Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Zadi, problemele pe care ti le pui nu sunt asa iesite din comun, tin de personalitatea ta. Dar eu zic ca totusi acum esti mai sensibila din cauza perioadei postnatale. Lasa, nu-ti mai face probleme, ca nu e cazul.
Ca sa-ti raspund la intrebarea cu menstruatia, am sa-ti spun, pt ca mie mi s-a parut o chestie foarte interesanta - eu aveam DPN-ul pe 2-3 ian.
In noaptea dintre 2 si 3 ian la ora 3 mi s-au rupt membranele. Din nefericire travaliul meu a fost extrem de lung, contractii neregulate, extrem de dureroase si dilatatie 0 la ora 7 seara, febra 39. Dupa oxcitocina m-am dilatat la 10 cm dar am stat 3 ore pe masa aia, numai la 22,15 am nascut.
Ce vroiam sa zic e ca in 4 iulie, dimineata devreme mi-a venit menstruatia, exact la 6 luni!! Mi s-a parut ciudata rau chestia asta, si n-am mai auzit sa se intample si altora.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

mie la prima fetita mi-a venitnmenstruatia la 8 luni de la naste.Sa insemne asta ca s-a nacut cu doua luni prea devreme? Era deja peste termen cand am nascut-o. Te intrebi daca e corect sa decizi destinul copiluli. Nu stiu daca e corect dar de facut o faci in fiecare clipa. Multa vreme de acum incolo o sa fii tu aceea care va decide destinl copilului, chiar si atunci cand alegi sa treci strada acum si nu peste 5 minute, cand alegi sa il duci la sportul ALA si nu la celalalt, atunci cand te muti cu familia in alt cartier sau cand ii dai sa manance ceva in oc de altceva. Orice miime de secunda ne poate schimba drastic destinul (daca eu nu coboram in secunda respectiva pe scari nu o intalneam ppe vecina de sub mine care m-a invitat ad-hoc l ea si acolo l-am cunoscut pe actualul sot si uite cum am ajuns sa traiesc in alta tara sa am doi copii,etc.Un minut mai repede sau mai tarziu si desinul meu era altul.)

Laura cu
LARA (10.05.04)& LOUISA(20.04.07)

Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

uite, eu am nascut natural, fara inducere, si totusi am "reusit" sa-i schimb cu totul orele si zodiile copilului - si europeana si chinezeasca. de ce? fiindca am facut cam mult efort si am nascut prematur cu 6 saptamani. si in loc sa fie in zodii bune, sau ceea ce ma gandeam eu ca ar fi bine, am nimerit-o tot in balarii.
si?! am un copil minunat, si zau daca-mi pasa cum e nascut. sincer, nu inteleg ce atata caz pentru modul cum nasti, mai ales in cazul in care exista indicatii medicala pt una sau alta.
da, am nascut natural. poate sunt eu mai nesimtita, dar zau daca am simtit vreo mandrie, bucurie, participare, extaz sau mai stiu eu ce vis-a-vis de chestia asta.
da, cica am mers in ziua in care am nascut, dar mai mult tinandu-ma de pereti din cauza ametelii de la pierderea de sange. iar epiziotomia o avea ea doar 3 cm, dar 6 saptamani nu am putut sta in fund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Faptul e consumat, copiii sunt frumosi si sanatosi, la ce ajuta sa te gandesti la ce ar fi fost daca...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisEn spune:

Am si eu o nelamurire cu menstruatia. Cum ziceai ca indica data la care trebuia sa se nasca copilul?
Eu stiu ca prima menstruatie apare dupa incheierea alaptarii. Pe fata am alaptat-o 6 luni, dupa care aparut menstruatia. Am nascut-o pe 24 iunie si pe 2 sau 3 ianuarie a aparut.
Pe baiat l-am nascut in noiembrie, anul trecut si inca il mai alaptez, deci nu am inca menstruatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Am observat (obs. personala dupa discutii avute cu mamici) ca reaparitia menstruatiei se face fix in ziua (data calendaristica) in care s-a nascut copilul asta doar daca copilul a dat semne ca vrea sa vina pe lume(travaliu).La unele mame menstruatia a reaparut dupa 3 luni, 5, luni, 6 luni, 8 luni. Nu are legatura cu cat alaptezi.
Eu am alaptat-o pe Ingrid 1 an si 7 luni si am intrerupt deoarece am ramas insarcinata. Menstruatia dupa nasterea lui Ingrid mi-a venit fix dupa 6 luni (adica am nascut pe 25 dec. si mi-a venit pe 25 iunie).
Ian are 5 luni si jum. il alaptez exclusiv la san fara apa sau ceai (dupa 6 luni ii diversific alimentatia)si mi-a venit la 5 luni si o saptamana (adica am nascut fara travaliu pe 16 martie si mi-a venit pe 23 august). Din pricina asta cred ca bebele meu mai statea in burtica mea fara probleme cel putin pana pe 23 martie.

E sanatos asta conteaza. S-a nascut cu 3.600 grame si 53 cm. Acum la 5 luni si jum are 8.500 grame si 71 cm. Da!!!! stiu ca e imens si il alaptez exclusiv la san.

Va doresc numai bine tuturor.

Zadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

te inteleg f bine, desi nu cred in zodii si astre. Prima data am fost nevoita sa fac cezariana, a doua am ales-o eu. si bine am facut, abia dupa ce a taiat s-a vazut clar ce era inauntru si ca s-ar fi terminat, probabil, prost, la o nastere naturala. Cum zici si tu, important e ca e mancacios si sanatos, restul rezolvam noi. Si ca sa raspund intrebarii tale: da, avem dreptul sa decidem cand si cum nastem, avand in vedere ca prioritar e sanatatea lui si a ta ca mama nascatoare. "Mai tarziu" s-ar putea sa fi fost "prea tarziu".

Cristina
-----------------------------------------------
http://www.sos-satelecopiilor.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisEn spune:

multumesc explicatia suplimentara, zadi. Acum am inteles ce vrei sa spui tu.
Oricum pot sa iti infirm teoria ta, cel putin in privinta primului meucopil. Eu am avut travaliu declnsat natural, dormeam cand mi s-a rupt apa. Si ziua sosirii menstruatiei nu a coincis cu cea a zilei nasterii. Imi miroase mie un pic a superstitie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

eu cred k nu fortezi cu nimic destinul unui copil daca hotarasti sa-l nasti prin cezariana,sau natural dar programat. Consider k tot dumnezeu este cel care te indruma pe calea asta, caci nimic nu ne-ar reusi daca El nu ar vrea lucrul respectiv.Consider si respect stiinta, medicina si evolutia omului, dar sunt ferm convinsa k ele se datoreaza bunatatii sau puterii lui dumnezeu, asa k nu e niciun pacat k alegem sa nastem mai civilizat sau mai decent....

Madalina +Darius Cristian ( 14.12.2006 )

concediu 2007
Darius - luna a 8-a

SITE FULGULETI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Cred ca ai intrat prea mult in astrologie. Mai era o mamica speriata de linia vietii copilului. Bucura-te ca sunt sanatosi si nu mai cauta legaturi din astea.

Cat despre vina medicala, cred ca orice medic e vinovat daca stie ca mama poate opta pentru nastere vaginala si nu ii da aceasta varianta.


"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput