Imi pierd laptele

Imi pierd laptele | Autor: voinea

Link direct la acest mesaj

Am nascut de 2 saptamani si nu am lapte de ajuns. Ori s-au marit pretentiile bebelusului, ori scade productia. Am ajuns ca acum sa ii dau o masa de lapte praf pe zi. Iris mananca 80 ml cu aproximatie, si eu un momentele mele de glorie (a se citi sani plini) dau 70 ml, iar momentele acestea sunt doar noaptea cand ea doarme de nu stiu ca e in casa. In timpul zilei nu mi se umplu sanii niciodata, e maraita si am stat o data cu ea la san 4 ore, si dupa acele 4 ore a mancat 80 ml de lapte praf. Deci cred sincer ca am o problema, cu atat mai mult cu cat imi doresc din tot sufletul sa o alaptez la san.

Intrebarile mele sunt 2, si anume:
1) ce pot sa fac sa sporesc productia de lapte? Statul la san cat mai mult si cat mai des nu da rezultate si nici nu ma avantajeaza. La fel si ceaiurile cu chimen si anason.

2)Nu afecteaza copilul faptul ca in stomnacelul ei se alterneaza laptele meu cu cel praf?

Mamica de Alex (4 ani) si graviduta de 39+

-> Album foto <-

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Draga mea,sa iti traiasca puiul...E ok pt un bb sa pape si lapte matern si lapte praf...eu am tinut-o asa 6 luni cu gemenii...eu aveam mult lapte...mult era adica pt unul...dar la doi nu ajungea si completam la fiecare masa cu bibe...Ma trezeam la cinci dimineata sa ma mulg de durere...asa de mult era...acum nu stiu ce sa faci...ideea e ca ccc cu cat suge cu atat produci...mama si femeile batrane zic sa bem bere ca e buna...nu te speria...eu am baut cate un pahar destul de des si am copiii normali,eu am oprit laptatul doar pt ca devenise deja f obositor dupa 6 luni si nici nu prea mai vroiau...am suferit mult insa psihic...imi lipsea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:


e posibil sa fie mai lenesa la supt si sa nu stimuleze sficient sanul.- nu inteleg -de ce ai stat 4 ore cu ea la san? daca introduci laptele praf e posibil sa refuze sanul in curand pt ca e mai comod sa traga de biberon.
- eu te-as sfatui sa scoti laptele praf si sa insisti cu alaptatu, bea lichide multe ,apa, sa cresti productia de lapte si odihna daca se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

sa-ti traiasca puiutza si sa fie sanatoasa
incearca chiar daca ea nu suge sa te mulgi fiindca daca ea nu trage nu are cum sa stimuleze lactatia
mananca bine, dormi bine, bea multe lichide, incearca si galactogil si continua cu ceaiurile...
la mine a fost loterie...la baietel am avut de "dadeam pe dinafara" si la fetitza cu toate ceaiurile, mulsul, etc...nu am putut sa sporesc lactatia si la 2 luni jumate s-a intarcat singura
bafta multa

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

bebelusii au puseuri de crestere. pe la 2-3 sapt, 6 sapt, 2 luni, 3 luni parca. deci laptle nu le mai ajunge. singurul mod de a stimula cresterea productiei este sa il lasi sa suga mai mult. nu trebuie sa il lasi n ore la san. 4 ore e foarte mult. pune-o la san cand ii e foame. cand vezi ca adoarmepoti sa ii atingi usor barbia sa mai suga. daca nu vrea o iei de la san si o lasi sa doarma. cand ii e foame dinnou o pui iar la san. daca asta se intampla peste o ora, 2 sau 3 nu conteaza. cu cat este stimulat mai mult sanul cu atat va produce mai mult lapte. faptul ca ii dai completare nu o ajuta pt ca nu mai suge la fel de vartos.

mai poti incerca sa te mulgi cu pompa. dupa fiecare supt sa mai tragi cu pompa cca 5 min. chiar daca nu mai iese mare lucru principiul este acelasi. sanul este stimulat si deci va produce mai mult lapte.

incearca sa pui intrebarea si la Alaptatul Help-line, sunt multe fete cu experienta care te vor ajuta

diana si david 03.12.06
Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius


M-am certat cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat. In schimb Marian Iancu e obraznic si umbla cu tot felul de jargoane care nu e bine sa le dai la presa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Sa-ti traiasca puiutza!
Bea lichide cat mai multe,(nu ceai de menta si salvie, astea retrag laptele) exista si ceai care stimuleaza lactatia, aici se gaseste la drogherie, poate exista si la voi la plafar sau la supermarkete...
si mulge daca ai pompa...

sanatate,

Claudia





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voinea spune:

La mulsul cu pompa nu mai iese nimic dupa ce a mancat ea. Am incercat si cu mana si cu pompa, nimic, deci nu mai e lapte in san. Ea plange dupa ce suge la ambii sani. Lenesa nu e, din contra, trage cu putere, dar dupa ce se plimba pe la amandoi de cateva ori ca sa iasa tot, ea plange si daca primeste lapte praf mananca bine. Sau adoarme la san, o pun in patut, doarme 5 minute apoi cauta sanul (deja flescait), iar suge iar adoarme, iar suge - ideea e ca nu se satura. Daca dupa supt primeste ceai, atunci doarme ceva mai mult, daca nu primeste altceva decat laptele meu e un du-te-vino in patut si la san.
deci treaba cu pusul la san nu merge la mine, reusesc doar sa stea la san cu orele

Mamica de Alex (4 ani) si graviduta de 39+

-> Album foto <-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

eu zic sa mai insisti. laptele se produce in functie de cererea copilului. daca suge, chiar si in gol, organismul primeste comanda ca trebuie mai mult lapte si o sa-si revina lactatia. daca vrei din tot sufletul sa continui cu alaptatul, nu renunta,pune-o in continuare sa suga des. in rest, ti-au zis fetele: odihna, lichide, nu te stresa, chiar daca situatia este stresanta. o fi doar unul din momentele alea de crestere mai accentuata a bebeului, cand vrea mai mult lapte si dureaza putin pana se regleaza organismul. la mine avea efect berea fara alcool, chiar daca unii zic ca astea sunt povesti babesti, chiar a dat rezultate

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

n-o mai pune in patut.
stati la tzitzi amandoua si dormiti.
cred ca nu-i convine mutatul asta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

voinea - sunt convinsa ca deja ai auzit ca prima conditie e sa te odihnesti (si o spune cineva cu 2 copii mici, mezinul e inca alaptat si de 2 ori/noapte; pe cel mare l-am intarcat la 8,5 luni). Bea lichide multe nu e suficient, ci cantitatea necesara: incearca 4-5 litri /zi, stiu ca e mult si poate te sperie, dar uitandu-te la sticla gandeste-te ca o faci pentru copil, nu mai conteaza gustul, ci cu cat mai mult cu atat va avea si bb lapte. Si nu in ultimul rand mananca bine, consistent.

Fporumul DC iti ofera si un real suport la Alaptatul Help-line; acolo vei primi sfaturi experimentate si avizate. Nu renunta, alaptarea este un razboi al nervilor, copiii mai fac figuri, mai plang, mai refuza, dar daca insisti ai sa reusesti! Succes!

Sa iti traiasca micuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

eu din fericire am avut lapte suficient, dar cand simteam ca scade, ma salva
1.supa de pasare si
2.ceaiul pentru stimularea lactatiei de la Fares (am incercat si alta firma, dar n-a avut acelasi efect)
3....si multa odihna!
cred ca am mancat supa cat pentru un batalion intreg...eu care mereu saream peste felul 1...mancam si noaptea!
...si am observat ca daca eram obosita si nu mancam suficient sau nu beam suficient (1500ml ceai + apa + cateva supe + alte bunatati ca deh, mami merita) scadea lapticu'...
despre bere nu stiu ce sa-ti spun, poate la unele persoane are efect...mie mi s-a parut mai mult un mit
daca tot ii dai lapte praf, cauta cea mai "nemernica" si incomoda suzeta (cele pentru ceai, au gaura mai mica), sa faca efort cand trage din ea, ca daca se prinde ca e mai usor renunta la tzitzi...

spor la alaptat!


http://www.pagina-mirunei.piczo.com

Mergi la inceput