ANALIZE PENTRU GRADINITA

ANALIZE PENTRU GRADINITA | Autor: CristinaF

Link direct la acest mesaj



Am si eu o intrebare:
Credeti ca merita atata alergatura analizele care ni se cer la inscrierea in gradinita?
Cred ca orice parinte are grija de copilul sau si ii face periodic analizele. Alerg la diferite cabinete, policlinici pentru niste analize, pe care, cred ca unii parinti nu le fac sau le iau pe sub mana.
Ce ziceti?

cristy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dora78 spune:

Ce analize ti s-au cerut? In 4 ani de gradi, la noi nu s-a cerut decat aviz epidemiologic de la medicul de familie. Oricum niste analize pot fi dovada ca acei copilasi sunt sanatosi si nu se vor imbolnavi unii de la altii... Sa stii ca ai sa intalnesti si parinti care nu au atata grija de micuti (sper sa nu ti se intample), care ii aduc bolnavi la gradi, care nu-si pot lua libere sau concedii ca sa stea cu micutii lor... Poate din aceasta cauza se cer niste analize...

Dora, mami de Ami -- 7 ani - 12 februarie 2007
Quod non potest diabolus, mulier vincit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Se cere doar exudat faringian si coproparazitologic. Fisa o completeaza chiar si o asitenta. Nu e atat de multa alergatura, zic eu...mergi de doua ori, o data cand duci probele la laborator si o data cu rezultatul la dr. pt. completarea fisei.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti

Poze strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaF spune:

Buna fetelor
Pai copilului mi-a cerut : exudat faringian, coprocultura, coproparazitologicul, fisa de vaccinuri si adev ca nu este cu boli cronice, iar noua, parintilor:analize la sange si radiografie pulmonara. Am umblat la 2 cabinete pt ca nu faceau radiografii pulmonare.
Am inteles ca unii medici dau adeverinta si fara aceste analize. De aceea sunt sceptica in privinta lor. Noi le facem, dar altii........

cristy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

De la Sanepid cer pt gradi cu program normal aviz epidemiologic pt copil si parinti. Analizele sunt doar pt program prelungit sau cresa. Noi voiam sa cerem exudat si copro, dar ni s-a spus ca nu se cere.

Ioana
16+
burtica



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

fetelor mai intreb si pe la acest topic: cum arata avizul epidemiologic? este o foaie pe care se specifica ca avem voie sa intram in colectivitate si atat? noua ne-au cerut fisa medicala completata cu toate vaccinurile si avizul ep. Am sunat la cabinet, si cica ne trebuie timbru fiscal de 5000 si o sa-mi dea doctora avizul plus fisa completata...lamuriti-ma!!!!

Acum citesc pe diferite surse ca avizul ti-l da in urma unor analize: exudat, bla, ... e obligatoriu?

PS. nu am medic pediatru, ci de familie si mi-e teama ca nu stie procedura....

omul cu... banca la cap! www.bankingjobs.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaF spune:

Din cate am inteles eu,avizul epidemiologic inseamna o hartiuta (pe care fie o are dr, fie ti-o da tiparita de la gradi), sunt 3 randuri in care pune ca este apt/apta pentru a intra in colectivitate.

Atentie insa ca este valabil doar 24 de ore. Daca duci copilul luni pe 17 sept poti pune data de 14 sept, de vineri.


cristy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Buna tuturor,

Eu n-am auzit de termenul "aviz epidemiologic".
In cazul nostru a fost vorba de o "adeverinta de intrare in colectivitate" eliberata de Sanepid (am facut exudat / coprocultura / coproparazitologic). Am completat apoi cu adeverinta de la medicul de familie - dovada vaccinarilor efectuate, precum si faptul ca nu figureaza cu boli cronice (clinic sanatos).

Luisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabri spune:

din cate stiu eu nu mai este legal sa se ceara radiografie pulmonara pentru parinti (am inteles de la cineva ca este o reglementare noua). Cei care inca cer asa ceva probabil nu sunt informati.

noi pentru gradi am facut exudat, coproparazitologic/bacteriologic si nu mi s-a parut nici un efort. pentru noi parintii gradinita nu a cerut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fritz spune:

Buna dimineata! Am gasit acest subiect mai vechi si am si eu o intrebare: stie cineva daca de anul acesta la gradinita de 4 ore este nevoie de toate analizele care se cereau la program prelungit? (adica exudatul farigian, examenul coproparazitologic si IDR-ul.)Eu am fost vineri la medicul de familie al copiilor, care desi nu este pediatru, are majoritar copii in evidenta si a spus ca nu este adevarat, la 4 ore este nevoie doar de avizul epidemiologic. Iar IDR-ul nu se face decat daca exista motive bine intemeiate. Stie cineva mai multe amanunte? Cele care aveti copiii la gradi de 4 ore ati avut nevoie de aceste analize?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am copilul la program prelungit si nu am dus decat avizul epidemiologic (ca e apt de colectivitate). La inscriera in gradinita -primul an- trebuie o fisa in care medicul de familie sau pediatrul trece vaccinurile si daca au fost boli semnificative.
Acum 5 ani cand am dus primul copil la gradinita a fost singurul an in care s-a mai cerut micro pentru parinti. Din anul urmator nu a mai fost pe lista (indiferent daca era sau nu copilul gradinitei). IDR nu au cerut niciodata. Exudat iau ei (cu acordul parintilor) daca considera ca e cazul. Saptamana trecuta cand m-am dus la asistenta sa-i duc avizul epidemiologic pt copil era in curs de a convinge o fetita sa deschida gura pt exudat (mamica era cu fetita). Acum vre-o 2 ani tin minte ca m-a intrebat daca ma deranjeaza sa le ia exudat motanilor mei.I-am spus ca nu, ca sunt cuminti, dar daca vrea pot sa ma duc eu cu ei la exudat (am abonament de la servici la o clinica particulara si nu platesc) si sa pastreze flacoanele pt cazurile fara posibilitati. Nu stiu ce a facut pana la urma.

Mergi la inceput