fata atunci face mai rau. Are o agresivitate verbala incredibila, ma terorizeaza psihic. Zece minute langa el si nu mai sunt om toata ziua.



Elle_seb


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput