vizita urgenta ginecolog-help!!!!

vizita urgenta ginecolog-help!!!! | Autor: nicole221

Link direct la acest mesaj

problema mea este urmatoarea..am23de ani recent impliniti,la 18ani si jumatate mi-am inceput viata sexuala,insa pana acum nu am mers niciodata la ginecolog din cauza faptului k sunt foarte pudica,pt k mi-era teama sa nu descopar cine stie ce si pt k in afara de aceste aspecte am si ceva prblme pilozitare...marea problema este urmatoarea:acum cateva zile am descoperit la intrarea in vagin 3negi sau nu stiu cum sa le zic crescuti p piele,moi si de culoare roz...pe labii,am descoperit k sunt aproape plina de un fel de cosuri sub piele kre seamana cu punctele d grasime mai exact..am incercat sa storc,insa nimic..cum am vazut aceste lucruri m-am ingrozit si m-am hotarat sa merg la ginecolog;kre timp de inca 3zile era in concediu(in momentul de fata,sunt in strainatate si doctorii sunt in vacante)astazi din nou,m-am hotarat k maine sa imi iau un randez-vous...insa ghinion-trebuie sa imi vina rusii....ce sa fac?trebuie sa mai astept inca vreo10zile k sa pot merge si mi-e teama k acei negi vor disparea,iar doctorul nu-i va depista..sunt f stresata,nu mai pot dormi,din cauza acestui lucru am inceput sa am senzatii de arsuri,mancarimi..sfatuiti-ma ce sa fac?ce fel de analize sa fac?ce credeti k as putea avea dupa ''simptome''???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matgravidut spune:

Nicole221, sper sa nu fie nimic serios. Este pacat ca prima ta vizita la ginecolog se petrece pentru acest motiv. Ar fi fost mult mai usor daca nu ai fi avut nimic. Eu merg la control ginecologic in fiecare an si de fiecare data cand ceva nu este in regula.
Nu trebuie sa iti fie teama si nici sa te simti jenata. Eu am mers numai la femei. M-am simtit mai confortabil. Dar am prietene care prefera barbatii pentru ca sunt medici mai buni.
Pana ajungi la medic, incearca sa tii zona cat mai curata, sa te schimbi mai des pentru ca umiditatea provocata de "rusi" sa nu creeze probleme mai mari. Foloseste lenjerie 100% din bumbac. Nu "stoarce" problemutele pentru ca s-ar putea sa iriti pielea foarte tare.
Intotdeauna o problema tratata la timp nu ajunge sa se agraveze.
Multa bafta.

Pupici si sanatate maxima.

M ((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Mergi la medic ca sa excluzi un herpes genital. Asta nu inseamna ca tu ai asa ceva, insa lasa rusinea la o parte.

Prima oara e mai greu! Bafta!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)
AM T'EI ANI!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu as merge in locul tau, chiar daca ar trebui sa vina rusii. As folosi un ob, i-as explica medicului motivul si graba venirii la consult.
Rusine ???
E un medic ca oricare altul. Punct. Asa trebuie sa te gandesti !!!
Deci curaj si fuguta la medic !
Multa sanatate iti dorim !


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole221 spune:

va multumesc mult pt timpul acordat,uf..sper sa nu fie nimic serios...acum 20de minute mi-am luat inima in dinti si am fost la ginecolog,insa din pacate pana miercurea viitoare trebuie sa mai astept pt k e full...o sa merg si maine pt k poate renunta cineva(sper din toata inima)..am mai incercat o alta modalitate sa imi fac analiza bts,dar imi trebuie trimitere de la doctor si inca nu am acte aici si nici pe mituelul logodnicului meu nu pot fi trecuta..si eu ma bucuram k daca merg la ginecolog sa merg aici pt k doctorii sunt mult mai profesionisti..numai de ghinioane am parte,parca ceva ma tine pe loc tocmai knd imi fac curaj suta la suta sa ajung la doctor...credeti k daca nu rezolv nimic nici maine,o sa fie prea tarziu miercurea viitoare?ma refer,daca dispar acele chestii?ce sa fac?de knd mi-au aparut sunt foarte stresata,nu pot manca,dormi,etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Acei negi pot fi asa numitele vegetatii adenoide, de cauza virala si care pot fi incadrate in BTS.
Nu stiu insa care este tratamentul lor. oricum, stiu ca el se face la dermatologie si nu la ginecologie (cauterizarea lor cu laser).

In ceea ce priveste mersul la ginecolog e obligatoriu. la fel si investigatiile si analizele pe care probabil ti le va recomanda (colposcopie cu ex Papanicolau, ex. si cultura din secretia vaginala, analize de sange pt posibile infectii genitale, inclusiv pt v. Papiloma).

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mai intai trebuie sa te gandesti cand exact au aparut , ce ai facut inainte sa-i descoperi : epilare , ras , ai folosit un anumit sapun , lubrifiant , crema .
Cum arata acele formatiuni , sunt ca niste corui cu varful alb-galbui? Daca da se poate sa ai foiculita , spre exemplu.

Acei negi pot fi veruci , se intampla sa apara. Si eu am avut in zona genitala , pe pubis ,pot aparea datorita imunitatii scazute.


Lasa rusinea si mergi la doctor , ca a vazut el destule vulve , nu e prima a ta
Lasand gluma la o parte , doctorul cand este la munca este strict doctor,nu un om care se mira de cat par are sau n-are pacient , ce mari sunt labiile sau ce sani rotunzi are.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayMyPhoto.do?albumId=100560422

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole221 spune:

uf..se pare k astazi am noroc pt k in sfarsit mi-am gasit liber la ginecolog..in 3ore sunt programata!intamplator,am gasit acele ''puncte de grasime''kre sunt exact sub pielea labiilor si sunt si f multe,atunci tocmai ma radeam...imediat m-am speriat cumplit si am inceput sa ma controloez peste tot...apoi am dat de alta surpriza..3negi carnosi,micuti,de culoarea pielii...de cand au aparut,nu stiu pt k nu prea am dat importanta pt k am un logodnic de3ani +primul,iar logodnicul meu nu se duce in alta parte,sunt aproape sigura,dar de fostul..nu pot sa bag mana in foc..knd am vazut acele chestii,am innebunit!de spalat m-am spalat numai cu sapun de bebe sau cu lactacyd,insa knd mi se terminau mai foloseam si sapun normal,ma mai dadeam si cu crema uneori..aseara insa am reusit sa storc un punct de grasime si a iesit alb si cam mult..in rest nu stiu ce sa mai zic,insa merg azi la control sqi va zic...sa-mi tine-ti pumnii..pupik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole221 spune:

tocmai am venit de la ginecolog si mi-a spus k din punctul lui de vedere sunt absolut ok..am prins un medic f dragut kre mi-a explicat destul de multe chestii..in fine,sa va zic:i-am aratat acele chesti de pe labii si mi-a spus k e ok si k e normal sa fie asa..oricum,am uitat sa va zic k acele ''puncte de grasime''se vad numai knd trag de ele pt k altfel nu..l-am intrebat daca ar putea fi si sifilis(pt k citeam undeva pe net k cineva avea ceva asemanator)si mi-a zis k mai mult k sigur nu..l-am intrebat si despre acei neguleti sau ce or fi,dar nu cred k a vazut nimic k mi-a zis k este normal;oricum pt siguranta mea,mi-am facut si un papa nicolau si primesc rezultatul abia saptamana viitoare..numai pt papa nicolau am dat 25de euro iar consultatia 10euro...super ieftin in comparatie cu preturile de la noi;nu?voi ce ziceti?sa mai merg si la alt medic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ahaa, stiu la ce "punctulete de grasime" te referi
In legatura cu negii aia m-as duce si la un dermatolog , daca tu spui ca exista .

http://www.hi5.com/friend/photos/displayMyPhoto.do?albumId=100560422

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Acele "punctulete de grasime" sunt absolut normale, cu totii avem... Parerea mea e ca te sperii fara sens. Parca ar fi prima data cand te uiti la "pasarica" ta. Chiar nu ti-o cunosti deloc??

Acum nu te culca pe-o ureche si mergi macar o data pe an la control. E spre binele tau.

Ioana
13+
burtica



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput