Colacii de pomana = hrana porcilor

Colacii de pomana = hrana porcilor | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Tocmai am revenit din Romania. Of Doamne, cate probleme are tara mea... Cat de incet se misca lucrurile, cum arata drumurile, cum arata un spital de provincie, cat de putina implicare sociala...

Dar nu despre asta vreau sa va spun. Vreau sa va supun dezbaterii un aspect care pe mine m-a oripilat. Adica m-a intristat, scandalizat, enervat . etc - o intreaga gama de sentimente.

Pe scurt - am vazut, am auzit, mi s-a confirmat cum popii sosesc acasa cu sacosele pline de colaci, colive ... si le dau la porci. Cum descarca din portbagaj genti imense, pline de colaci care mai decare mai mari si mai bine crescuti. Ce fac cu ei? Le dau la porci sau la gaini.

De ce ma doare asta? Pentru ca aceia sunt colacii sfintiti de popa ... adusi de oameni pentru a sfinti memoria celor plecati.

M-am intrebat - de ce asa de putin se implica Biserica Ortodoxa Romana in viata societatii? De ce nu se dau acei colaci sarmanilor? De ce trebuie sa ii ia popa si cei din anturajul lui? Unde scrie asta ca trebuie sa se intample? De ce nu are fiecare biserica o mica sala de mese unde sa dea o supa si o bucata de colac celor saraci, tiganilor care cer de mancare, familiilor foarte sarace? Ca slava domnului, popii o duc bine si BOR este bogata.

Trecand peste intrebarea mea retorica si poate putin cinica - cum ar putea explica popii ortodoxi - acest ritual de a arunca coliva si colacii de pomana la porci?

Sper ca presa romana sa preia acest subiect si sa faca putina agitatie. Macar atat putem face. Un pic de scandal pe seama durerii versus popi.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro. Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Imi pare rau ca te-ai intristat in Ro.

Si fac pariu cu tine ca vei primi cel putin 2 raspunsuri care vor zice: "Nu generaliza! Ai vazut unicul popa (pardon! preot) care face asta! Toti ceilalti sunt super-implicati in viata parohiei, sunt exceptionali, nu iau niciodata spaga, nu exista asa ceva, nu e adevarat"

Poate o sa credeti ca vreau sa fac misto insa chiar nu.

Mirela, daca se intampla asta deci castig pariul, faci ce te-am rugat?

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

desprecopii, e off topic, dar pe mine m-a 'socat' cand am aflat de la tv ca BOR detine actiuni la nu stiu ce cazinou. poate sunt eu aiurea, dar m-a socat. cat despre colaci, ai dreptate, sunt destui sarmani care n-au o bucata de paine...

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

Exista o vorba din batrani,"Sa faci ce zice popa, nu ce face popa".
Nu am nimic cu preotii,nici atee nu sunt,insa cei mai multi dintre ei au uitat ce au invatat pe bancile scolii, si juramantul depus la hirotonisire.Nu-i normal ce zici tu ca face acel preot,cum nu sunt normale nici alte obiceiuri ale lor.De exemplu:bani pentru inmormantare/botez/cununie,aparte de taxa oficiala care se plateste inainte de eveniment,bani cand vin acasa cu botezul,si cate alte obiceiuri or mai fi, ca nu prea ma omor cu dusul pe la biserica,si nu le cunosc pe toate.

Sa ating si subiectul topicului.In fiecare curte de biserica sunt o gramada se saraci veniti sa li se dea de pomana.De ce "taica parinte",nu face un pustiu de bine sa dea din avutul lui saracilor,ca doar sunt pilde de genul asta in biblie destule.S-au le-au uitat?

Iolanda, de printesica,Alexandra,17 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Ai vazut tu asa ceva? Si ce ai zis? Ce ai facut?

Pozici superbe! The Cutest Babies! Zambiti, va rog! Un clic pour la forêt
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Cind eram eu mica mergeam cu bunica la biserica. Imi amintesc cum ieseam din biserica si niste femei ne dadeau colaci si luminari, erau asezate de o parte si de alta a usii de la biserica si oricine iesea primea colaci.

Acuma nu stiu daca nu se intimpla la fel. Colacii se impart oamenilor, eu cred ca popa ia numai ce ramine, daca ramane ceva.

Tu ai vazut cum popa nu a dat oamenilor si i-a luat el sa-i dea la animale?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

sirimie - normal ca am vazut- ca altfel nu scriam asa ceva. sau crezi ca asa ceva e imposibil in Romania?????



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro. Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

poate erau vechi si uscati..... zic si eu...

Pozici superbe! The Cutest Babies! Zambiti, va rog! Un clic pour la forêt
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

asa se intampla peste tot...si demult..si degeaba tipa uniii!!!degeaba se scrie in presa..ei fac la fel..
ai vazut bine ceea ce ai vazutt..pacat ca nu putem sa facem mai mult..iar daca incercam sa facem...ni se trantesc usile'n nas!!

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"

Nasica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Cred ca ati vazut si voianu trecut cazu ala de pe acasa tv la povestiri adevarate..Era o femeie careii imprumutase bani preotuluisi asta nu mai voia sa-i dea inapoi.Ba mai mult nega cu vehementa si ii mai facea si avansuri...!!Te mai miri.Preoti astia...gresesc cateodata mi mult decat noi..

Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
http://b1.lilypie.com/jbh6p3/.png[/img" target="_blank">varsta lui Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Eu am dat o paine unui cersetor pe strada. M-a injurat, vroia bani pt bautura.
Am oferit unui vecin amarat betiv, sansa de a castiga niste bani ajutandu-ma la ceva - m-a refuzat.
Deci ...


Maria

Mergi la inceput