Lapte de capra: pro sau contra?

Lapte de capra: pro sau contra? | Autor: leea_cv

Link direct la acest mesaj

Am cautat la index si n-am gasit (poate n-am sapat suficient,caz in care imi cer scuze).M-a apucat o febra,cea de a-i da copilului meu lapte de capra.Pareri prea multe n-am strins,dar stiu ca ar fi foarte bun ,in sensul de sanatos.De asemenea mi s-a mai spus ca pina la 3 ani n-ar fi indicat.Tudor are un an si 9 luni.Voi ce ziceti ,fac o prostie daca ii dau?
Va pup.

Leea si Tudor David (19.12.2005)

iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

eu,datorita faptului ca am cunostinta de virtutile laptelui de capra le-am dat "capcaunilor" mei de la 1 an sa bea si nu s-au plans;
iata de ce apreciez eu laptele de capra:
-laptele de capra are o compozitie care se aseamana cu laptele de mama mai mult decat cel de vaca;exista un avertisment pt. cei care il foloseau in exclusivitate la sugari:are mai putin fier;
-capra nu face bolile pe care le face vaca si pe care le poate transmite cum ar fi de ex. temuta tuberculoza;
-are incontestabile virtuti nutritive.
Inconvenient:gustul;de aceea daca se obisnuieste copilul de mic,este OK.
branza de capra asa numita FETA este f. pretuita in occident;este de fapt o telemea... de capra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Nu stiu de care Feta vorbesti ca aici e de vaca.Si da,si eu am citit ca laptele de capra,soia etc se da numai dupa 3 ani,dar fiecare are dreptul sa experimenteze pe propriul copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Din cite stiu eu laptele de capra poate duce la anemie. Parca nu are suficient acid folic, chiar nu mai stiu. Cred ca asta se intimpla daca primeste in exclusivitate lapte de capra.
Dincolo de asta e un lapte foarte bun, nu as ezita sa-i dau copilului.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

este recomandat fara restrictie de virsta ,in special pers care nu tolereaza cazeina si lactoza din laptele de vaca.laptele de capra contine un nivel faorte scazut de lactoza si cazeina,insa daca intoleranta este la lactoglobulina b ,laptele de capra contine acelasi procentaj ca cel de vaca.
persoanele cu afectiuni ale aparatului respirator nu mai produc mucozitati.
este un lapte mult mai usor digerabil decit cel de vaca,molecula proteica si cea adipoasa au o marime mult mai mica ca in cazul laptelui de vaca cea ce face sa fie mai usor digerat de catre enzime.poate intra usor in dietele persoanelor in convalescenta cu alteratii gastrice ulcerative.

este bogat in vit A,D,B1,B2,B12.
Contine aceasi cantitate de de proteine,grasimi,fier,vit Csi D ca si laptele de vaca.
contine o cantitate mai mare de vit A si B
contine o cantitate mai mica considerabil de acid folic.
culoarea foarte alab a laptelui de capra este data faptul ca betacarotenul (cel care da culoarea galbena) sa transformat in vit a (care este incolora).


baiatul meu este alergic la laptele de vaca ,as vrea sa am sa-i dau lapte de capra ...deci dai fara nici o grija.
daca te preocupa acidul folic exista picaturi de uz pediatric, desi la 2 ani acidul folic il ia si din alte alimente,consulta medicul despre uzul acidului folic.

p.s.

nici laptele de soya nu este restrictionat de virsat,se recomanda chiar si nou nascutilor alergici la laptele de vaca.
baiatul meu maninca lapte de soya de la 9 luni,puteam sa-l introduc in dieta de la inceput, dar am vrut sa-l hranesc la piept...deci nu exista restrictii.

pss
acizi grasi continuti de laptele de capra au o calitate metabolica cu capacitate unica de a limita depozitarea colesterolului in tesuturile corporale.

monica mami de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Eu nu le-am dat gemenilor nu ca nu am vrut,nu mi-a dat prin cap,dar eu sunt un copil crescut cu lapte de la capritsa din curte si am crescut bine zic eu...
Si apropo de branza FETA,e un amestec de lapte de oaie si capra si e 100% made in Greece...multi au incercat sa fure numele,dar nimeni nu a reusit sa faca FETA asa cum e la mama ei acasa si acum e interzis oricui sa isi numeasca branza FETA,daca nu e made in Greece...
Sorry de off topic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Fiul meu a fost alergic la laptele de vaca si am incercat din cel de capra. Dar a reactionat la fel si la asta, cu mucozitati. Stiu si alte persoane care au incercat si nu au avut succes.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Fetelor multumesc tare mult.Se pare ca laptele de capra are referinte foarte bune,dar desigur,nu poate sa multumeasca pe toata lumea.In cazuri particulare poate nu face bine.
Oricum,azi dimineata i-am dat prima data copilului si,contrar asteptarilor,l-a baut fara sa dea semne ca nu i-ar placea gustul.Bine,ca i-am pus si 2 masuri de cereale.

In fapt,ar mai fi o intrebare cu du-te vino.Fiert sau nefiert?Nefiert am auzit c-ar fi mai sanatos,dar parca am retineri.


Leea si Tudor David (19.12.2005)

iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Unde se gaseste laptele de capra ? Ce firma produse ? Iaurt am vazut, insa, lapte dulce nu....

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Si eu stiam ca laptele de capra este f bun asa ca am incercat s aii dau si lui Mihnea pe la 1 an si jumatate iaurt de capra din comert(nu facut de mine ca am zis ca e mai sigur) si a facut o minune de enterocolita de toata frumusetea. Am mers la dr Stanciu si cand i-am spus ca i-am dat iaurt de capra a zis ca sunt nebuna si s anu mai fac experimente pe copilul meu. M-a intrebat pe ce considerent i-am dat iaurt de capra si i-am spsu ca stiu d ela mama si bunica ca este f bun si mi-a explicat ca pana la 3 ani sa nu mai incerc capre si alte chestii de gebul asta ptr ca laptele de capra duce la anemie si nu ii este deloc folositor copilului. Sa raman pe formula pana la 3 ani si pe lapte de vaca si atat. Asa ca desi Mihnea este un mancacios si nu e mofturos la nimic(mananca absolut d etoate exclus porc, fasole boabe si mezeluri)nu este nici alergic la absolut nimic, nu mai fac experimente pe el. Mananca sanatos si atat. Cat despre branza feta el o mananca cu f mare placere.
Acum sunt pareri si pareri si fiecare mama face ce e mai bine ptr puiul ei. Noi asta am patit cu iaurtul de caprita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Geniest in comert nici eu n-am vazut lapte de capra.Eu am gasit o famile care are ferma de capre vaccinate, undeva intr-un sat din apropiere.Ei imi aduc acasa.Dar capra trebuie sa fie de incredere.
Monica-Elena imi pare rau ca s-antimpat asta cu micutul tau.Adevarul e ca nu stiu de e acelasi lucru sa-i dai lapte sau iaurt.Repet,nu stiu.

Leea si Tudor David (19.12.2005)

iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput