Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17) | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

Link-urile retetelor urmeaza mai jos.
Pentru comentarii puteti vedea celelalte parti: 1, 2, 3, 4, 5, 6 7 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73937" target="_blank">8 9 10 11 12 13 14 15 16

Nota: s-ar putea ca unele poze de pe webshot sa nu se deschida, e din cauza site-ului care a suferit de curind un rebranding si de aceea unele linkuri vechi nu mai sint valabile. Toate pozele mele le puteti gasi pe adresa de pe webshot.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Brownies Cappuccino www.houghtonmifflinbooks.com/features/gourmet/brownie.shtml" target="_blank">sursa
Prajitura cu lamiie www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=184&st=30#entry6721" target="_blank">sursa
Tort cu jeleuri www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2796" target="_blank">sursa
Blinii cu dovleac
Cum am facut tortul Barbie
Cum am facut tortul Buburuza
Prajitura cu mere
Tort Crancin-Mancin www.kuharka.ru/viewtopic.php?p=404#404" target="_blank">sursa
Chec dietetic cu fructe uscate www.city-cats.spb.ru/phpBB2/viewtopic.php?p=4581#4581" target="_blank">sursa
Tort nemtesc cu brinza www.good-cook.ru/tort/tort_098.shtml" target="_blank">sursa
Tarta de dovleac
Prajitura cu lamiie nr. 2 (fara lapte condensat) www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=184&st=30#entry6720" target="_blank">sursa
Prajitura cu banane sursa
Biscuiti cu ovaz www.slastenka.ru/cookie.html#8" target="_blank">sursa
Prajitura cu miere www.good-cook.ru/tort/tort_046.shtml" target="_blank">sursa
Fursecuri cu unt www.good-cook.ru/tort/tort_162.shtml" target="_blank">sursa
Tort “Lady’s fingers” www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=233&view=findpost&p=9861" target="_blank">sursa
Tort de ciocolata cu trufe (Truffle Cake) www.cooldesserts.com/2005/04/truffle-cake.html" target="_blank">sursa
Tort Fantezie
Aluatul fals dospit al lui Dr. Oetker (aluat cu brinza) www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=2811" target="_blank">sursa
Pandispan cu suc de portocale www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=162" target="_blank">sursa
Cheese cake a la Natalia
Tort cu prune uscate www.citykitchen.ru/forum/index.php?s=d7b91c895505a12124c16f156350f455&showtopic=393&st=100&p=52313#entry52313" target="_blank">sursa
Tort cu miere si lamiie www.good-cook.ru/visitor/tort/tort_068.shtml" target="_blank">sursa
Desert cu fructe
Lemon meringue pie - Tarta cu crema de lamaie (Reteta de la Davina)
Crema de lamiie (Lemon curd) sursa
Clatite pufoase (Buttermilk Pancakes) www.kuking.ru/my/viewtopic.php?p=738764#738764" target="_blank">sursa
Cheese cake fara foc
Schema tort masinuta
Mini-budinci cu brinza
Inghetata
Prajitura cu fulgi de cocos www.citykitchen.ru/forum/index.php?showtopic=67&st=100&p=7826#entry7826" target="_blank">sursa
Melcisori (trandafirasi) cu bezea si nuca www.good-cook.ru/tort/tort_125.shtml" target="_blank">sursa
Tort Masha (reteta de la alinkav)
Prajitura cu ciocolata si bezea www.good-cook.ru/tort/tort_230.shtml" target="_blank">sursa
Fursecuri "Trufe" sursa
Briose cu gem www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2280" target="_blank">sursa
Fursecuri de cocos
Margini din ciocolata pentru tort
Lapte de pasare (reteta de la Strumfi)
Fursecuri tabla de sah www.kuking.ru/my/viewtopic.php?p=764512#764512" target="_blank">sursa 1 sursa 2
Prajitura insiropata de la Joanna
Prajitura "krem a la krem" sursa
Vafe belgiene cu drojdie www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2010" target="_blank">sursa
Tort cu crema de zahar ars de la Gratiela (strumfi2004)
Prajitura "O noapte la Venetia" (reteta de la Lacri_SM)
Prajitura (chec) cu morcov sursa
Prajitura cu foi Lica
O alta prajitura cu foi Lica (varianta Adrianei)
Desert de frisca si zahar ars www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=3019" target="_blank">sursa
Tort "tres leches" www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2408" target="_blank">sursa
Prajitura "Televizor" (reteta de la Strumfi)
Chec insiropat de portocale www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=3153" target="_blank">sursa
Crema pentru foi de napolitana (reteta de la Gratiela - strumfi)
Instructiuni pe scurt despre realizarea tortului minge
Prajitura cu mascarpone si nuci (reteta de la amiss_zip)
Quiche (tarta cu umplutura nedulce) (improvizatie)
Placinta (prajitura) dubla de brinza cu piersici www.good-cook.ru/tort/tort_194.shtml" target="_blank">sursa
Prajitura cu miere si brinza www.good-cook.ru/tort/tort_141.shtml" target="_blank">sursa
Briose cu ciocolata (reteta de la Rucx)
Eclere (Alynutza)
Choux-uri (Strumfi2004)
Tarta cu mere, mascarpone si branza de vaci (Kehleyr)
Tarta/placinta cu mere olandeza (danyce)
Rulada de post cu banane si cocos (Strumfi2004)
Prajitura Sumeghi (Alynutza)
Fursecuri cu nuca si bezea (melcisori) www.good-cook.ru/tort/tort_125.shtml" target="_blank">sursa
Bomboane Raffaello (LiliaToma (gazea))
Tarta cu ciocolata de la Jamie Oliver (Alynutza)
Crema de vanilie pentru tarte, prajituri si torturi www.good-cook.ru/tort/tort_008.shtml" target="_blank">sursa
Tarte cu fructe si alta crema de vanilie www.good-cook.ru/forum/topic1771s0.html#entry152602" target="_blank">sursa
Galusti cu prune (Alynutza)
Biscuiti cu brinza sursa
Tort de mere Adeline (Roxana Claudia)
Gacio (Alynutza)
Doua torturi de la Liliana (lgireada)
Cheese cake "Cremos" www.good-cook.ru/forum/topic3434s420.html#entry336745" target="_blank">sursa
Retete de lapte condensat facut in casa
Chec ieftin (Roxana Claudia)
Chocolate banana cake - Prajitura cu ciocolata si banane www.kuking.net/my/viewtopic.php?p=622498#622498" target="_blank">sursa
Cornulete cu sunca si cascaval (culinar) (strumfi2004)
Clatite cu visine si frisca
Prajitura cu crema de ananas (Gratiela)
Crema si fondant de ness pentru eclere (Alynutza)
Crema pentru eclere (danyce)
Tarta de capsuni cu crema de vanilie (danyce)
Tort sah (Alynutza)
Placinta cu cirese "Twin Peaks" (Alynutza)
Prajitura cu prune sursa
Tort cu cacao si stafide (Alynutza)
Tiramisu (Alynutza)
Prajitura Twix www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=4276" target="_blank">sursa
Blat de ciocolata pentru tort (Alynutza)
Prajitura cu cocos, ciocolata si crema de vanilie (Alynutza)
Tarta cu fructe (danyce)
Alta prajitura cu miere sursa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

am incercat sa fac astazi prajitura Krem a krem si nu mi-a iesit blatul.chiar nu trebuia pus praf de copt?cele care ati facut-o please lamuriti-ma si pe mine ce am gresit.am facut exact ca in reteta dar blatul s-a lasat si a dev lipicios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Bits, acus intra Natali si te lamureste, dar iti raspund si eu, ca am facut-o cred de vreo 30 ori, sub toate formele - rotunda, dreptunghiulara, tort, dubla :
daca ai respectat reteta, nu avea ce sa nu-ti iasa. Si mie mi s-a lasat blatul de fiecare data, si e si lipicios. Da-i inainte, pune-i crema si glazura, las-o un pic la rece si apoi savurati-o, o sa iasa DELICIOASA!!

Apropo, eu o fac numai dubla de la o vreme, sa ne ajunga! E prajitura familiei!

Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bits, ce inseamna ca ai facut exact ca in reteta? Ai folosit exact praf de budinca instant "creme ole" de la Dr Oetker? In acest caz, nu are cum sa nu-ti iasa. Blatul devine pufos in baza albusurilor batute, nu e nevoie de praf de copt. Doar exista si retete de pandispan in care nu se pune nici un afinator, iar aluatul creste datorita albusurilor batute. Imi pare rau ca nu ti-a iesit, sincer.

Acum am citit ce a scris Gratiela. Da, blatul se lasa un pic dupa copt, poate e lipicioasa suprafata nitel, dar totusi e pufos, in sectiune se vede ca a fost crescut, adica nu are o consistenta cleioasa. La gust e ca si cum ar fi insiropat, mai ales dupa ce mai sta cu crema si glazura pe el.
------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Natalia asa e nu am pus praf de budinca Ole ci crema pt prajituri cu gust de ciocolata de la Dr Otker.aveam praf de budinca doar cu gust de capsuni,caramel si vanilie.o fi asta cauza?intradevar mai la suprafata e pufos dar la "fund" e mai lipicios.


apropos:facem galerie sa vina bebelina ?hai iubita ca te asteapta mami cu niste bunatati moamaaaaaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor si eu am fost ieri suparatica aproximativ din aceeasi cauza...nu mi-a iesit krem a la kremul (asa cum vroiam eu...si altele au iesit un picutz modificate...dar totul a fost ok pana la urma)
eu am facut blatul in loc de crem ole cu puding si tot asa nu a crescut ...(mai aveam niste crem ole de cioco adus de acasa dar am zis sa-l tin pentru ocazii mai speciale sa stiu sigur ca atunci imi iese)...
alta data cand am mai facut cu puding am pus asa 9 oua, 9 linguri de zahar si 2 pachete de puding kko si mi-a iesit ok nu chiar la fel cum iese cu ole...dar bun...eee...ieri m-a apucat pe mine sa fac doar din 6 oua, 6 linguri de zahar si 1 pachet puding...ca am pus intr-o forma relativ mica si am zis ca o sa fie destul...eee...n-a fost...uitati dovada(portia lui alex taiata inainte de a veni musafirii ca nu mai avea rabdare)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5110114054924532434
aaa...si natalia glazura am facut-o din lapte condensat+kko...deci numai tampenii am facut ieri

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bits, asta era! Am folosit si eu odata de proba crema pentru prajituri de la Dr Oetker, si intr-adevar mi-a iesit altfel blatul, mai subtire si lipicios. Poti face linistita blatul si cu prafurile Ole de vanilie sau capsuni, si eventual mai pui o lingura doua de cacao. Succes data viitoare!
Merci de galerie, sa nu oboseasca participantii, intrucit nu stiu cind exact va dori bebelina sa vina.

Monica, hihi, ce trasnai ai facut tu ieri. Si eu mai patesc asa: incerc sa fac o prajitura, si tot improvizez si improvizez, pina imi iese cine stie ce minunatie. Ei, dar e important ca a fost bun, asta conteaza.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Monica exact ca in poza mi-a iesit si mie praji la blat.la noi nu a mai ajuns sa aibe glazura ca o inmuiam asa in crema de la frigider si am terminat-o!

Natalia oricand va dori bebelina sa vina sa vina sanatoasa si mami sa aibe o nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bits, hehe, bine ca prajitura si-a atins scopul, cel de a fi mincata. Merci de urari!

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Nati, tot aici esti?
da bits si prajiturica mea a fost papata toata(asa cu micile ei defecte) a fost delicioasa...
acum am la cuptor o placintica cu mere, insa nu prea am nici un merit la ea ca foaia este cumparata
pupici, nastere usoara si bblina sanatoasa


ps si off topic mi-a adus cineva niste conserve de icre rosii din ucraina, pers care iti aduce tie laptic condensat oare poate sa aduca si din astea? eu sunt lesinata dupa ele mi-a zis mama ca mi-a luat 20 de buc, dar mi-a trimis doar 10 ca erau prea grele si mai avea si altele de trimis.

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput