Cum curatam pernele din puf de pene

Cum curatam pernele din puf de pene | Autor: danaA

Link direct la acest mesaj

Chiar asa, cum curatam pernele din puf de pene? Adica materialul care tine puful are pete si vreau sa-l curat. Cum? In masina de spalat sau la curatatoria chimica? Stiti vreo metoda?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

buna, eu chiar zilele astea am inceput cu spalatul lor, le-am bagat in masina la cel mai lung program de 40 de grade, nu mai mult, eventual le-am clatit de 2 ori si le-am pus la uscat pe balcon, fiind foarte cald zilele astea nu risc sa nu se usuce si sa inceapa sa miroasa.
acum o spatamana pana si plapuma de puf am spalat-o tot asa, am avut noroc ca a incaput in masina.
nu stiu cum se comporta in masina de uscat rufe, dar sincer, mai bine lasa-le undeva sa se ususe natural si chiar daca ti se par uscate mai lasa-le 2 zile in plus. succes

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Mada, multumesc mult de raspuns. Mie imi era frica ca daca le pun in masina de spalat sa nu se faca ghemotoace puful din perna. O sa incerc si eu asa cum ai zis, mai greu cu partea cu uscatul ca aici nu pot pune pe balcon la uscat si in curte e umbra. Dar o sa pun una in masina de uscat sa vad ce se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

danaA, eu de ani de zile le spal in masina si le usuc in dryer fara probleme. Si pernele si plapumele alea. Vor iesi superbe!


mami www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Hop si io & amazing Dedi (1995) & extremely private ex-Pauuu (1991)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Perna am spalat-o doar o data dar am mai spalat geci de puf la masina.
Sfatul meu este sa o limpezesti de doua ori, in caz contrar se pateaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Eu le-am dat la curatzatorie uscata.. in 3 ore au fost gata. Asta dupa experienta nereusita de a le spala acasa, dupa ce mi s-au imputzit pentru ca nu mi s-au uscat pe balcon desi erau 40 de grade afara. Apoi, incercand sa recuperez penele, le-am scos si le-am spalat intr-un lighean, la soacra-mea in curte, epilogul insemnand tot cartierul prin de fulgi si pene uscate... :)
Nu mai fac astfel de experiente, mai ales ca masina mea nu usuca rufele!!

cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Fetelor, multumesc de raspunsuri!!
Pana la urma le-am spalat in masina de spalat si le-am uscat pe terasa si in masina de uscat, dar mi-au trebuit 4 zile!!!!!!
Acum vreau sa incerc sa duc 2 perini la curatatorie sa vad ce iese. Ca in masina am pus numai 2 si mai am de curata inca 4.

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

hei Dana ma bucur ca ai reusit, da a durat 4 zile dar asa esti sigura ca nu incep sa miroasa, ca s-au uscat cum trebuie.
cami esti de coma, mi-ai adus aminte de mama mea... ea le-a bagat cada cand am venit de la scoala avea pene si puf si in urechi.

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput