Copil direct din spital - se poate?

Copil direct din spital - se poate? | Autor: silvy24

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor. Acum cateva saptamani sora mea se ducea la spitalul judetean din judetul nostru (nu zic care) ca sa-si faca polidine. Din una in alta a intrat in salonul cu bbei abandonati. Erau 4 bbei atunci, nou-nascuti. I s-a pus pata pe un baietel de doar cateva saptamani si stiind ca eu ma gandesc la adoptie (nu sunt inca 100% hotarata) a intrebat-o pe o asistenta de acolo cum se pot lua copiii. Asistenta i-a spus ca daca stie pe cineva care vrea sa-i ia, poate sa-i vina, sa i se faca adeverinta aceia care e necesara pentru intocmirea certificatului de nastere si gata... Asa cum se face si in cazul unei mame care chiar a nascut.
Dupa povestea asta care mi s-a parut cam incredibila, m-am mai interesal in stanga si-n dreapta. O colega de-a mea a carei verisoara a fost adoptata in urma cu 25 de ani a fost luata exact asa. Bine, stiu ca acum 25 de ani erau alte vremuri, dar cica se mai practica si acum.
Oricum mi se pare foarte perisulos. Daca se afla si vin si-ti iau copilul?
Voi ce stiti? Ati auzit de astfel de cazuri?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Pare de domeniul fantasticului tinand cont ca ne aflam in UE, anul de gratie 2007, secolul XXI, dar fiind vorba de Romania nu e chiar imposibil.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

quote:
Initial creeata de silvy24

Oricum mi se pare foarte periculos. Daca se afla si vin si-ti iau copilul?
Doar atat? Te duci, iei copilul... se afla, ti se ia copilul? Asta ti se pare singura problema?
Este, pe buna dreptate!!! caz penal grav pentru toate persoanele implicate. Nu inteleg cum cineva se poate gandi la asta. Sau, daca a aflat despre asa ceva, cum de nu s-a oprit direct la DPC, politie, procuratura...
Si daca ar fi doar ilegal... dar un asemenea procedeu este in primul rand de-o imoralitate strigatoare la cer!
Daca doriti sa aflati informatii reale despre adoptie, va recomand M-am hotarat...adoptie

Subiectul acesta se inchide fara drept de apel!

Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput