Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Nasterea Micului Print, Horia Andrei | Autor: andutzy

Link direct la acest mesaj

Daca nu ma mobilizez mai repede sa astern povestea nasterii lui Horia, sigur nu o voi mai face niciodata, asa ca iata-ma istorisindu-va din aventurile noastre!
Dupa o sarcina fara probleme, urmarita pe rand de dr. Tutunaru si dupa aceea de dr. Edu din Caritas, am ajuns cu cea de a 2-a mea sarcina aproape de final, si mai exact la 37 saptamani, convinsa fiind ca voi naste in Caritas, ba imi rezervasem si loc in camerele cu plata tocmai renovate. Cand, la consult doctorul meu m-a anuntat ca va fi plecat din tara exact in perioada de 38-39,5 sapt a mea. M-a lasat in grija unui alt coleg care dupa primul consult m-a anuntat ca si el pleaca din tara, timp de 5 zile pana la venirea doctorului meu ramanand in grija unei rezidente. In clumea disperarii am vorbit cu o prietena de aici de pe forum si m-a recomandat doctoritei ei, la noul spital deschis pe 4 iulie, Memorial Hospital, Medlife.
La primul consult deja stabilisem data nasterii si anume pe 25 iulie, miercuri, tot cezariana, eu avand uterul cicatriceal de la prima nastere, tot cezariana. Luni insa a trebuit sa merg la dansa la control pentru a-mi recolta culturi din col. Ma urca pe masa, cand, surpriza..bebe statea sa plece pe cale naturala. Era clar ca se impunea cezariana de urgenta. Imi sun sotul si apropiatii, ma napadesc gandurile de frica combinate cu fericire, combinate cu tristetea ca nu mi-am luat « LA REVEDERE » de la Dragos, baiatelul meu de 2 ani cand am plecat de acasa. Fara ca sa ma dezmeticesc prea bine mi se pune branula pe vena si sunt pregatita pt anestezie. Cred ca mi s-a administrat anestezic cat pentru un cal, ca nu-si mai facea efectul si eu tot puteam sa-mi misc picioarele. Operatia am simtit-o integral, mai putin durerea. Dar am simtit de la inceput pana la sfarsit cum se umbla in burtica mea, mai exact cum parca pleaca burta mea in toate partile.In timpul operatiei mi s-a zis cat de norocoasa am fost ca am venit la spital in acea zi- uterul meu deja era aproape rupt pe locul vechii operatii.
La un moment dat am fost anuntata ca voi simti o impingere in partea de sus. In urmatorul moment au scos pe Micul Print al familiei noastre, pe Horia Andrei, moment pe care nu il voi uita niciodata. Prima oara a facut ca o broscutza, dupa aceea a plans. Nu foarte tare, dar suficient cat sa-si castige nota 9. Doctorita mi l-a adus langa buze si i-am sarutat ambele tample. Doamne, ce atingere ca de catifea umeda si fierbinte ! O zi si o noapte dupa aceea la reanimare aveam sa duc dorul acelei fiinte cu care inca nu ma obisnuiam cu gandul ca este tot copilul meu.
La reanimare si asistentele si doctoritele au avut o grija deosebita de mine, mi se admnistrau mereu calmante, ba chiar eram rugata sa spun cand ma doare, sa nu stau sa indur durerea...Cel mai drag moment insa mie din reanimare a fost momentul cand s-a schimbat garda la neonatologie si doctorita intrata de garda a venit la reanimare si ne-a zis mie si unei alte mamici care nascuse in aceeasi zi ca puii sunt bine si beneficiaza de cea mai buna ingriire. Pe seara a venit si sotul meu care a fscut poze micutului si mi-a lasat camera peste noapte, motiv cat sa nu dorm si sa stau sa ma uit intr-una la Micul Print.
A doua zi ma muta in rezerva, conditii mai ceva decat acasa : pat cu telecomanda(cat aveam sa-i simt lipsa o data ajunsa acasa...), televizor cu plasma, aer conditionat, baie mai mult decat curata si eleganta la camera. Mi-l aduce pe bebe, vine un nenea fotograf si ne face poze, eu nu ma mai satur sa ma uit la el. Toata acest peisaj idilic insa este intrerupt de o sangerare pe guritza a micuztului. Chem de urgenta asistentele, mi-l iau, ii fac spalaturi stomacale, rezultatul deloc multumitor : in stomac sange mai mult decat daca ar fi inghitit in timpul nasterii. Ni se recolteaza sange si mie si lui,analizele se fac in regim de urgenta, in timpul asta Printul meu este pus la perfuzii si de aici cosmarul meu de a-l vedea intzepat in tot felul de locuri, pe unde reuseau sa-i prinda, saracutzul, cate o vena. E greu de inchipuit ce este in sufletul unei mame care isi vede puiul pus la tot felul de aparate.Incepusem sa nu mai fiu motivata sa merg la salonul unde ii tineau pe bb-ici, tocmai de teama sa nu-l mai vad conectat la cine stie ce fire. Numai vorbesc ca ba il gaseam in incubator, ba la lampa, ba intepat chiar si in cap cu o branula de perfuzie. Cosmar ! Cum el avusese acea hemoragie, era vital sa fie hranit cu laptele meu si nu cu lapte praf. Eu nu aveam lapte asa ca m-am indopat cu tot felul de stimulente de lactatie si bineinteles ca am dat din lipsa de lapte in furia laptelui ! Dar ce furie ! M-am muls jumatate de seara si tot cat casa eram de umflata ! . Diagnosticul final al lui Horia: boala hemoragica a nou nascutului, facuta pe ficat putin imatur care nu a sintetizat cum trebuie vit.K. Dar toate astea au ramas in urma cand ni s-a zis ca Horia este bine si ca putem pleca in siguranta acasa. Fibrilam si eu si taticul, ca atare am plecat din maternitate de la prima ora ! Ajunsi acasa, am avut surpriza sa gasim cadouri pentru toata familia, inclusiv pentru Printul cel mare, din partea taticului nostru cel fericit! Mami avea drept cadou o monograma de aur - litera H
Trebuie sa subliniez ca atata bunavointa si profesionalism cat am vazut in acel loc nu am mai vazut niciodata in sistemul medical romanesc, am plecat mai mult decat impresionati, recomand acel loc cu caldura oricarei viitoare mamici care vrea sa nasca si sa se refaca in conditii civilizate si care prefera ca in loc sa dea cu zecile de milioane de lei spaga, sa plateasca pe factura pentru serviciile medicale respective. La plecarea din spital ne-a condus o asistenta care ne-a multumit de nu stiu cate ori pentru alegerea facuta, am primit cadou un album cu poze cu Horia si cu mine si o Carte a bebelusului.


Andra, mami de Horia Andrei siDragos Alexandru

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Sa iti traiasca Micul Print!

Imi pare rau ca a trebuit sa treceti si prin momentele alea...stiu ca e groaznic! Dar uite ca a trecut si totul e bine

Simo de Matei Hisham

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Dar, spune-ne si noua, din curiozitate, cat a costat "afacerea"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Andra, sa-ti traiasca micul print si marele print, sa va bucurati de amandoi si sa fiti toti sanatosi si fericiti! Bine ca nu a fost nimic grav si ca ati plecat acasa cu bine.

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

sa iti traiasca amandoi copiii si sotul, ma bucur si eu pentru voi :)

povestea nasterii:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104532

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Draga mea, stiu cat esti de fericita si cat ti-ai dorit sa ai asa o familie! Ma bucur pentru tine si te imbtratisez cu drag!

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Felicitari si multa, multa sanatate! Bine ca s-a rezolvat tot si sunteti bine!

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

multumesc frumos tuturor!
Miriama, "afacerea" m-a costat 850 euro, toti pe factura, fara alte 'daruri" suplimentare. De fapt asta e tariful nasterii la ei, daca nu ma insel, gasesti tarifelel lor si pe site-ul medlife.


Andra, mami de Horia Andrei siDragos Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Doamne-ajuta ca sunteti bine.

Stiu cat de tare te doare sa-ti vezi copilul intepat, chiar daca esti constienta ca e spre binele lui. La Sophie i-au monitorizat bataile inimioarei cu un instrument care ciupea din pielea capului, plus ca i-au luat sange de 3-4 ori in timpul travaliului si m-a durut sa stiu ca o ranesc si ma doare si acum cand vad ranile si unflatura la capushor darmai pe tine care ti-ai vazut comoara conectaata si la aparate.
Va dorim sa nu mai aveti nici o problema de sanatate toata viata....singura voastra problema sa fie ce haine sa alegeti pt urmatoarea iesire in oras.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Andutzy, am citit povestea nasterii micului print... imi pare rau ca ati trecut prin asa ceva, dar ma bucur ca s-a terminat totul cu bine. Si eu am fost impresionata placut de serviciile de la Medlife.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">22+ , www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Felicitari Andra! Sa fiti sanatosi si fericiti!

Am gasit si eu preturile la ei pe site, dar am vazut ca sunt trecute separat costurile pt. spitalizare. Sa inteleg ca pretul nasterii este 850 euro+ cazare si masa?

am gasit scris:
* Tariful pentru cazare in camera dubla - 160 RON / Zi .
* Tariful pentru cazare in camera single - 320 RON / Zi.
* Tariful cazarii se plateste indiferent de natura interventiei chirurgicale si este proportinal cu numar de zile de internare.

Preturi nasteri:
pozitia 6 CEZARIANA DE URGENTA SEGMENTOTRANSVERSALA 2720 RON
pozitia 7 CEZARIANA ELECTIVA SEGMENTOTRANSVERSALA 2720 RON

poz. 35 NASTEREA SPONTANA IN PREZENTATIE CRANIANA 2720 RON
poz. 36 NASTEREA SPONTANA IN PREZENTATIE PELVIANA 2720 RON
poz. 46 NASTERE SPONTANA-SARCINA GEMELARA 3520 RON

poz. 49 CEZARIANA DE URGENTA SEGMENTO TRANSVERSALA SARCINA GEMELARA 3520 RON
poz. 50 CEZARIANA ELECTIVA SEGMENTOTRANSVERSALA SARCINA GEMELARA 3520 RON

Nu am gasit specificat nicaieri ca pretul nasterii ar include si cheltuielile de spitalizare (cum se specifica de ex. pe siteul Euroclinic).
Ai beneficiat cumva de tariful promotional, pe care il anuntau la un moment dat?

Multumesc anticipat pt. raspuns!

Inca o data, multa sanatate, sa va bucurati de copii!







Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput