Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a !!

Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a !! | Autor: Lala_D

Link direct la acest mesaj



O varianta de listuta a micilor nostri scolari



Ana (biluta28)-- Scoala gen. nr 22 .Bucuresti

Ana (madishor) - Scoala Eugene Coste (Calgary)

Ana (amai) - Scoala generala nr 97

(april)

Andreea ( amcris ) - Liceul Stefan Odoblejea Bucuresti

Andreea ( taedi) - Brasov

Antonia (oanagabriela) - College Marie de France (Montreal)

Alexandra (mitzisor)

BIANCA - Elena (helbi) - Martin- Buber Schule, Frankfurt, Germania - 04.01.2000

Bianca (Laura T) - Scoala "Elena Doamna" Ploiesti

Georgiana(camelia72)- Craiova

Ioana (catusha) - Scoala Europeana din Bucuresti

Laura (liliana csaki)- Scoala gen. nr. 11.

Lia (ocu )- - Scoala gen. nr 79 Bucuresti

Melisa (alina71) - Bucuresti - ADA SCHOOL - 06.07.2000

Miruna (zana) - Romania

Oana (CristinaT) - Bucuresti

Sara (Laura XXX) - Targoviste

Sanziana (Cristina)[/red]







Andrei (simonasirbu)- - Scoala gen nr 59 Bucuresti

Andrei Roberto (annitha_cl)-- Scoala Gen. Nr. 32-Bucuresti

Andrei (Andruska )- scoala generala nr 197 in clasa IA, Bucuresti

Adrian (cortez)-Scoala Generala nr. 193

Bogdan (Lala_D)- - Scoala gen nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti - 23. 06. 2000 (stangaci)

Bogdan (fannna2003)

Cosmin-Alexandru (RamonaD) - Romania - 3. 10. 1999

Cristian ( mercedes) - Scoala gen. 16 Oradea

Darian Valeriu (alba)- Amerikanische Schule in Bremerhaven (stangaci )

David (mimitete)- clasa II , Academie Michele-Provost , Montreal.

Deiu (SiminaF)-clasa II , USA.

Gabi (squrriel) - clasa II C, Scoala generala nr. 51 , Bucuresti

George (Cld) - clasa II , Prahova

Matei (wesel) - clasa II A la Scoala Europeana.

Mihai (Rodica ) - cl II B scoala gen nr 114, Principesa Margareta

Mihnea (veras) - Scoala Generala nr. 193, clasa II B,

Radu(mamimo)- - Scoala gen nr 79 Bucuresti

Raul ( Kitty) - Scoala nr. 10 , Tirgu Mures

Sebi (Alma2006)- - Scoala gen. nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti - 23.10.1999

Victor(cge)- Canada, Scoala Guy-Drummond Montreal - 7.01.2000







Mult succes la scoala scolarilor nostrii, sa fie sanatosi si sa invete cu placere



Prima parte cu emotiile parintilor :

aici
partea a IIa
a III a
a IV a

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Usor,usor,ne apropiem de inceperea unui nou an scolar...uff,"ce mica-i vacanta mare"!
Ce mai fac puiutii?Si-au terminat caietelul de vacanta?Noi mai avem vreo 4 foi dar le lasam pe ultima saptamana,acum ne bucuram de ce-a mai ramas din vacanta!
Pupici tuturor mamicilor si ex-boboceilor!



Camelia,mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amcris spune:

Si noi am terminat(in sfarsit)caietul de vacanta.
Incercam sa citim in fiecare zi cel putin o pagina dintr-o poveste, dupa care sa povestim ce-am inteles.
Merge greu, dar progresam.
Ce bine ar fi daca nu ar exista scoala!

Distractie placuta in continuare..
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amcris spune:

Multumim Lala pentru un nou subiect.
V-am dus dorul in perioada vacantei.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:



Lala D , te felicit pentru perseverenta de a continua subiectul
atat de important pentru noi si va doresc in continuare 'un rest de vacanta cat mai placut'.
Noi incepem scoala pe 3 septembrie , Melisa abia asteapta , eu mai putin.
A trecut prea repede vacanta..


alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Raspundem si noi prezent.

Ca in fabula lui La Fontaine, toata vara am jucat si am cintat, iar acum trebuie sa adunam ceva graunte...Asa ca de 2 zile am inceput si noi lectiile de vacanta: citim 2 pagini din carte, facem 2-3 fise din caietul de vacanta plus citeva adunari cu zeci si unitati...Merge cam greu, dar nu ne pierdem speranta .

Mai avem 2 saptamini pina incepe scoala. Vineri ma duc sa-i iau cartile si caietele (care se comanda dupa o lista data de scoala). Trebuie sa-i luam si rechizitele (avem iarasi lista).

Marea noastra realizare in aceasta vacanta este ca a invatat sa inoate, sa se scufunde si sa sara in valuri si in piscina. Pina acum ii era cam frica de apa si statea mai mult la mal . Sintem tare mindrii de mica sirena. Pe urma avem unul din dintisorii din fata cara sta sa cada, asa ca o sa inceapa scoala stirba . Deocamdata i-au cazut doar 2 dintisori de jos...

Mult succes in clasa a II a la toti fostii bobocei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

Salutare!!!

Multumim Lalei ca a inceput un nou subiect despre copilasii nostri.
Da emotii, eu inca am emotii si pentru clasa a IIa, voi nu? Oare cat timp vom mai fi emotiate pentru ingerasii nostri, ca eu o sa explodez de atatea emotii si stres de genul < o fi greu, se descurca > ca doar copilasii nostri cresc si chiar foarte repede.
Am discutat cu mamici de viitori bobocei si nu au nici un stres ca vor incepe scoala si grija, ei uite pe mine inca ma mai trece asa un mic fior.
Noi din pacate am profitat din plin de vacanta (adica am tras un pic chiulul) mai avem de scris in caietul de vacanta dar tragem tare sa recuperam, m-am gandit ca e mai bine mai spre sfarsitul vacantei.
Voi pe unde ati umblat in aceasta prima mare vacanta?

Asteptam cu nerabdare comentarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:


Buna dimineata , un inceput de saptamana superb!
Ce mai faceti , nu mai aveti nicio noutate ? Se pierde
topicul..

alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Cred ca mai profitam un pic de vacanta

Mai o plecare scurta, mai o lectie, o poveste ... mai o cearta mica ( al meu a tinut-o langa toata vacanta '' ca nu-i corect sa existe lectii in vacanta ''
De facut le face dar mai cracneste in front

Am achizitionat rechizite , mai ramane de cumparat un costum nou si niste camasi.

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bb 2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amcris spune:

Noi am luat manualele si caietele elevului recomandate de invatatoare.
Am trecut in revista ghiozdanele de pe piata si ne-am oprit la unul cu un personaj din Witch- Cornelia.Inca nu l-am luat, mai asteptam sa vedem ce minunatii mai apar.
Am cumparat o multime de carticele doar doar o sa-i placa sa citeasca, dar m-am inselat. Tot la mine vine sa-i citesc!!
In rest, asteptam cu nerabdare urmatoarea bucatica de vacanta de doua saptamani(una la Paris si una prin tara).

Cristina aspiranta de bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Dupa o vacanta nu f lunga (numai 6 sapt) dar f. plina si frumoasa, azi a inceput clasa a 2-a. Abia a asteptat scoala, iar azi noapte s-a trezit de vreo 4 ori de teama ca incepe scoala fara ea
S-a bucurat de revederea cu colegii si invatatoarea, iar acum e in after school, asa ca primele impresii din prima zi de scoala le aflu peste o ora.

In vancantza am mers la mare o sapt, a fost in tabara o sapt. si apoi in tara 3 sapt jumate, la bunica. S-a jucat mult, s-a bronzat, a inotat, si-a facut noi prietene sau s-a jucat cu cele din tara.........dar, a si citit (4 cartilele in lb romana si ceva povesti in germana), a facut la matematica putin si a invatat de buna voie tabla inmultirii pina la 5. A mers al verisoara ei, s-a intalnit cu prieteni dragi pe care nu-i mai vazuse de vreo 2 ani si pe care si-a dorit mult sa-i revada.....a fost al locul de joaca amenajat de Prigoana la Unirea....a mers cu rolele.......ce mai, una peste alta a fost cea mai reusita, relaxanta si frumoasa vacantza de vara!

A pierdut 2 dintisori in aceasta vacanta, asa ca iar am inceput scoala stirba:-)

Miercuri au deschiderea oficiala la scoala, pt copii de clasa 1, iar ei, cei de a 2-a au pregatit un spectacol de Bun Venit noilor bobocei! Avem mare noroc ca invatatoarea noastra nu ne-a tras clapa ca cea de la o clasa paralela, care le- aspus parintilor si copiilor la sf. clasei 1-a ca tot ea merge cu ei mai departe, iar azi au primit vestea ca tipa s-a mutat in alt oras, lasindu-i cu ochii in soare!!!!

Ce materii vor face, cum va fi structurat acest an scolar, inca nus ti, asa ca voi reveni cu alte impresii!

Oanagabriela si Cristina la voi cind incepe scoala? Cristina, cum s-au acomodat copii dupa schimbarea continentului? Ati reusit sa va aranjati cit de cit?

Vacantza placuta in continuare, celor care mai au, si mult succes in noul an scolar pt cei care deja au reinceput scoala!

Mergi la inceput