Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Nimeni nu mai prajitureste nimic?

In acest week-end m-am inspirat de la Adriana si am facut prajitura la metru sub forma de tabla de sah. Crema am facut-o din lapte condensat caramelizat si unt,ca de alt fel de crema imi era lene.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Fetelor, stiti ca eu va urmaresc din umbra, citesc tot ce scrieti!

Miha, vreau si eu reteta de la tabla de sah, mai aexact ma intereseaza cantitatile pandispanului, ca la crema ma descurc!

Oana 13+ si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Oana,am descoperit cu ceva vreme in urma blatul de Amandina care e foarte bun si iese negresit.
-6oua
-100g zahar
-3 linguri de sirop din zahar caramelizat (2-3 linguri de zahar caramelizat si "stins" cu 3 linguri de apa)
-30ml ulei
-1 cana de faina amestecata cu o ligurita de praf de copt

Se separa ouale. Albusurile se bat spuma tare cu zaharul. Galbenusurile se amesteca cu uleiul si siropul de zahar. Se toarna totul peste albusul batut, apoi se pune faina in ploaie si se amesteca pina la omogenizare.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Miha, si fac doua cantitati? Una in care sa pun si cacao, sau fac o cantitate si in jumatate pun cacao? Ca vreau sa iasa blatul subtirel, ca la tine. De cand vreau sa fac si eu sahul, dar nu stiam ce blat sa fac...

Oana 13+ si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Oana,am facut 2 cantitati,una alba una neagra. Dar am facut din 5 oua nu din 6,restul cantitatilor le-am pastrat.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...


EDIT: Saru-mana Monica pentru atentionare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miha, hehe, prajituresti la greu, se vede ca esti in trimestrul 3 de sarcina. Parjitura arata yami de tot!

Alina, nu ma stresez inca tare cu robotul, intrucit el se afla in niste planuri f. indepartate deocamdata. Sa ajung sa am banii pt. el, apoi vad eu ce fac.
Daca esti draguta, pune te rog in lista si reteta de blat a Mihaelei, multumesc.

ML, multumesc de link, mi-ai trezit o nostalgie... chiar daca am citit cartile in rusa, desenele sint cele originale.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Miha arata bine 'sahul' tau.

Eu ma specializez in cheesecake-uri, de unde nu-mi placeau, weekend-ul asta am tras un www.flickr.com/photos/9684774@N08/1674800560/in/set-72157600636179296/" target="_blank">cheesecake cu ciocolata.

Pentru baza:
50 gr. unt
225 gr. biscuiti digestivi de ciocolata zdrobiti

Pentru umplutura:
225 gr. ciocolata amaruie (minim 50%)
400 gr. crema de branza (Almette cu smantana)
100 gr. zahar pudra
4 oua de marime medie
284 ml. frisca
5 lg. lichior cafea (in reteta originala era Kahlua, eu am folosit Angeli)

Pentru ornat:
200 ml. smantana
2 lg. lichior cafea
pudra de cacao

Din biscuitii zdrobiti si untul topit se formeaza baza prajiturii intr-o forma de 23 de cm.. Se raceste in timp ce se prepara umplutura. (Eu n-am gasit digestivi de cacao, asa ca am adaugat o lingura de cacao in biscuitii zdrobiti, iar coca am intins-o si pe peretii formei, nu doar la baza. Sa nu uit, forma mea are 26 cm.)
Ciocolata se topeste la abur. Branza se mixeaza cu zaharul pana devine pufoasa. Se adauga ouale intregi, pe rand, batand dupa fiecare (nu trebuie batut prea mult). Lasand mixerul la viteza mica, se adauga ciocolata topita, frisca si lichiorul. Se coace in cuptorul preincalzit la 160 de grade pentru 55-60 de minute, sau pana s-a intarit. Se lasa la racit minim 3 ore sau peste noapte.
Pentru ornat se bate smantana cu lichiorul si se pune deasupra. Se pudreaza usor cu cacao. (Eu n-am folosit smantana la ornat, ci restul de frisca, ca am luat 2 cutii de 200 ml, batuta cu intaritor, o lingurita de zahar praf si 2 lingurite de lichior de cafea.)
Si www.flickr.com/photos/9684774@N08/1674800596/in/set-72157600636179296/" target="_blank">felia la care n-am apucat sa-i fac nu stiu ce 'prezentare' ca nu mai avea rabdare sotzul .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, mmm, era sa lesin de pofta! Aia e inghetata de linga felia de cheese cake?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia iti recomand din toata inima sa-l faci, nu dureaza mai mult decat cheesecake-ul de la tine, reteta seamana relativ, iar consistenta e la fel de cremoasa. Langa felie am pus inghetata dar n-am reusit sa fac 'aranjamentul' cum am vrut eu, pentru ca am uitat sa scot inghetata de la congelator din timp si era bocna.
Weekend-ul asta am incercat si 'gateaux au chocolat chaud' insa e clar ca am nevoie de alte forme, in cani nu a iesit cum trebuia, s-a facut crusta de aluat doar deasupra si pe lateral, pe fund nu, si s-au prabusit maiestos cand le-am scos din cana. Cu toate astea, sotzul aproape a lins farfuria. Abia astept sa-mi iau forme si sa pot face asa cum trebuie. Acum evident ca n-am facut poza ca n-aveam la ce.
(Am pus si retetele in listuta, sa nu crezi c-am uitat.)


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, din pacate, din motive de alaptare, tre sa o las mai moale cu ciocolata acum. Dar o sa fac neaparat reteta in primavara.
Pentru prajituri de care zici tu exista forme speciale de ceramica, am pus demult ochiul pe asa ceva, pentru a face crema de zahar ars in ele. Am vazut la Carrefour, in seturi de cite 2, sint tare dragute si pot fi folosite in cuptorul normal, microunde si congelator.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput