Pensiile pe card-ce parere aveti?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Maria,cred ca n-ai citit chiar tot ce am scris...nu-i nimic,nu sunt suparacioasa!Familia e pentru mine cel mai important lucru.Familia include parintii.E logic.


quote:
Originally posted by RamonaD

Raspund si eu asa cum vad eu lucrurile.Mi se pare un lucru foarte bun si civilizat.Comisionul nu e mai mare de 0,50 bani la pensiile lor.(ca v-ati referit la cei cu pensii mici)Pai si banii aia multi ii lasa postasului,ca "atentie"!
Cei care nu se pot deplasa sau care nu sunt lucizi sau capabili sa se adapteze la nou au familii,copii care-i iubesc si care teoretic ar trebui sa se ocupe de ei,nu doar sa ii caineze de la distanta.N-am batrani in familie,pentru ca tatal meu are 56 ani si este foarte tanar,frumos si activ,genul de om care n-ar zace cu orele in fata televizorului fara sa faca nimic cred ca nici la 100 ani dac-ar trai,pentru ca e plin de viata,dar daca el ar fi in imposibilitate,daca nu s-ar descurca,n-ar fi atat de activ si istet,daca va imbatrani si va fi neputiincios,voi fi eu acolo,alaturi de sufletul lui,si-l voi ajuta,nelasandu-l la greu.Pentru ca parintii ne cresc si e datoria noastra morala sa-i sprijinim la batranete.Si daca s-ar intampla sa ma stabilesc vreodata in alta tara(ceea ce nu prea cred ,ca sunt destul de bine in tara mea,asa cum este ea...cu stiti cu totii ce neajunsuri...),pai mi l-as lua si pe el cu mine!As lupta pentru asta.Si vorbesc doar despre el ca mama nu mai am,si daca aveam era aceeasi situatie.Asa ca iubiti-va parintii(care mai aveti)si ajutati-i,sprijiniti-i!Pensia pe card-un lucru foarte bun,ca suntem in mileniul 3!


Ruxmax ,sigur ca n-as putea trai cu banii aia.Am spus eu altceva?Ce naiba s-a inteles aici?Repet-sprijiniti-va parintii,batranii din familie!E ceva neclar?De ce mi puneti vorbe-n gura(impropriu zis)aiurea?

Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru

"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."



"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

quote:
Originally posted by Mariaa

pentru lamurire:
azi dimineata anuntau in media ca vor veni scrisori/chestionare prin posta prin care pensionarul poate opta varianta dorita de plata a pensiei: card/posta.




Asta mi se pare si mie cea mai buna modalitate de a stabili cum isi vor primi fiecare pensia.

Si acum, daca tot e sa ne raportam la ce spun unii si altii, o sa va zic cam care-i situatia la nivelul judetului meu. Cea mai mica pensie de agricultor este...19 RON. Deci, din banii astia, ce sa-i mai opreasca bietului om?? Credeti ca ii ramane ceva factorului postal?? Dac daca se si comisioneaza de catre banca, ce-i va mai ramane pensionarului??
Apoi, tot statistic vorbind, si tot la nivel de judet (ca aici ma pricep) avem aproape 5200 pensionari (agricultori) care au pana intr-o 100 RON/luna. Cati dintre noi s-ar descurca cu banii astia???
Media pe judet este de 170 RON.

Apoi la asigurarile de stat, avem cativa care primesc 1 RON/luna. Din astia lasa un 0,5 la banca...
Si cam 110 persoane care au pana in 10RON/luna. Cifre va mai pot da o gramada...dar nu ne ajuta cu nimic, cred. Deci, acesti pensionari ce fac?

Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

RamonaD,eu am o matusa care nu a putut face copii in tineretea ei,drept pentru care acum la 65 de ani nu este decat ea cu sotul,frati ne-avand.Norocul ei este ca traieste in Buc.,este cat de cat "umblata",deci s-ar putea sa se descurce.Daca in aceeasi situatie ar fi o persoana de la tara,dintr-un satuc de munte sa zicem unde casele sunt una-n deal si una-n vale,acea persoana cum ar trebui sa ajunga itr-un oras din apropiere ca sa-si ia banii de pe card?Asta daca stie cum se baga cardul in bancomat(uneori nici eu nu reusesc din prima,si am 26 de ani ,iar card am de 5 ani).Una la mana.

A doua la mana.Bunica mea locuieste la tara,singura,este aproape oarba,si are 78 de ani,dar nici in ruptul capului nu vrea sa vina sa stea la mama(fiica ei),pe motiv ca ce sa faca ea acolo,in cutia aia de chibrituri(apartament),si sa faca Dumnezeu ce-o vrea cu ea.Pe ea cum ar putea sa o scoata mama din casa?In camasa de forta?Si asta inseamna ca nu ne pasa de ea?Ne pasa,chiar foarte mult,dar stii ca se zice ca batranii sunt, ca si copii,cand le intra ceva in cap...............Asta referitor la

quote:
iubiti-va parintii(care mai aveti)si ajutati-i,sprijiniti-i!Pensia pe card-un lucru foarte bun,ca suntem in mileniul 3!


Nu vreau sa jignesc pe nimeni,insa parerea ta nu mi se pare tocmai OK.


Iolanda, de printesica,Alexandra,17 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns David_mami spune:

Eu nu sunt de acord cu pensiile pe card.
Batranii nu stiu sa umble cu cardurile, cu bancomatele, sa faca plati direct de pe card ca sa nu mai plateasca comision cand scot bani de lumina, telefon, etc. In plus, si asa pensiile sunt atat de mici incat comisioane la retragere le mai trebuie. Plus ca nu vor tine minte pinurile, le vor avea notate si e foarte usor sa piarda toti banii daca un hotz pe fura portofelul.
Mai sunt si cei nedeplasabili, cei batrani tare care nici nu mai ies din casa...Ce vor face?
Batranii nu merg la banca sau la CEC sa depuna putina agoniseala pe care o au...de cate ori nu ati vazut la stiri ca au intrat hotii in casa peste ei si le-au luat banutii stransi pentru inmormantare, medicamente sau altele?
hai sa zicem ca unora le va fi usor caci au copii, nepoti care ii ajuta...dar altora? care sunt singuri pe lume?

Mergi la inceput