Dresura pisica ?

Dresura pisica ? | Autor: liliana29s

Link direct la acest mesaj

Exista asa ceva ?? Ma intereseaza daca exista o carte de dresaj pt. pisici. A mea pare desteapta foc si iubitoareee ... Am inceput de curind sa incerc sa o invat sa foloseasca toaleta ca sa nu mai avem probleme cu tavita de nisip . I-am inlocuit tava de nisip cu un lighean rotund pe care l-am amplasat chiar in vasul de toaleta . Are marginile mai mari decit vasul asa ca sta suspendat acolo sub colac si am scos capacul de la WC ca sa nu cada pe ea sa o sperie si sa aiba mai mult loc. Oricum ideea e ca a percutat imediat si sare pe colac si face acolo . O mai las o saptamina si scot ligheanul, sper sa nu ma dezamageasca.


Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
www.flickr.com/photos/liliana29s/sets/72157600354873761/" target="_blank">Dan Mihai 15Iunie2004
Dani!!!




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tessie spune:

Wow!Mi-as dori si eu sa-mi pot dresa matza sa faca la toaleta... Bine ca ai avut rabdare,insa poate si pisica are "potential".Despre carti de dresaj n-am auzit,dar m-ar interesa si pe mine.

Tessie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Eu nu am reusit sa o dresez sa isi faca nevoile la toaleta, dar am ajuns la o solutie de "compromis" si anume in loc de nisip, am un lighean obisnuit in care pun hartie igienica si pe care o schimb de fiecare data cand isi face nevoile, in felul acesta nu miroase si nici nu cara nisipul prin toata casa, plus ca am scapat de cumparat/facut rost de nisip. Poti incerca solutia aceasta, daca nu merge cea cu toaleta.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
http://forum.desprecopii.com/forum//photo_album_cat.asp?numeX=miereamara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

La motanul care l-am avut foloseam ceva de genul asta :D doar ca in loc de hirtie igienica pusesem un covoras din dopuri de coca-cola (dopuri de la bidoanele de plastic) asa ca dupa utilizare spalam ligheanu covorasul si gata si nici individul nu-si uda labutele.
Mitoasa pe care o am acum imi pare a avea un IQ net superior. Sa vedem ce rezultate obtinem.

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
www.flickr.com/photos/liliana29s/sets/72157600354873761/" target="_blank">Dan Mihai 15Iunie2004
Dani!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Nu am auzit pana acum de dresaj de pisici (noi fiind mari iubitoare de pisici). Se stie ca pisicile fac ceva doar daca vor.
Eu cand eram mica si stateam la bloc , mi-am invatat pisica sa urce in casa (la etajul2) pe vita-de-vie. Asa ca nu duceam grija sa il bagam in casa , doar lasam geamul la bucatarie deschis.
Bafta la "dresat"!

Aida - mama de pisica mica.


nov2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

liliana nu pot sa ma abtin sa nu " pup mustatzi de matz desteapt "
Sa va traiasca!!!
Mi-ai luminat ziulica.. imi inchipui cum sta pe vasul de WC sa faca pipilica..


PERLUTZA sufletzelul meu!


V A
copilutz'-> Mama diminutivelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:


Am si eu o pisicuta si pana de curand eram tare mandra de ea, ca din prima zi cand am adus-o acasa n-a facut nimic pe nicaieri (cuma s fi crezut, fiind micuta) a mieunat si a plans pana i-am pus intr-o tavita niste nisip. Apoi fara probleme, a facut mereu la tavita, ii schimbam nisipul des, pana intr-o zi,de cand zici ca "s-a stricat". Am prins-o facand in casa si apoi incercan d sa ingroape in covor. Am banuit ca s-a stricat la burtica, dar n-am mai lasat-o in casa o vreme, sa uite ca a facut acolo. Noi avem o bucatica de pamant in curte, unde nu e nimic plantat, dar si pisica si catelusa isi fac de lucru tot sapand in pamantul ala. Ei bine, desi era ca un loc de joaca, pisica a inceput sa faca si acolo si nu inteleg de ce nu i-a mai convenit nisipul ei, ca doar il schimbam des, sa fie mereu curat.
Acum i-am pus tavita exact pe pamant in locul in care facea si vad ca face din nou la tavita. Dar nu stiu ce sa fac, cum s-o fac sa uite de pamant si sa faca numai la tavita, mi-e ca daca i-o mut, o sa faca iar in pamant, si v-am zis nu vreau s-o las, ca acolo se joaca amandoua si ea si catelusa.
Poate stiti voi sa-mi dati idei, cele care aveti experienta cu pisicutele!
Va multumesc!

Ioana
poze szeged
poze cu animalutele mele

Mergi la inceput