copii cu boala celiaca/intoleranta la gluten

copii cu boala celiaca/intoleranta la gluten | Autor: Taty

Link direct la acest mesaj

Va confruntati cu intoleranta la gluten? As vrea sa schimbam opinii aici daca cumva treceti prin asta!
In special ma intereseaza sa stiu daca si copii vostri devoreaza toata papica si le este mereu fomita? Ca noi asa patim si ne e tare greu....

Tatiana siMariuca (02.08.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Buna initiativa!
Mi-am permis sa modific putin titlul subiectului pentru ca adresabilitatea sa fie mai mare!
Succes si multa sanatate Mariucai!



PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Taty te-ar deranja daca as muta subiectul tau la subforumul copiilor cu nevoi speciale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

O prietena foarte buna de-a mea are aceasta boala. Stiu ca se diferentiaza intre adevarata boala celiaca, care este genetica si nu trece niciodata, si intoleranta la gluten pe care o au mai multi copii si trece dupa cativa ani, nefiind genetic.
La boala celiaca trebuie tinut regim strict, avut mare atentie la multe produse care au ascunse fainoase in ele (de multe ori declarate sub forma de anumite E-uri...).
Sunt (cel putin in Vest) din ce in ce mai multe produse inlocuitoare pentru mai toate (macaroane, checuri, biscuiti, foi de pizza etc.), care se gasesc intre timp aproape in toate supermarketurile, in cantitati diferite. Ieftine nu sunt, din pacate...
Mai stiu ca prietena mea trebuie sa ia mereu un complex de Vitamina B, care ii cam lipseste din mancare. Este foarte important!

Dureaza un timp pana ne obisnuim cu regulile nutritive si cu acest alt fel de a face mancare. Eu am gatit des pentru ea, ca-mi face placere sa-i satisfac anumite pofte. Insa apoi devine obisnuinta si normalitate.

Cati ani are copilasul, este vorba despre boala genetica sau este "numai" o intoleranta?



Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Buna!
Nu ma deranjeaza daca mutati subiectul la celalalt subforum, insa sper sa intre si acolo destula lume ca sa-l vada....eventual daca vreti voi sa-l mai lasati aici putin pina se infiripa discutia si apoi sa-l treceti dincolo...cum credeti...

Mariuca are 1 an si o luna si de vreo 6 saptamini ne chinuim cu o diaree trenanta, am fost internate in Bucuresti la spital si singurele analize proaste au fost cele legate de intoleranta la gluten: transglutaminoza si antigliadina. Mai ramine de facut biopsia pt a fi siguri daca e intoleranta permanenta sau nu. Parca ne si stringe in spate sa o facem si sa aflam ca e celiachie.

Pina una alta inca nu i-am dat de capat diareei, tinem regim si a trebuit sa o intarc in spital si nu stiu daca si asta e cauza sau doar intoleranta la gluten dar ar devora oricita mincarica i-as da. Are voie insa doar 6 mese pe zi de 220-250 ml (supa de morcovi cu carnita, mucilagiu de orez cu sau fara carnita, orez cu carne, etc) insa pt ea nu e de ajuns, sufera de foame si mereu ma ia de minuta si ma duce la bucatarie sa-i dau iar papica. Este moftoroasa si nu mai e asa vesela ca inainte, doarme mai mult...

La voi cum e?

Tatiana siMariuca (02.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Sincer spus, nu inteleg de ce nu are voie sa manance mai mult?



Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Mariuca avand un an si o luna se considera ca papica ei e suficienta (6 mese de 220-250 ml/zi) si cum daca ar papa mai mult i-ar da mai mult de lucru stomacelului care si asa nu prea digera bine, presupun ca asta e motivul pt care nu am voie sa ii dau mai mult sa pape. Tinem regimul exact cum ni-l prescrie medicul,ce sa facem, pina ne revenim din toate e greu. Presupun ca si lipsa sanului are rolul lui, ea era foarte legata de tzitzuca...

Tatiana siMariuca (02.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Taty, nu stiu care e cauza, dar se pare ca mancarica de regim nu prea tine de foame. Asa reactioneaza si fetita mea cand trebuie sa tina regim. S-a intamplat si la diaree si la alergie. Ar manca incontinuu. Ba chiar s-a si ingrasat de fiecare data (noua nu ne-a trasat nimeni o limita la mancare si ii dadeam de oricateori cerea, cam din 2 in 2 ore). S-a minunat si doctorita zicand ca e primul copil pe care-l vede ca se ingrasa la boala.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Aurelia, ma mai linistesti! Posibil sa fie asta, ca papica nu e consistenta....abia asteptam sa dam liber si la alte alimente decit carnita morcovi si orez.

Tatiana siMariuca (02.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: mrs
Subiect: biopsie - celiachie
Trimis la: 16/09/2007 15:45:39
Mesaj:


Am o fetita de 2,6 ani suspecta de celiachie. Fetita este sub supraveghere de mai bine de un an, a fost pe regim 6 luni, iar din aprilie am trecut-o, asa cum a stabilit medicul, pe "normal".
Saptamāna trecuta i-am facut analize si medicii de la Grigore Alexandrescu - Bucuresti - ne-au recomandat sa-i facem urgent biopsie. De fapt, ne-au cerut sa-i facem urgent biopsie.
Nu sunt foarte optimist, īn conditiile īn care stiu pe cineva care a facut copilului sau biopsia aici si mi-a spus ca a fost īnfiorator - copilul a fost chinuit rau, tinut de trei oameni-pentru ca anestezia a fost partiala ...
Se pare ca nu au camera video, sa vizualizeze instantaneu intestinul, ci fac fotografii ...
Suntem cam īngrijorati.
Se poate face biopsie īn ambulatoriu, sau la un spital unde sa mergi fara stāngere de inima, gāndindu-te ca indiferent cāti bani ai da, copilul tau va fi chinuit inutil ?
Īntreb asta pentru ca, asa cum am spus,fetitei i s-au recoltat analize saptamāna trecuta si, chiar daca medicul a fost (si este) extraordinar, asistentele (omenite consistent, evident)au chinuit copilul de mi-a venit mie rau...
Chiar sunt īngrijorat. Si marti ar trebui sa mergem la biopsie ...

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: aurelia1278
Raspuns la: 16/09/2007 18:36:19
Mesaj:

Nu m-am lovit pana acum de problema asta, dar ai putea incerca la una din clinicile particulare, gen Medlife, Medicover etc. Poti gasi numerele de telefon pe internet si sa intrebi daca si in ce conditii efectueaza biopsii la copii mici.
Sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Si baietelul meu e alegic la gluten, am descoperit asta cand a facut 6 luni si i-am dat prima lingurita de cereale cu grau.
El e alergic si la albus de ou, ceea ce ne reduce considerabil posibilitatile, dra nu disperam.Meniul lui ( acum are 10 luni):
dimi: cereale
pranz: supa facuta cu carne de curcan( a avut dermatita atopica si e cea mai indicata carne pt copii sensibili)
gustare: branzica cu fructe
seara: pireu de fructe cu cereale.
Intre mese bea laptic cu biberonul, mai rontaie un biscuite ...inca nu are dinti, deci totul e pasat.
M-ar interesa alte mamici si mai dau de mancare copiilor, sa facem schimb de meniuri.
Multa sanatate la bebei!

Mergi la inceput