Plecare Spania-idei pentru bagaj

Plecare Spania-idei pentru bagaj | Autor: ceela

Link direct la acest mesaj

Sora mea pleaca maine in Spania, la prietenul ei. Daca totul merge bine, vrea sa ramana sa munceasca acolo. Prietenul e plecat de 3 luni, are serviciu, sta in chirie, dar or sa fie si ei la inceput de drum. Voi cei care ati plecat in Spania (sau alte tari), ce credeti ca ar trebui sa ia neaparat cu ea . Adica, pe ultimii 100 de metri, ce sa mai bagam in bagaj?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Depinde si cu ce pleaca: autocar, avion. Ca daca pleaca cu avionul nu cred ca ii convine sa dea bani prea multi la bagaje. Sa isi ia haine de sezon (acum depinde si in ce regiune ca daca e mai cald sa nu plece si cu suba) si lucruri personale de care nu se poate lipsi. Restul lucrurilor se mai iau si pe parcurs daca vrea sa se stabileasca acolo. Momentan strictul necesar ptr 2-3 luni. In general mai vin in tara romani de prin zona si daca vine careva cu masina mai ia bagaj si ptr altii. Eu am doua surori plecate si la 2-3 luni mai suna ca vine careva si sa ii mai trimit ceva, asa ac mereu am liste dupa mine sa mai cumpar. Bineinteles ca sunt pachete mai mici ptr ca daca vine unul in tara ia bagaje ptr alti 10. Si ei cand vin in tara vin cu inca 3 genti si pleaca cu alte 3 ale altor romani.
Daca are vreun tratament sa plece de aici cu el ca acolo medicamentele sunt scumpe si nu prea se dau fara reteta, daca ia antibiotic frecvent de asemenea sa isi faca o rezerva, sa isi rezolve problemele stomatologice inainte (vin de acolo special ptr stomatolog).
Daca are loc in bagaje poate sa isi ia si ceva vase, lenjerii de pat, paturi, pilote. Eu spun din ce tot trimit bagaje cu lucrurile din casa pe care nu mai termina sa si le stranga acolo, aparat foto, epilator, forfecuta unghii. Cam asta imi vine in minte acum. Sper sa va ajute cumva ce am insirat eu pe aici.
Si drum bun sorei.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Cred ca trebuie sa ne spui intii ce a pus in bagaj si apoi noi spunem ce lipseste...

Mergi la inceput