Legumele din gradina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Fetelor, vreau si eu leustean. Am seminte, ma uit la ele...
Cum ziceti ca ii place mai bine? Soare, umbra...
Eu am pus zmeura si nu a mers. O fi fost prea la soare? Am in schimb basil (busuioc?) de nu mai stiu ce sa fac cu el. Oare cum sa-l pastrez mai bine? Congelat merge?
Am pus marar si patrunjel dar nu au mers. Le-am pus direct in pamint, poate incerc in ghiveci.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

ramona fi pe faza...
- zmeura la soare dimineata si ferit de soarele arzator de peste zi, acoperite cu plasa sau sa bata cumva o umbra pe ele.
- leustean, loc insorit bine de tot, la umbra unui pom am eu acuma si ii merge traznet.. udat zilnic. Semintele direct in pamant... pamantul preparat inainte cu ingrasamant organic.
- marar am la umbra unui pom, udat zilnic, pus direct in pamant, preparat pamantul inainte.
- patranjel, am in soare plin, adica de cand rasare si pana apune e tot in soare, udat zilnic, pus direct in pamant preparat.

Cum preparam pamantul:
- il sapam, dupaia mergem si luam fiecare bucata de pamant, si o curatam de radacini, si pietre si buruieni.
- amestecam cu ingrasamant organic, un sac normal de ingrasamant la 2 metri patrati de pamant.
- ud pamantul pt 2 zile si doar in a treia plantez in el... si continui sa ud zilnic.
- folosesc shower foarte mic sau mist la maxim, sa nu distrug plantutele si sa nu batatoresc locul.

- rosi, ardei, vinete, le plantez in ghivece micute, si pamant special de plantat
- fasole, morcovi, ceapa, usturoi - direct in pamant, dar sa fie pregatit inainte...

PS: daca vrei sa sti exact ce ingrasamant folosim sa ma anunti.
PS1: au iesit rosiile, ardeii, gogosari si capia pt sera.... abea astept sa puna in functiune sera


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Fetelor, vreau si eu leustean. Am seminte, ma uit la ele...
Cum ziceti ca ii place mai bine? Soare, umbra...
Eu am pus zmeura si nu a mers. O fi fost prea la soare? Am in schimb basil (busuioc?) de nu mai stiu ce sa fac cu el. Oare cum sa-l pastrez mai bine? Congelat merge?
Am pus marar si patrunjel dar nu au mers. Le-am pus direct in pamint, poate incerc in ghiveci.

The best thing you can do for your children is to love your wife.


Ramona eu am avut succes cu zmeura ....in ghiveci.Am luat din supermarket zmeura si am tinut-o in ghiveci ca am o problema la tara si am vrut sa vad daca este buna si este f. buna;a facut draguta fructe in acelasi an, iti dai seama ce bucurie pe mine.ma duc si cumpar mai multe cand or sa apara la vanzare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cred ca numai in ghiveci pot s-o pun si eu! Si sa ma plimb cu ea prin curte in timpul zilei! Ca in TX e "tot mai soare" de dimineata pina seara. Si pe la 10-11 seara e de obicei temperatura maxima a zilei. O sa mai treaca o vreme pina dibuiesc ce pot creste pe aici.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

nu caldura le omoara, ci soarele ce le arde frunzele. Daca le uzi bine traiesc... in timpul zilelor cand avem temp de peste 90 F udam dimineata devreme pe la 6:30 - 7 AM - nici o data pe frunze, numai direct la radacina.. si seara dupa ce asfinteste soarele iara udam , numai la radacina.
Pamantul ti bun? Noi avem un soi de pamant tare rau, se pietrifica repede, si deacea ii dam foarte mult ingrasamant organic de 2 ori pe an.


quote:
Originally posted by Ramona J

Cred ca numai in ghiveci pot s-o pun si eu! Si sa ma plimb cu ea prin curte in timpul zilei! Ca in TX e "tot mai soare" de dimineata pina seara. Si pe la 10-11 seara e de obicei temperatura maxima a zilei. O sa mai treaca o vreme pina dibuiesc ce pot creste pe aici.

The best thing you can do for your children is to love your wife.



Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian


www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si eu le pun ingrasamant organic...dar tot nu ies...
Le-am plantat deja de o luna si nimic...
Am o vecina vaduva si romanca, dar parca imi e jena sa o pun sa imi planteze leusteanu!!! O sa spuna ca sunt intr-o ureche...

Gabbriela, super gradina ai!!!! Spune-mi cum rasar la clima pe care o aveti voi???

As pune si eu patrunjel daca ii place soarele...nu stiu cum sa fac cu mararul...

Imi trebuie legume care sa fie prietene cu soarele...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

NOi anul trecut am avut peste 40 de zile cu 100+. Anul asta nu a fost chiar asa, a plouat in nestire. Sint tare, tare multe insecte. Am pierdut batalia cu ele, toate frunzele de la flori arata ca vai de mama lor. Nu stiu cum se tin florile in viata, mai sint si pline de boboci. Dar arata intr-un fel...
Deci nu pot da drumul la sprinklers? Trebuie sa dau cu furtunul? Ca altfel le ud frunzele. Asta sa fi fost problema? Ca de udat udam si noi dimineata devreme sau seara, dupa ce nu mai e soare, ca de cald e cald rau.
Pamintul e cam ca la tine Gabbriela. E cleios rau, aproape imposibil de sapat. Se face compact, si apa trece peste el. Daca nu ud citeva zile se fac ditamai crapaturile in pamint. Cred ca de aia multe case au probleme cu fundatia.
Voi chiar credeti treaba cu vaduva? Ca daca e asa ramin fara leustean.Daca gasiti vreuna cu mina buna o trimiteti si la Dallas!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

- Sinzi o sa pun poze cu sera, gradina am uitat sa o pozez in primavara.. numai capsunii am pozat.. uite aici
- pai rosiile si gogosari, ardeii, si capia au rasarit cam intr-o saptamana, asa unu cate unu incetut.

Rasaduri

- Ramona, nu trebe neaparat cu mana.. uite aici un sistem de irigare, fiecare furtunas merge la o planta sau la un pom.. pt jumatate de gradina a facut Mike de test anul asta si tare bine le-a mers la plante. Gasesti tot ce ai nevoie la Home Depot

uite aici pamantul special pt a planta semintele, ca sa ai rasaduri... Seed Starting



Ramona mergi la home depot si cere soil softener "trebuie sa arate ca un nisip aproape daca e din lava, sau ca aschii daca e din lemn - noi folosim dela de lava ca un nisip" pt pamant, si ingrasamant organic, le amesteci toate cu pamantul tau clicos si o sa ai gradina frumoasa

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Gabb, foooarte frumos arata gradina ta!!!!! Si capsunile!!!
Cred ca imi pun si eu capsuni ca vad ca le merge bine!!!!
Eu fac poze la ridichi cand se mai lungesc si ele!! hihi...

Mi-a placut si piersicul, a facut multe piersici????



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

vreo 20 de kg de piersici anul asta

quote:
Originally posted by sinzi_ana

Gabb, foooarte frumos arata gradina ta!!!!! Si capsunile!!!
Cred ca imi pun si eu capsuni ca vad ca le merge bine!!!!
Eu fac poze la ridichi cand se mai lungesc si ele!! hihi...

Mi-a placut si piersicul, a facut multe piersici????



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, 3000km prin Romania






Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian


www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput