retete arabesti/ramadan ?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by monica-elizabet

aseara am vrut sa fac kataif dar mi-a fost frica ca nu am tigaie mica...iese chiar atat de lichida "coca" sau o pot face si intr-o tigaie mai mare?
pe toate




Eu cumpar clatitele tip-kataif gata prajite deci nu stiu cum ar trebui sa fie coca ,insa ca dimensiune nu trebuie sa fie prea mare (cam 10 cm.in diametru)- ai nevoie de o tigaie mica
Bamele ti-au iesit perfect - ai folosit bame proaspete sau inghetate?
Imi place si forma orezului-eu cum as putea face ceva asemanator ?


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Luna ,multumesc de aprecieri (d-na profesoara) am folosit bame proaspete, le-am fiert separat ca nu am stiut cat de repede fierb si apoi cand am considerat ca-s aproape bune de pus in mancare le-am adaugat peste carnitza...este prima data cand am facut bame(pana acum mai pregateau ai mei dar cu totul alta reteta...)
orezul dupa ce l-am pregatit dupa reteta data, l-am pus intr-o cescutza de cafea asa fierbinte cum era si doar l-am rasturnat pe farfurie...
eu asa fac si cu mamaligutza ca sa arate fain pe farfurie...
azi ma duc la fiare vechi sa-mi iau tigaie mica

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

am gasit si am si luat-o...nu e ea de firma dar e tigaie mica asa cum imi trebuia mie
iat-o
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5114187354222245890
sper sa facem treaba buna amandoua abia astept sa o incerc...da' poate maine ca azi am facut praji televizor

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

tocmai dau chix cu niste Batabot...
mi-au iesit ca niste chifle coapte pe aragaz... prima cel putin a fost si putin necoapta la mijloc
va pun poze mai tarziu la capitolul nu faceti ca mine

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

asta-i tentativa de Batabot...

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5114258901308169522

kossir(fetelor) astept criticile ca sa stiu cum le fac data viitoare
ele-s f moi desi nu par si sunt pufoase...insa nu-s la fel cu cele pe care le cumparam eu de la magazinul OK

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

monica-acum am vazut sfooful tau si arata super. sper ca a fost si bun la gust.
bataboot nu stiu ce este-dar poate ca trebuia foaia intinsa mult mai subtire.nu stiu,zic si eu.

azi nu prea am avut inspiratie,asa ca am facut niste

aje (chiftele/clatite cu legume) cu ce-am avut in frigider:

miez de dovlecel,rosii,ceapa si patrunjel.

se toaca totul f. marunt,dovleceii daca sunt intregi se dau pe razatoarea cu gauri mari si se scurg bine de zeama.se asezoneaza totul cu sare si piper dupa gust,apoi se arunca si 5-6 oua peste legume.se amesteca bine si se adauga cateva linguri de faina.compoz. trebuie sa fie de consistenta aluatului de clatite. se incinge o tigaie de teflon,se unge cu putin ulei.cu o lingura umeda se ia din compozitie si se aseaza in tigaie-5-6-7 clatite rotunde.se aplatizeaza putin cu dosul lingurii si se prajesc la foc potrivit pe ambele parti.
se servesc cu salata de rosii,castraveti etc.


nota:compozitia se poate coace in tava unsa din abundenta cu ulei ,la cuptor.se taie felii si se servesc la fel ca si cele prajite.metoda asta e mult mai rapida(plus ca nu face fum) si vi-o recomand,cand sunteti presate de timp.

n-am poze,ca am aparatul la sot.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

hello fetelor,
Ortansa, multam de noua reteta.... da a fost f bun sfoof-ul si merge super la cafelutza dimineatza
ref batabot...da...cred si eu ca trebuia mai subtirel...desi eu am intins foaia subtire ea a crescut de nebuna


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by denizel

Monica, multumesc mult, mult!

Ai idee unde gasesc teci de cardamon, garam masala si turmeric?


Edit: am mai citit in urma si am gasit reteta de salata de vinete cu pasta de susan.
Ortansa zicea ca ea subtiaza pasta de susan inainte de a o folosi.
Intrebare: merge sa pun la salata de vinete, pasta de susan subtiata cu apa si putina zeama de lamaie? Nu e prea moale?

Si alta intrebare :-)

Hannen, spuneai tu ca mancati dimineata bob, cu pasta de susan si zeama de lamaie. Imi spui, te rog, ce inseamna bob?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.




Denizel, scuze pt. intirziere.N-am dat prin zona zilele astea.
Asaa,uite cum face soacra-mea o salata de vinete mortala!Coci vinetele si o ceapa sau doar jumate(depinde de cantitatea de vinete). Cureti vinetele frumos si le pui intr-un blender ,pui ceapa (cureti locurile unde se arde) ,un catel de usturoi,o lingura -doua de pasta de susan (asa cum e ea,poti sa pui si putin din uleiul ei daca are) sare,piper(putin) putina zeama de lamaie si putin de tot otet(o picatura,numai daca vrei)
Dai drumul la mixer/blender si invirti pina iese o pasta fina.Asta se intimpla in cel mult un minut!
O dai la rece si apoi papi cu lipie sau cu paine normala!Este super buna!!!
Despre bob,in egypt se gaseste gata preparat dar noi aici gasim doar la cutii,fiert!Il pisez ,il incalzesc si la fel ca la vinete pun putina pasta de susan(tahina) sare,piper ,zeama de lamaie,cine vrea pune si putin ulei (de masline sau nu) si se maninca la fel ,cu lipie.
Se poate prepara in diferite feluri,asta e cel clasic si cel mai usor!Si de obicei il prepara omul ca eu dorm pe mine,abia ma trezeste ,il gasesc in farfurie!


Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Denizel,dupa cum am zis prima data poti folosi pasta de susan asa ucm este ea pt. salata de vinete.Nu-i nevoie sa o diluiezi.
Daca vrei sa o faci ca dressing pt. mititei sa zicem,o diluiezi cu apa ,zeama de lamaie,(sa nu iasa gretoasa) sare si piperuri dupa gust.
Sunt locuri unde vind kebab ...si alte fripturici si fac o tahina mortala,putin iute.Daca-ti place incearca sa-ti folosesti imaginatia si sa pui niste piperuri.Tre` sa iasa ceva comestibil!

Fetele,vin cu reteta de koshari.Olecuta sa vorbesc cu soacra-mea

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ortansa,eu stiu o reteta de conopida pane cam asa ca dovleceii tai.
Adica se fierbe conopida ,se face compozitia de oua si faina ,sare ,piper,o rosie data pe razatoare sa iasa zeama ,mult usturoi tocat si patrunjel.
Se amesteca bine si se pune conopida.Se incinge ulei in tigaie si se pune la prajit.
Iese garantat!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput