Autorizatie pentru loc de parcare

Autorizatie pentru loc de parcare | Autor: bufi

Link direct la acest mesaj

Fetelor sunt innebunita cu locul de parcare.
Cand ajung si eu acasa trebuie sa ma invart in jurul blocului ca sa gasesc un loc...

As vrea sa am locul meu, sa platesc pentru el, insa nu stiu unde trebuie sa merg, ce acte, la primarie, la ADP, cat costa, cat dureaza...

Daca stie cineva sa-mi dea mai multe informatii va rogggggggggggggggg


Bufi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Si eu am aceeasi problema. din pacate raspunsul a fost unul f descurajant: poti primi loc de parcare decat in perimetrul alocat blocului tau, dar numai daca exista locuri neplatite. Pe scurt, daca sunt 10 locuri de parcare dar toate sunt ocupate de pers care platesc pt ele, poti sa iti iei adio dupa loc de parcare ca nu se poate face nimic

briza_marii
www.flickr.com/photos/10784363@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

la primaria de sector cu talonul masinii,noi am platit 600 mii lei pe un an,atentie masina trebuie sa fie inscrisa pe raza sectorului respectiv.taxa se pleteste pe loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Este foarte corect ce a spus Briza.
Totusi, eu iti recomand sa mergi la ADP, sa faci cerere cu nr de inregistrare.
Atunci cand am facut noi cerere, in cartier au fost suficiente persoane care credeau ca sunt smechere si pacalesc ADP, spuneau vecinilor ca au locul platit, si cand colo.... cautand in dosar, stateau pe locul neplatit de ani de zile.
Asa am obtinut noi locul de parcare... iar acum am alta dilema - de ce nu se face nimic cu ruginitele astea care se ingroapa in asfalt? Si de ce la un apartament se poate lua un singur loc de parcare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

Voi merge si la primarie si la ADP...sa vad ce reusesc sa rezolv
Pe de alta parte ar fi o problema cu masina care este inscrisa in sectorul 2 si noi locuim in sectorul 3...

Va multumesc fetelor!

Bufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nella spune:

bufi,daca ai domiciliul stabil in sectorul 3 mergi la Directia Impozite si Taxe Locale din str.Lucretiu Patrascanu ,nr. 3-5 cu talonul masinii ( daca masina este de la firma iti trebuie adeverinta din care sa reiasa ca iti e permis sa o parchezi acasa )binenteles si cartea de identitate unde al domiciliul stabil.
Acolo vei completa un formular si daca ai noroc vei obtine loc de parcare (care va fi ocupat cateodata de altii).
Sunt mai multe birouri la parterul cladirii unde sunt afisate strazile si respectiv inspectorii ce se ocupa de acestea.
Iti urez noroc in demersul tau (caci s-ar putea in functie de str. pe care locuiesti sa ai mare nevoie de noroc sa obtii un loc de parcare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Locuiesti in sectorul 3, poate mai ai ceva sanse... intra www.sector3primarie.ro/portal/bucuresti/ps3/portal.nsf/AllByUNID/00000A12?OpenDocument" target="_blank">aici si gasesti informatiile necesare, in rest e suficient ce a spus Nella. Masina este pe firma?



Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

Catalin multumesc de informatii.
Masina este proprietate personala.

Domiciliul il am stabil in sectorul 3, dar noi platim impozitul pentru apartament in sediul de pe Campia Libertatii...de astia apartinem...

pentru masina unde sa merg?

Si ar mai fi ceva...talonul masinii este cu adresa din sectorul 2...mi-am schimbat cartea de identitatea pe sectorul 3, dar talonul nu...

Bufi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Daca aveti domiciliul in sectorul 3, atunci si masina trebuie inmatriculata financiar tot la sectorul 3. Contractul trebuie luat in evidenta in acelasi sediu din Lucretiu Patrascanu (la parter e cu parcarea, la etaj cu luarea in evidenta).

E suficient sa faci o vizita acolo ca nu dureaza mult. Eu am inmatriculat masina atunci cand am cumparat-o, de aceea nu stiu care e procedura pentru inmatricularea ei intr-un alt sector dar cert este ca trebuie facuta neaparat o vizita la ei si apoi la politie in Udriste pentru preschimbarea talonului. Cam asta ar fi ordinea obligatorie inainte de a ajunge sa faci cererea pentru parcare, dupa parerea mea...

Multa bafta si sa ne scrii cum a mers!


Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

am aceeasi problema,dar in sectorul 6.

Stiu ca sansele de a obtine un loc de parcare sunt foarte mici,dar as vrea totusi sa incerc.

Stie cineva unde trebuie sa ma duc pt un loc de parcare in Drumul Taberei,sectorul 6?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Jasmine, te-ai uitat www.primarie6.ro/InstitutiiSubordonate.aspx?Id=11" target="_blank">aici?
Scrie pe undeva si despre acte necesare:
- cerere scrisa la administratia Domeniului Public Sector 6;
- aprobare de la asociatia de proprietari;
- schita a amplasamentului.

Multa bafta si tie!

Catalin


Think pink!

Mergi la inceput