Sangerare maronie inainte de ciclu

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micha spune:

Chantal,eu am singerat dupa contact sexual,asa am descoperit rana pe col.In rest rana nu singerat.
Singearile premenstruale care ma ingrijoreaza pe mine apar prin ziua a 16-a,a 17-a si constau intr-o picatura pe zi de culoare rosie-roz si in rest nimic toata ziua,iar apoi prin ziua 24-25 maxim 26 apare menstruatia adevarata care apoi se termina ,totul curat si uscat pina in ziua 16-17 si totul se reia.Nu pierd mult singe ,dar stiu ca nu este normal.
iine fac hormonalele,si tot miine sunt programata la control si pansat,sa vad ce mai zice dr.,eu sunt cu moralul la pamint,mai am si alte probleme in familie...si constat ca numai pot sa ma opresc putin si sa pling sa ma descarc ,parca am uitat sa pling.
Te tin la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Micha, mersi ca mi-ai zis cum e cu rana. Mi-am facut programare la medic pe luni sa vad ce-o fi. Iti tin pumnii pentru maine la doctor. Te rog tine-ma la curent, poate ii dam cumva de capat.
Imi pare rau ca esti necajita si mai ai si alte probleme, parca astea de sanatate n-ar fi de ajuns... Offf...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha spune:

Azi am recoltat pentru analizele hormonale.Rezultatul pe 11 septembrie.
Dupa-amiaza ma duc la dr pentru pansat si vreau sa vedem ce mai spune(saracul l-am zapacit cu atitea intrebari-cum intru in cabinet incep cu intrebarile,inclusiv in timpul consultatiei de nici nu poate omul sa-si faca treaba).S-au terminat scurgerile acelea de la cauterizare,am ramas mumai cu picatura zilnica roz-rosiatiaca,deci nu am scapat.
Chantal, eu cred ca o eventuala sarcina te va regla.Eu iti tin pumnii vreau sa te vad la gravidute cit mai curand.
O eventuala rana pe col,daca ai avea,ar sangera mai intens la contactul sexual(ai constatat asa ceva?)si oricum asta se rezolva relativ usor,tratament,cauterizare,repaus sexual.
Tinem legatura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Micha, cum mai esti? Ai rezultatele de la analizele hormonale? Tare sunt curioasa cum au iesit. Si eu trebuie sa fac dar trebuie sa fie recoltate in anumite zile de ciclu si eu nu sunt sigura cand sunt zilele alea la mine (de altfel nici endocrinoloaga la care am fost nu stia ce sa-mi zica, cand sa le fac)... Standard sunt ziua 3-5 si apoi ziua 19 pt progesteron (la un cm de 25-26 de zile) dar de unde sa stiu eu cand e cm si cand e numai sangerare aiurea?! Rana pe col nu am, am fost la control si din punctul asta de vedere sunt ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha spune:

Chantal,chiar acum ma pregatesc sa merg la control.Am luat rezultatele la analizele hormonale(eu am recoltat in ziua 21 a C)si par in regula.Nu pare sa fie deficit de progesteron,cel putin asa mi-am dat eu seama din buletinul de analize unde sunt indicate si limitele maxime si minime in care trebuie sa se incadreze.Dar sa vedem ce zice si dr.
Acum sunt in ziua a 10-a a C nu am sangerari,doar cite o mica picatura alb-galbuie pe zi, presupun ca de la locul cauterizarii,in rest sunt uscata si curata(prea uscata as zice).Singerarea de care ma tem apare de obicei prin ziua a 16-a.
Cred ca varianta cu deficitul de progesteron cade.Nu stiu ce altceva ar putea sa mai fie.
Sangerarea aceea ar fi putut sa fie de la rana????? si acum sa fi scapat de ea??? Dar totusi de ce aparea ciclic in ziua a 16-a si nu era tot timpul????Acum sunt mereu cu ochii la chiloti sa vad orice pata,orice scurgere,am devenit paranoica.
Tu ce ai mai facut?daca am inteles eu bine la tine singerarea este permanenta?Ciclul il poti deosebi de sangearea asta aiurea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Micha, ma bucur ca nu e o problema cu progesteronul. Dar oare ce o fi?! Nici eu nu am probleme cu progesteronul desi medicul la care ma duc, inainte sa fac analiza a zis: sangerarea aia maronie e semn de lipsa de progesteron. Cand i-am dus rezultatul analizei a ramas fara raspuns... Luna asta nu a fost sangerare continua, numai luna trecuta. Luna asta, a fost ca de obicei: din ziua 21 o sangerare mica si de acolo incolo tot sangerez. Nu prea pot deosebi cilul de sangerare, mai ales ca luna asta a fost cand maro cand rosu, nu mai e maro in primele 4 zile si apoi rosu, cred ca sunt mai rau decat inainte. Mi-am recoltat totusi azi sange (ar fi ziua 3-5-6, nu stiu exact dar cred ca ori 3 ori 5...) si sper sa fie relevante rezultatele. Luni le primesc. Progesteronul si prolactina le fac prin ziua 19 dar pana atunci sper sa ajung la medic si poate le fac mai repede la ciclul meu de aprox 22 de zile de luna asta. E o nebunie, o nebuloasa totala, nici macar analize nu pot face pentru ca nu stiu cand sa le fac... Offff, ce m-am saturat!
Sangerarea ta nu stiu daca e de la rana de pe col pentru ca ar fi trebuit sa fie in zile aiurea, zic si eu, nu ca si ceasul in aceeasi zi fatidica 16 a cm (la mine ziua asta e 21). In plus, eu nu am rana si tot asa sangerez... Nu mai inteleg nimic... Sunt asa de suparata!
Sper sa-i dam de capat pana la urma. Te rog sa ma anunti daca mai descoperi ceva, poate ma ajuta si pe mine. Iti multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha spune:

Am fost la dr .si nu era la cabinet-a avut o urgenta in familie.
a duc marti.
CHANTAL,totusi la tine pare dereglare hormonala..nu stiu sigur dar parca si prolactina marita da asemenea sangerari.
Trebuie sa-i dam de cap.Vreau sa te vad la gravidute!!!!!!!!
Uneori lucrurile bune se obtin greu..poate noi le obtinem si mai greu.
Te tin la curent!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Micha, imi pare rau ca nu a fost doctorul. Abia astept sa vina ziua de marti, tare sunt curioasa ce ti-a zis.
Eu mi-am facut prolactina in martie si am avut-o marita dar am luat Mastodynon si dupa aceea mi-am refacut analiza si a iesit in limite. Dupa prima luna de Mastodynon am avut ciclu normal, la 25 de zile, fara sangerari aiurea dar apoi cu tot cu Mastodynon a redevenit cel obisnuit, ziua 21 maro si in continuare... ca de obicei.
Bine ar fi sa ajungem amandoua la gravidute cat mai repede dar mie mi-a zis doctorul ca cu ciclul asta nu am nici o sansa.
Maine am rezultatul analizelor hormonale (E2, FSH, LH si testosteron) dar nu stiu daca va fi relevant pentru ca eu nu pot distinge zilele de CM fata de cele de sangerare aiurea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Am rezultatele analizelor. Toate sunt bune, nu e dereglare hormonala. Poate totusi alta o fi cauza... Cine mai stie?! Incerc sa merg la un alt medic (pana acum am fost la 5!) poate asta stie ceva mai multe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu123 spune:

Buna fetelor,

am tot cautat pe forum sa vad unde ar fi mai potrivit sa-mi postez mesajul si asa am ajuns aici. Povestea mea are legatura tot cu sangerarile intermenstruale....numai ca la mine apar la ovulatie, tin vreo 2-3 zile (scurgeri maronii amestecate cu ceva sange) dupa care totul e bine si frumos pana in ziua 28-30 cand vine ciclul normal. Asta s-a intamplat de 2 ori pana acum. Cand s-a intamplat prima data m-am cam speriat , m-am dus la dr mea care mi-a dat 2 cauze posibile: sarcina sau chist ovarian. Nu m-a consultat caci a zis ca nu e cazul.
Acum, intamplandu-se a doua oara intr-un interval de 3 luni am inceput sa intru in panica....nu stiu ce sa fac, mi-e groaza sa merg la un alt doctor...presupun ca ar trebui sa incep cu o ecografie....sau aveti alte solutii?
Mentionez ca nu iau anticonceptionale si nici nu am facut vreodata intrerupere de sarcina. Am avut acum vreo 4 ani o mica rana pe col dar care s-a rezolvat cu tratament (nu cauterizare).
Ce sa fac?

Mergi la inceput