tratament vasculita Henoch - Schonlein

tratament vasculita Henoch - Schonlein | Autor: batchu

Link direct la acest mesaj

Buna seara, am 18 ani si anul trecut mi-a aparut vasculita Henoch Schonlein. Doctorii au zis ca e cam ciudat sa apara la varsta asta, ca de obicei apare in copilarie, iar singurele simptome au fost putina febra seara, cand am descoperit pe picioare, mai ales in zona gleznelor si a genunchilor mici pete rosiatice, umflarea si durerea articulatiilor, o stare de slabiciune generala si,in spital, desi incepusem tratamentul, mi s-au umflat foarte rau degetele de nu mai puteam inchide palma si ma dureau. Am citit pe forum ca ar fi trebuit un oarecare tratament cu Prednison, desi mie nu mi s-a administrat decat un medicament, Rupan. Asa cum ati scris si dumneavoastra, am prezentat hematurie microscopica, dar dupa vreo doua luni mi-a disparut in totalitate. De mentionat este ca imediat dupa ce am iesit din spital am devenit foarte sensibila cu stomacul-perioada aceasta a durat cam o saptamana-, aveam gaze multe, dureri, am si varsat de doua ori, scaune moi. Eu am si gastrita, dar nu la modul acesta si niciodata nu a avut asemenea manifestari.
Ideea este ca aceasta vasculita a lasat o atingere renala, iar la doua luni dupa boala, cand am facut o viroza, s-a declansat glumerulonefrita. De atunci, decembrie 2006, am facut analize periodic, in care nu am scapat total de hematurie-hematurie microscopica, foarte rare hematii-imi iesea la analize si tin regim exclusiv desodat.
Credeti ca daca mi se administra Prednison vasculita se vindeca mai bine, sau putea sa dispara acea atingere renala si, implicit, declansarea glomerulonefritei?