Mamici de septembrie - octombrie 2007 (78)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Buna dimineata fetelor!
Ieri ne-au dat si noua drumul din spital! Prima noapte acasa a fost linistita - ma gandesc ca a recunoscut locul? In spital urla de mama focului toata noaptea (mi-o aduceau moasele cu suzeta in gura, si-mi povesteau ca a "facut asaaaa un teatru, si-a urlat asaaa tare!..." Azi noapte a mancat pe la 12 si s-a mai trezit la 4 dimineata. De citit din urma n-am ajuns, promit sa recuperez cand m-o lasa gandacelul.

Eliza s-a nascut la 39 de saptamani, scor Agpar a fost 10 (cu multumiri celei care are timp sa ne treaca si pe noi pe prima pagina).

Despre nastere ... muulte de spus. Marti noaptea m-am trezit ca ma deranja ceva. Am facut totul automat: am mers la bucatarie, am luat o pastila de magneziu si m-am trantit inapoi in pat. M-am foit nitel in pat ca nu puteam adormi, si la un moment dat simt ceva fierbinte ca se prelinge pe picior. UPS! s-a rupt apa!.
Iarasi .. problema mea obisnuita in sarcina, nu ma durea nimic. Ma duc si-mi trezesc sotul si-i dau vestea. Incerc tottusi sa trag de timp, ca sa mai stam oleaca, pt ca nu am contractii, si daca ajungem asa devreme la spital, dr iar nu-i acolo, si ma trimit moasele la plimbat pe scari. Pana la urma m-am gandit ca e risc de infectie, asa ca m-am dus la spital.
Mi-au facut CTG, s-au uitat la mine si mi-au zis ca nici colul nu e inmuiat, nici contractii n-am. Miercuri dimineata mi-au dat un ulei si cica sa ma masez cu el pe burtica, sa provoc contracttiile (Ioc! a fost frectie la picior de lemn!) N-a functionat, asa ca spre dupa masa, mi-au dat niste bombonele care tot asa, topite sub limba, ar trebui sa provoace contractiile (iar m-au dus cu zaharelul, ca n-au functionat nici alea). La 11 noaptea m-au trimis sa ma culc, sa capat forte noi pt a doua zi.
A doua zi dupa micul dejun am intrat pe perfuzii cu oxitocina, buscopan si antibiotice (pentru provocarea contractiilor, inia o pauzarea colului, si contra infectiilor ,ca deja trecusera 28 de ore de cand mi se rupsese apa). Pe la 1 au inceput sa fie mai intense contractiile, si doctorul mi-a recomandat o baie de relaxare. O cada mare, apa calda, uleiuri aromate .. o placere! Sotul a inceput sa rada (noi acasa avem doar un amarat de dus, si-i tot zic sa ne mutam, ca sa gasim un apartament care are si cada, ca-s nebuna dupa relaxatul in cada) - zicandu-mi ca "uite prin ce dureri trebuie sa treci, ca sa reusesti si tu sa te relaxezi in cada!" Asta trebuia sa intensifice contractiile, insa mie mi le-a calmat!. Asa ca am luat-o de la capat cu perfuziile - de data asta in sala de nastere. Sotul a zis ca daca tot sunt relaxata, isi poate lua si el o mica pauza, sa se duca sa manance ceva. Taman atunci au reinceput contractiile alea nasoale, si cand m-am vazut singura in sala, chiar m-a apucat panica. A fost haios, ca am chemat moasa (erau 2 de fapt, ca una era incepatoare, si cealalta o initia in mersul lucrurilor in spitalul respectiv), si au vazut ce dureri aveam, au inceput sa imi povesteasca despre PDA (inconvenient: eram anesteziata de la brau in jos, si nu mai puteam impinge calumea copilul afara). Aproape am zis DA, cand a intrat sotul pe usa - terminase de mancat. Si atunci mi-a venit inima la loc, si am raspuns moaselor ca mai asteptam cu PDA-ul.
Pana la urma n-am rezistat, si am zis ca vreau anestezia. Moasele i-au dat sotului de citit o clarificare - erau vreo 3 pagini scrise despre reactii si efecte adverse. Se apuca omul sa citeasca foile, si ma apuca iar o contractie nasoala, asa ca ii tip: "mie mi-e indiferent acuma ce efecte adverse are, EU O VREAU!"
De la durere, m-a luat o stare de rau si-am vomitat tot ce mancasem la micul dejun. Vine anestezista, imi da sotul afara, ma pune sa stau cocosata sa poata face punctia - tipa la mine sa stau nemiscata (usor de zis, greu de facut) si pana la urma reuseste.
A fost o eliberare: in vreo 3 minute, fara dureri, era deja toata lumea muult mai frumoasa! Asta s-a intamplat pe la 3 jumatate. Din fericire, doar piciorul drept nu-l puteam misca, dar stangul si bazinul erau bine.
Am simtit ca incepe sa preseze/impinga capul copilului si i-am spus moasei, si in 20 de minute, s-a intamplat totul. A fost sunat doctrul de jos de la cabinet, si cand a ajuns in sala de nastere, ne intreaba ce facem. Moasele socate, ii raspund: "RADEM copilul afara!" Din cauza stresului probabil, ma apucat un episod de ras. La fiecare contractie, cand moasele imi spuneam sa imping, imi amineam de bancul acela "nasterea: incearca sa scoti un pepene printr-o pruna!" Si ma bufnea un ras grozav. Deja simteam ce se intampla, au pus niste ulei ca alunece capul copilului mai bine, si imi dadeam seama ca din momenul ala inainte, o sa fim PARINTI pt totdeauna. Am intrebat cum merg lucrurile, si una din moase imi zice ca deja capul se vede. Vreau sa pun mana sa simt parul?? Am ramas socata si-am zis ca mai bine nuuuu. Mi-era frica Bun, vine doctorul, deja le spuneam cand venea contractia - si trebuia sa imping, si ele sa ma ajute. Ma bufneste iarasi rasul. Doctorul ma ia parinteste: Frau F, trebuie sa impingeti, nu sa radeti! Mie una mi s-a parut iarasi nostim, si hihihi, hahaha. Ei .. asteptam contractia urmatoare, ca asta deja s-a dus! Si tot asa, inca vreo 3-4 contractii, si vad capul copilului. In momentul ala ma bufneste plansul ...
Sotul a reusit sa stea langa capul meu tot tompul, a ajutat cu ce i-a zis dr sa faca. Il intreaba daca vrea sa taie cordonul ombilical. Mie mi se pare dizgratioasa chestia, ii pun o mana pe ochi si tip la doctor ca NUUU! (mai tarziu mi-a povestit ca i s-a parut foarte interesanta chestia, o experienta unica etc. Si nu i-a venit rau, pentru ca oricum nu era sangele lui (aproape a lesinat cand i-a luat sange pt analize, si de-aia initial am zis ca nu vreau sa asiste la nastere. Dar la fata locului, totul merge altfel decat s-a planuit acasa)
Moasele imi iau copilul si mi-l pun pe piept, il invelesc intr-un prosop si se ocupa mai departe de placenta&co. Cand am vazut-o, singurul lucru care l-am putut spune a fost "bebe mic, bebe mic". Incerca sa se obisnuiasca la viata de-afara, erau deja luminile aprinse in sala si vedea becurile pe tavan. Era destul de neplacut pentru ea chestia.
Mi-au luat-o apoi, au masurat-o, au cantarit-o, au imbracat-o, si mi-au adus-o iarasi pe piept. Au pus-o astfel incat sa se poata uita la fata mea. Atunci am vazut ce ochi mari si negri are. Se uita curioasa la tot ce era in jur (mai ales la ochii mei), fara sa faca nici o grimasa, nimic. Era asa de linistita. Au plecat toti ceilalti, si ne-au lasat doar pe noi 3 in sala de nastere.
Si-atunci i-am serbat in familie si i-am urat La Multi Ani pentru prima ora de la nastere.

P.S. Multumesc mult tuturor fetelor de pe forum. Am invatat multe de la voi si chiar mi-am facut 2 prietene, care mi-au acordat suport moral prin telefon, atunci cand am avut nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

Gabriela... m-am emotionat foarte tare la citirea povestirii tale. Dupa ce am citit, am vrut sa ii citesc si sotului, cand am ajuns la durerile alea mari, deja mi-a spus sa ma opresc. Tot insista ca ma voi speria eu inutil, desi am incercat sa ii explic ca eu nu voi beneficia de aceste dureri pt faptul ca voi face cezariana.

Tomasa...multumesc pt detalii , 90% te voi asculta si voi face ca tine. Doar panica ma face sa ma gandesc la generala. Oricum si Radoi tot de rahi mi-a zis. Azi ma duc la el sa vedem ce imi zice. Am facut pronosticuri cu iubi in privinta greutatii de azi a lui bb. Eu am zis 4480 si el 4650. S-ar putea sa ma bata caci bb al meu e ca Fat Frumos, creste intr-o saptamana cat altii in 4. O sa va tin la curent.


Azi noapte nu prea am dormit, nu de contractii ci de griji.
1. I-am promis soacrei mele care era foarte obosita ca o trezesc la 6. Si da-i nenica stres. Din 10 in 10 minute ma uitam la ceas, mi se parea ca deja trecuse o vesnicie. In fine, mi-am facut datoria cu succes.
2. La 5 dimineata a sunat telefonul fix. Initial am avut impresia ca suna la vecini sau ca visez (mai motaiam din cand in cand). La un moment dat realizez ca la noi suna, am intrat in panica, fug la telefon, ma intersectez cu socru-miu si preia el situatia. Mamei lui i s-a spart o teava in casa si solicita ajutor. Ufff, bine ca a fost numai asta. Cand suna telefonul noaptea, numai la tampenii te gandesti.
3. Ma duc la baie, ma bag in pat, zic ca mai stau si eu un pic pana la 6. Cand....incepe sa sune o alarma pe hol, din poseta soacra-mii. Alerg pe hol, ma uit la poseta si se opreste. Ptiu, drace.
Mai stau ce mai stau, se face 6, o trezesc pe mama soacra, ma bag linistita in pat, nu am somn, si stau cu ea pana la 7. La 7 dau sa adorm, nu am somn, eram obosita, ma gandeam : numai apa sa nu mi se mai rupa acum, ca o sa clachez. Dau drumul la tv si adorm in primele 2 minute. Dorm linistita pana la 9 cand se trezeste sotul si imi da desteptarea. Mi-e asa un somn, dar mai stau vreo 2 ore si tb sa o zbughesc la dr. Apoi o sa ma culc linistita. Sper.

urmychance39baietelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

DANIELA RADU FELICITARI PENTRU BEBE!!!
URMY..bafta multa la doctor si odihna placuta dupa-amiaza..
...fetelor am si eu o intrebare..am fost aseara la ecografie..bebe are 2.300 grame(adica a pus 400 grame intr-o saptamana)...si placenta gradul 3 maturatie cu multiple microcalcifieri.....am inteles ca placenta de grad 3 anunta nasterea...e grav??

ROXANA 34+ "ursuletz" GEORGE IONUTZ
AMR maxim 6 saptamani!!

"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns youngrita200 spune:

Rodica, am crezut ca ai nascut, ca nu te-am mai vazut nici pe mess. Parca ziceai ceva de 14 septembrie sau 19? Ca ma lasa memoria cu emotiile astea.

rita [34]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

RGE placenta gr III inseamna ca e la grad maxim de dezvoltare. Adica ea e gata,dar nu si bebe... dar de obicei, pentru a evita retardul de crestere al bebeului e bine sa se produca nasterea. Asa stiu eu... sa nu dati cu rosii... please...nu vreau sa te sperii. Cel mai bine e sa-l intrebi pe dr. Daca el a zis ca nu-i problema... inseamna ca eu merit rosii si oua clocite.

isabeluta37 +
bebita
AMR 16 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Urmy vad ca deja ti-a povestit Tomasa care este diferenta intre cele 2 anestezii. Eu personal ti-o recomand pe cea rahi. Eu le-am facut pe ambele in cursul vietii, dar pot sa iti spun ca cea rahi e mai comoda, mai ales ca dupa nastere, cred ca iti doresti sa poti sa alaptezi copilul iar in cazul celei generale, va dura ceva pana te vei mobiliza. Iar pe de alta parte cred ca vrei sa iti vezi bebe-ul in timpul operatiei...
Iar apropo de dormitul cu bebe si mie mi-a fost frica initial, dar intr-o seara am clacat dupa ore intregi de urlete si tipete fara oprire, m-am decis sa il i-ai pe bebe Mario in pat cu mine...ssi ca prin minune s-a calmat si uite asa am dormit impreuna in jur de 4,5h

DanielaRadu felicitari mamico!!! Iti doresc bebita sanatos si mancacios!!!

Roxana scumpo cred ca o parte din starea lui bebe este transmisa de tine. Incearca sa te calmezi si sa iei lucrurile mai usor....ai incercat noaptea sa dormi cu el? Eu personal am urmat sfatul Sabinei si pot sa iti spun ca ma simt mult mai bine. Iar pentru starile de nervi ale lui bebe iti recomand CD cu muzica Mozart for babies "to calm and to sooth" - eu azi l-am incercat si vad ca a functionat...acum bebe e singur si asculta muzica si e super cumintel.

Sim eu am folosit spirt, dar cred ca se poate folosi si alcool alb. Poti sa incerci initial doar cu baneocin, iar daca nu trece, poti sa folosesti spirtul, sau poti sa vezi dupa cum a spus Sabina ca vor trece singure ca sunt fiziologice. La mine durau de ceva timp si se intansesera asa ca am urmat sfatul medicului neonatolog

Noi raportam o noapte destul de linistita cu bebe care a dormit cu noi in pat si care s-a culcat la 1 noaptea si s-a trezit la 5:30 iar apoi la 8:30. Intradevar se repeta povestea cu statu treaz de la ora 20 pana la ora 1 noaptea, perioada in care ii facem baita, mananca si vomita si iar mananca si mai scuipa si iar mananca si nu se mai opreste pana nu reusim sa ii distragem atentia. Si bineinteles ca sunt nevoita sa ii dau completare ca nu mai ajunge mancarea la san.

Sabina La Multi Ani Sofiei!!!!!

Gabriela super emotinanta povestea ta! Mi-au dat lacrimile cand am citit. Ai povestit f frumos!

Am rezolvat problema cu zona dureroasa si rosie a sanului. Ce m-a indus in eroare este ca nu era nici o zona tare, ci doar f f rosu si dureros, asa ca dupa ce am terminat cu bebe am afcut o baie fierbinte am masat foarte bine sanul si am pus pompa si am continuat sa masez sanul in jurul pompei si sa aplic o oarecare presiune. Dupa cateva minuta a inceput sa curga cu presiune si durerea a inceput sa dispara. Rosu a mai ramas, dar nu mai doare...asa ca sunt si eu bine.
Ce nu imi place este ca nu prea imi mai curg sanii asa...Oare este posibil sa raman fara lapte....si nici nu mai sunt asa de tari...

betty78cu bebe Mario-Alexandru

poze noi cu mine gravidutza si bebe Mario-Alexandru
bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Buna ziua si de la noi. De dormit am dormit putintel, nu prea mult, dar mai bine ca in noaptea precedenta. Dupa ultima postare nu era chip sa il mai culc, asa ca l-am lasat sa planga sanatos vreo 5 min pana a obosit. Cand l-am luat iar in brate s-a linistit si a dormit tun vreo 2 ore. Era evident ca nu plange de durere sau foame, cred ca nu reusea sa adoarma. Urmatorul somnic intre mese a fost cat de cat ok, insa de dimineata pana acum era cu ochii mari mari. Nu mai doarme intre mese, adica nu intre toate mesele si oricum doarme mult mai putin ca inainte.

Alinus, multa sanatate sotului. Cat despre tine, sigur e greu sa ai grija la 8 ani de un BB. La noi nu va fi cazul, dar evident ca plansul o cam deranjeaza pe Alex noaptea.

Ali, nu am incercat cu nimic pe burtica. Inca nu i-a cazut buricul, arata chiar rau acolo si tot sangereaza.

Mandarinutza, cred ca ii dai mai bine cu Nidoflor la iritatia de scutec.

Gabi, pai se poate sa imi calci pe urma cu plansul? Ai vazut ce a zis Piciulika, e baby blues si suntem in grafic. Frumos ai povestt despre nastere...pare inca vie amintirea. Eu una am uitat aproape tot. Cine stie...poate ma mai risc candva la BB3.


Carpatina, ma bucur ca te-am amuzat. Iar despre mama...asa e ea panicoasa. Chiar imi zicea ieri ca sunt curoajoasa ca ea ar muri cand plange copilul. Am facut niste ochi mari. Cica eu nu plangeam si oricum ea chema pe vecina pediatra la cea mai mica problema legata de mine.

Mada, de la farmacia 2NA de la Complexul din spatele magazinului Unirea.

Tomasa, e foarte bine ca vrei sa va adaptati toti 3. Asta vreau sa fac si eu pana la finele saptamanii, oricum mama a plecat azi dimineata fara sa imi zica macar la revedere. Sunt tentata sa nu ii dau nici un telefon, dar apoi imi pare rau ,ca e mama mea. Mie mi-a prins bine prima saptamana numai cu Andrei, ca sa il pot intelege pe el si sa ne obisnuim amandoi. Acum e pasul 2, sa ne obisnuim in 3.

Sabina, si Andrei isi tine capul bine chiar si la verticala, si-l intoarce in toate partile. Il ridica si de pe burtica si il intoarce de pe o parte pe alta, de fapt are o parte favorita si eu cum il pun invers, se si intoarce.

Tomitza, pai cam dai semne de nastere. Asa a fost dopul si la mine. Ai insa grija cu lichidul. Cred ca asa am avut si eu contractii noaptea, le-am ignorat, si dimineata a explodat lichidul. Punem majoretele?

Carmen, ce e cu tine, nu ai mai zis nimic? Nasti? Pare ca ai ceva contractii. Eu zic ca esti pregatita, degeaba zici tu ca nu. Pana la urma sunt 39 de saptamani deja si e momentul sa iti vezi puiul.

Lia, multumesc mult de raspuns legat de laptic. Cam asa imi zisese si mie pediatra, numai ca BB al meu are aproape 5 kg si cum naiba sa il hranesc cu 320 ml. Al meu papa cam 70 ml pe masa in medie, circa 8 mese pe zi. Deci vreo 500 ml minim pe zi. Oricum nu pare chiar asa mult. Ideea cu patutul incalzit am auzit-o si cred ca ar trebui sa mearga. Eu ii fac formula cu apa. Ce greutate are bebelina?

Ramona, super povestea nasterii. Mi te si imaginez razand si doctorul serios. Ai spus frumos...suntem parinti pentru totdeauna. Mi-am amintit a doua seara a noastra in familie (prima a fost un cosmar). Pe la 1 am reusit sa ii culcam pe amandoi si sa ne linistim. Sotul meu a facut asa o fata fericita si mi-a zis "Roxi, avem doi copii". Nu pare mare lucru, dar pentru mine a avut o semnificatie aparte.

Urmy, daca tot nu dormi, mai bine vino sa ma ajuti cu BB Andrei. Baga somnic acolo, ca o sa regreti noptile astea. Sa vezi ce injur eu triburile alea acuma.















Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

ISABELUTA multumesc frumos pentru raspuns..nu da nimeni cu rosii stai linistita...dr care mi-a facut ecografia a zis ca este totul ok..la doctorul meu ajung de abia vineri...si eu stiam ca este ultimul grad si ca anunta nasterea...acum Dumnezeu stie..

ROXANA 34+ "ursuletz" GEORGE IONUTZ
AMR maxim 6 saptamani!!

"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Gabriela, Ramonamultumim mult de povesti. Mie sincer imi alunecau niste lacrimi de crocodil pe obraz!!! Am realizat citind povestile voastre ca nu prea mai am cale de intors si oricum ar fi dureroasa sau nu, nasterea e inevitabila. Am o stare amplificata de teama si incerc sa ma mobilizez ca nu-i asa negru totul si ca la sfarsit voi uita totul. Da te intelegi cu . Probabil am starea asta si din cauza unei raceli ce ma ameteste de ieri ba cu dureri de cap, ba de sinusuri. As zace... si bagajul nu l-am terminat...off.

isabeluta37 +
bebita
AMR 16 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Nu vreau sa fiu eu aia care te sperie si sa mai spun si prostii!

isabeluta37 +
bebita
AMR 16 zile

Mergi la inceput