Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Zadi, plictisita sigur nu esti cind ai acasa doi copii, asa ca nu inteleg de unde-ti vin fraze telenovelsitice de genul "Pot eu sa decid destinul lui? Multi vor spune ca nu are nici o legatura. Insa pozitia astrelor intr-o anumita zi si la o anumita ora este intotdeauna diferita." Nu ai probleme si ti le inventezi si mai sperii si alte viitoare mame cu operatii gigantice si dureri insuportabile.
Ca sa-ti raspund la intrebare, e corect ca un copil sa se nasca asa cum e mai sigur pentru el si pentru mama, nu cum ne spun noua astrele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Draga Natasa,

Eu nu am scris de dureri insuportabile!!!
Comparativ cu fetele care au nascut natural cu mine in salon, iti spus sigur ca eu si altele abia ne miscam ne durea operatia, spatele, nu puteam sa ne aplecam la cosul cu bebe iar fetele care au nascut natural mergeau foarte bine si puteau sa se intoarca in pat in orice pozitie vroiau. Tu ai facut vreodata o operatie ca sa stii cum este? Stii in cat timp iti revii cu adevarat? De durut foarte tare te doare o saptaman maxim doua, insa taietura este acolo si te impiedica sa faci eforturi mai mari pe o perioada de 6 luni. Intreaba pe oricine !!!Chiar medicul iti recomanda efort moderat timp de 6 luni, gimnastica de loc. Abia dupa 6 luni poti sa incepi gimnastica de recuperare.

EU NU SPERII PE NIMENI !!!!!
Eu nu sfatuiesc pe nimeni in nici un fel, fiecare sa faca ce vrea. Eu mi-am spus parerea in privinta asta. Cezariana este metoda cea mai fericita atunci cand situatia o impune din considerente medicale.
Eu mi-am spus oful din punct de vedere emotional.As fi vrut ca macar a doua oara sa nasc natural.Acest lucru fiind imposibil as fi vrut macar sa se nasca atunci cand decidea copilul si nu programul medicului.Nu am nimic cu zodiile sau astrele, nu spun ca unele sunt mai bune ca altele, insa cu certitudine pozitia acestora intr-un anumit interval ne influenteaza viata.Eu nu as vrea sa fiu "acuzata" ca am contribuit la aceasta influenta....

Dragelor nu mai fiti speraiate de zisele mele in privinta cezarienei. Nu e chiar atat de rau. Dar daca puteti sa nasteti natural sa o faceti. Asta este sfatul meu.
Numai bine tuturor.

Zadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

quote:
Originally posted by Zadi

Draga Natasa,

Eu nu am scris de dureri insuportabile!!!
Comparativ cu fetele care au nascut natural cu mine in salon, iti spus sigur ca eu si altele abia ne miscam ne durea operatia, spatele, nu puteam sa ne aplecam la cosul cu bebe iar fetele care au nascut natural mergeau foarte bine si puteau sa se intoarca in pat in orice pozitie vroiau. Tu ai facut vreodata o operatie ca sa stii cum este? Stii in cat timp iti revii cu adevarat? De durut foarte tare te doare o saptaman maxim doua, insa taietura este acolo si te impiedica sa faci eforturi mai mari pe o perioada de 6 luni. Intreaba pe oricine !!!Chiar medicul iti recomanda efort moderat timp de 6 luni, gimnastica de loc. Abia dupa 6 luni poti sa incepi gimnastica de recuperare.

EU NU SPERII PE NIMENI !!!!!
Eu nu sfatuiesc pe nimeni in nici un fel, fiecare sa faca ce vrea. Eu mi-am spus parerea in privinta asta. Cezariana este metoda cea mai fericita atunci cand situatia o impune din considerente medicale.
Eu mi-am spus oful din punct de vedere emotional.As fi vrut ca macar a doua oara sa nasc natural.Acest lucru fiind imposibil as fi vrut macar sa se nasca atunci cand decidea copilul si nu programul medicului.Nu am nimic cu zodiile sau astrele, nu spun ca unele sunt mai bune ca altele, insa cu certitudine pozitia acestora intr-un anumit interval ne influenteaza viata.Eu nu as vrea sa fiu "acuzata" ca am contribuit la aceasta influenta....

Dragelor nu mai fiti speraiate de zisele mele in privinta cezarienei. Nu e chiar atat de rau. Dar daca puteti sa nasteti natural sa o faceti. Asta este sfatul meu.
Numai bine tuturor.

Zadi



Zadi eu in 7 zile m-am refacut extraordinar....Medicul dupa o luna de la operatie mi-a spus sa fac aerobic daca doresc iar sport(tennis,volei...)dupa trei luni...In prezent uit si ca sunt operata.Diferenta este ca dr meu are o "politica" unica cred eu nu stiu poate or mai fi si altii...Cand mi-a facut operatia taietura pielii este 10cm dar cea a uterului de 5 cm,el mi-a dilatat uterul sa-l scoata pe bebe,nu a taiat atat de mult...ceea ce mi se pare extraordinar!
Si daca copilul tau se nastea atunci cand "cerea" si aveai probleme nu te gandeai la cezariana?Nu-i multumeai lui Dumnezeu ca exista aceasta cezariana salvandu-ti copilul de la vreo nenorocire?

Fetelor care fac ceza...Nu va fie frica...sentimentele sunt aceleasi indiferent ca esti activa sau pasiva la nastere!

Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien(a crescut Sebastien)
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
varsta Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Zadi

Draga Natasa,

Eu nu am scris de dureri insuportabile!!!
Comparativ cu fetele care au nascut natural cu mine in salon, iti spus sigur ca eu si altele abia ne miscam ne durea operatia, spatele, nu puteam sa ne aplecam la cosul cu bebe iar fetele care au nascut natural mergeau foarte bine si puteau sa se intoarca in pat in orice pozitie vroiau. Tu ai facut vreodata o operatie ca sa stii cum este? Stii in cat timp iti revii cu adevarat? De durut foarte tare te doare o saptaman maxim doua, insa taietura este acolo si te impiedica sa faci eforturi mai mari pe o perioada de 6 luni. Intreaba pe oricine !!!Chiar medicul iti recomanda efort moderat timp de 6 luni, gimnastica de loc. Abia dupa 6 luni poti sa incepi gimnastica de recuperare.

EU NU SPERII PE NIMENI !!!!!
Eu nu sfatuiesc pe nimeni in nici un fel, fiecare sa faca ce vrea. Eu mi-am spus parerea in privinta asta. Cezariana este metoda cea mai fericita atunci cand situatia o impune din considerente medicale.
Eu mi-am spus oful din punct de vedere emotional.As fi vrut ca macar a doua oara sa nasc natural.Acest lucru fiind imposibil as fi vrut macar sa se nasca atunci cand decidea copilul si nu programul medicului.Nu am nimic cu zodiile sau astrele, nu spun ca unele sunt mai bune ca altele, insa cu certitudine pozitia acestora intr-un anumit interval ne influenteaza viata.Eu nu as vrea sa fiu "acuzata" ca am contribuit la aceasta influenta....

Dragelor nu mai fiti speraiate de zisele mele in privinta cezarienei. Nu e chiar atat de rau. Dar daca puteti sa nasteti natural sa o faceti. Asta este sfatul meu.
Numai bine tuturor.

Zadi



Si eu am nascut prin cezariana, dar medicul a asteptat pana s-au fisurat membranele, abia apoi mi-a facut operatia, si asta pentru ca bebe era mare, si eu am avut si tensiune in timpul sarcinii.
Dar operatia mea are aproximativ 12 cm, e aproape invizibila, si eu m-am refacut foarte repede. Nu mi s-a facut anestezie generala, astfel ca am avut ocazia sa-mi vad bebelusul inca in timp ce eram pe masa de operatie, durerile sigur ca exista indiferent daca nasti normal sau prin cezariana, dar mi s-au pus calmante in perfuzie si nu a fost nimic insuportabil, doare cateva ore pana se contracta uterul, dar la 24 ore m-am ridicat si a doua zi dupa operatie m-am mutat in salon cu bebe, mi-am tinut copilasul in brate fara problema. Ma puteam misca foarte bine, in comparatie cu alte mamici care dupa o nastere naturala abia se tarau pe coridor. Asa ca daca ar fi cazul, as alege tot cezariana fara sa stau pe ganduri.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

Am asteptat gemeni si am nascut tripleti... norocul meu prin cezariana.
Nasterea in situatii de astea poate survenii oricand si uneori poate pune in pericol viata mamei sau a copiilor, deci cezariana a fost o salvare pt noi. N asterea nu a fost programata ci s-a rupt o placenta si doctorul a intervenit in cazul celeilalte.

Uneori stau si ma uit la ei cat sunt de diferiti (comportamental, emotional...) si ma gandesc ca intre ei sunt cate 2 minute diferenta la nastere ( am fost treaza si am fost f f fericita sa pot participa la toata actiunea) si ma gandesc ca ar fi trebuit sa semene mult mai mult... si ma mai gamdesc la vorba aia " omul se naste si moare singur..." ei bine copii mei s-au nascut deodata si vreau sa aiba o viata deosebita si sa fie f f f apropiati pt totdeauna...

ce mi-ar mai place o astrograma pt ei... stie cineva de unde?

http://www.dropshots.com/mihai3
http://picasaweb.google.com/mihaicaraghiaur/TripletiiMei
http://www.dropshots.com/oanna3
http://community.webshots.com/user/oanna3
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92869 - povestea noastra

Oanna, mami de tripleti Rares, Andrei si Ingrid ( 20.06.2006)
http://b1.lilypie.com/3yvUp3.png

iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Multumesc de mesaje.

Oanna esti o super mamica !!!! Felicitari pentru cei trei micuti. Sunt superbi, v-am vazut pozele.

Nu vreau sa ma mai explic inca o data !!! Adevaratul motiv pentru care am postat ceea ce simt este acela ca nu mi-am rezolvat inca partea emotionala a nasterii lui Ian.
Daca la Ingrid simteam cum se apropie marea intalnire cu puiul meu prin fiecare contractie pe care o aveam, ma concentram, participam maxim din toate punctele de vedere....la nasterea lui Ian nu am mai avut parte de toate astea.
Fiind o nastere programata cu cel putin 10 zile inainte, Ian s-a nascut ca un domn, cum spunea una dintre fete, insa eu nu am simtit ca urmeaza sa nasc ci ca urmeaza sa ma operez.
E ca atunci cand vrei sa se amane un examen cu o ora, o zi, o luna pentru ca nu ca nu vrei sa il dai ci te gandesti ca e mai bine sa il dai mai tarziu. Cam asa ceva am simtit eu.
Nu a doua cezariana m-a suparat pe mine foarte tare ci faptul ca nu am asteptat sa inceapa travaliul, sa imi spuna bebele ca e pregatit sa se nasca. Ma repet dpv medical totul era in ordine, deci nu a fost o cezariana de urgenta sau una impusa de conditia lui bebe in burtica, a fost o cezariana ca urmare a unei alte cezariene.

Pentru fetele care vor cezariana: asteptati ca bebe sa fie pregatit sa se nasca, adica sa asteptati travaliul sau daca din orice considerent medical cezariana e solutia atunci nu stati pe ganduri.

Sper ca cele care sunt interesate de articolul meu sa aiba rabdarea de a citi totul si nu de a trage concluzii pripite.



Zadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Zadi, eu te inteleg in mare parte (tinand cont ca nu cred in zodii, pozitia astrelor etc). Din pacate in Romania nu exista conceptul de VBAC (vaginal birth after cesarean). Daca te ajuta poti sa dai un google pe subiectul asta si sa vezi care este practica prin alte parti.
Pe scurt (si traducand liber de pe babycennter.com), siguranta unei nasteri vaginale dupa cezariana este controversata, din cauza riscului de ruptura uterina. In cazul unei cezariene cu incizie joasa transversala, riscul de ruptura uterina la o sarcina ulterioara (in timpul travaliului), este de mai putin de 1%. Este totusi un risc imens (parere personala) in comparatie cu riscul de ruptura uterina in cazul unui uter "netaiat" (1 la 15000 ).
Cred ca un medic ar putea sa-ti explice de ce, atunci cand se opteaza pt cezariana, este de preferat ca cezariana sa se faca inainte de a incepe travaliul (probabil ca, la a doua cezariana, are legatura cu riscul de ruptura uterina). Un medic ginecolog ar trebui insa sa ia in considerare si dorintele viitoarei mame, in fond nasterea unui copil e un moment atat de important pt noi.
Pe site-ul de mai sus spun ca rata de reusita (nastere naturala) in cazul unei incercari de VBAC este de 60-80%, dar pe de alta parte o cezariana de urgenta dupa o incercare nereusita de VBAC comporta un risc mai ridicat decat o cezariana planificata.
Mie mi-au trebuit vre-o doi sa ma impac cu ideea ca o cezariana nu inseamna un "esec"- dupa o cezariana de urgentza. Iti urez sa accepti cat mai repede ca "asa a fost sa fie".


Monica si Eduard (3 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Multumesc Monica pentru mesaj.Ai dreptate - eu nu am primit explicatiile medicale necesare pentru intelegerea situatiei in care ma aflam. In afara explicatiei " sa nu riscam" nu am primit alte explicatii. Eu mi-am manifestat dorinta de a naste natural, insa medicul meu mi-a spus ca nu se poate si atat.

Ma impac cu ideea ca ce a fost a fost si ca nimic nu se mai poate schimba.Eu sunt fericita cu puiul meu care e sanatos, vioi si frumos.

Oanna - ma gandeam la bebeii tai si mi-au atras atentia initialele numelor lor RAI.Nu stiu daca asta a fost intentia ta.Va doresc sa cresteti mari si sanatosi.

Cu bine.

Zadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodi9 spune:

Zadi eu inteleg ceea ce simti. Si eu am avut aceeasi problema cu baietelul meu care s-a nascut dupa 15 ore de travaliu printr-o cezariana de urgenta si a avut 5 kg. Intr-un fel m-am simtit si eu trista ca totul nu a mers cum am planificat eu. Si cu fetita mea mi-au oferit VBAC dar sincera sa fiu mi-a fost frica si am ales cezariana din nou. Dar printesa mea nu a vrut sa astepte pana la data stabilita si a venit cu 3 zile mai devreme. Si pot sa iti spun sincer ca durerile au fost mult mai mari de data asta probabil din cauza cicatricei. Nu a trebuit sa astept mai mult de 4 ore pana sa intru in opratie si ma tot gandeam cum pot sa nasca unele normal dupa cezariana cu durereile astea! Important e ca avem copii sanatosi si frumosi si asta conteaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Am nascut natural, fara nici cea mai mica anestezie, pentru ca, cu o seara in urma cand m-am prezentat la spital cu iminenta de nastere prematura (membrane fisurate), medicul avea musafiri la masa si a decis sa nu-mi faca cezariana de urgenta. Rezultatul? Fetita a facut hemoragie cerebrala datorita hipoxiei, are handicap motor grav (la 5 ani jumate nu sta bine in fund, nu merge, nu-si foloseste bine mainile)...
Si apropo de pozitia astrelor si destinul persoanei respective, in antichitate chinezii alegeau cu rigurozitate sotiile imparatului in functie de zodia lor, stabileau graficul acestora de fertilitate, pentru ca odraslele imperiale sa se nasca sub auspicii favorabile.

Mergi la inceput