Mamici fericite cu mai multi copilasi (2)

Mamici fericite cu mai multi copilasi (2) | Autor: marimar

Link direct la acest mesaj

partea 1:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101436&whichpage=1

Mamici cu muuuuulti pitici sau care-si doresc mai multi


--------------------------------------------------------------------------------
Marimar:
Matei (2000) si Maria-Romana (2004) si doritoare de no 3

--------------------------------------------------------------------------------
Adita:
Stefan (18.01.2007), Nectarie Ioan (5.01.2005), Elena (21.05.2003), Antim (27.09.2001)

--------------------------------------------------------------------------------
Elyanne:
Elena (23.10.2004), Mihai, Andrei (3.03.2007) - web

--------------------------------------------------------------------------------
Ank_miki:
Adem (1.09.88), Iulia (17.02.89), Emre (28.03.94), Miki (7.10.05) - web

--------------------------------------------------------------------------------
Mariana_1976:
Monica-1998,Matei-2001,Markus-2006,Magda-2007

--------------------------------------------------------------------------------
Cornelia_laura:
Eduard(21.06.2004) si Eric(13.07.2006) si doritoare de bebe 3

--------------------------------------------------------------------------------
Hannen::
Amira 5 oct 2001,Israa 8 nov 2004,Inas 12 sept.2006
--------------------------------------------------------------------------------
Oanna3:
Rares, Andrei, Ingrid (20.06.2006) - web

--------------------------------------------------------------------------------
Dodo:
Ahmad apr2001; Leena mar2005; Ibraheem iul2006

--------------------------------------------------------------------------------
Alincic:
Samuel (10.06.2002), Evelina (3 ani 10 luni), Loredana (1 an 9 luni) - web

--------------------------------------------------------------------------------
Katik:
Krisztina (28.07.2003), Robert (19.08.2006) - web

--------------------------------------------------------------------------------
Acs:
Maria (5 ani), Ioana (3 ani si 4 luni) si Victor (6 luni si jumatate)

--------------------------------------------------------------------------------
Mcrmiki:
Bogdan (24.12.2000), Vlad (17.11.2003), Alexandru (29.09.2006) - web

--------------------------------------------------------------------------------
Adriana:
Codrin - 2002, Olguta - 2003, Cornelie mica - 2006

--------------------------------------------------------------------------------
Miraklucker:
David (15.08.2002), Daria (20.11.2004), Selin (07.02.2006)

--------------------------------------------------------------------------------
Mik:
Guilhem 9 ani, Virgile 6 ani, Marceline 4 ani jumatate


--------------------------------------------------------------------------------
Fomalhauti:
Aldebaran - 08.08.1991 , Arcturus - 13.09.1992, Betelgeuse - 05.12.1994, Sadalsund - 28.12.1997, Fomalhaut - 22.12.2004 si Menkalinan - 18.08.2006


--------------------------------------------------------------------------------
Capra cu trei iezi:
robert-marian (1998), clara-maria (2004), teodora-ileana(2006).


--------------------------------------------------------------------------------
Bagoiu:
Gabriel (6 ani juma'), Sofia (4 ani juma'), Nicodim (2 ani juma')

--------------------------------------------------------------------------------
Somleac
Daria- 29.01.1999
Alex - 07.02.2003
Matia - 31.10.2006

GinaM
Rebecca Emanuella, 18 dec'2003, Jessica Priscilla,29 sept'2005 si bebe no 3


Babee
Philip (2004) si Rebecca ( 2006)

Saryta
ANDRA-12.02.1999, SARA-27.06.2005, ANTONIA-21.11.2006.
--------------------------------------------------------------------------------

Dragi mamici,
am schimbat titlul subiectului pt ca era prea lung si nu incapea sa adaug (2) si poate e si mai sugestiv asa !


-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Ce faceti mamici, ce mai fac copilasii?
Cum va impartiti sa-i dati atentie fiecaruia in parte?

Eu am o mica problema , sa nu rideti ( adica puteti sa rideti ca si eu rid de ea..), acum ca am hotarit sa facem bebe 3 in 2008 ( e si anul porcului in calendarul chinezesc care e cea mai norocoasa zodie deci nu vreau sa pierd ocazia ) nu sint hotarita ce zodie sa-l fac : taur ( ca mine ) mi-ar fi placut dar am ratat ocazia, gemeni nu as vrea, rac ? nu stiu ca nu prea cunosc, leu? nu ma prea inteleg cu ei.....fecioara, hmmm , balanta e fiica-mea, sa mai fac una? iar cu urmatoarele zodii dupa balanta nu ma prea inteleg, pina la capricorn ...
Stiu ca iese copilul cind vrea el...dar ...imi pierd si eu vremea calculind....

E cineva rac printre voi ??


-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

aoleu adina!!!!
nici sa nu te gandesti......si in special daca e baiat
toti barbatii raci pe care i-am cunoscut (si nu putini) au fost ingrozitori.....doi pasi inainte si unu inapoi........cusurgii....mamosi si ipohondrii.....
no ofence :) e doar din experienta personala...poate mai sunt si exceptii....doar sa intareasca regula


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Beyy,ce aveti cu racii ca fac scandal!
Ia veniti sa va boxez
Marimar,eu sunt rac sa-ti zic ceva,eu nu cred in zodii.Eu cred in destin.Si eu si copiii mei,toti avem un destin si tuturor ne este scris cind ne nastem si cind murim,asa ca nu-mi bat capul cu zodiile.
Are Dumnezeu grija sa puna ceea ce trebuie in noi toti,bunatate,dragoste ...multe calitati sau ceea ce noi numim/consideram, defecte.Totul despinde de noi,ce dezvoltam pe parcursul vietii.Si vom fi ceea ce vrem sa fim.
Ah ce prelegere v-am tinut!

Ce mai faceti?
Eu am trimis fetele la gradi de marti in fiecare zi.Azi e ultima ,pina pe 16 au liber si sa vezi "distractie".
Azi mi-am facut curat,sa vad ce arunc in cuptor ,cred ca fac o friptura ca sa scap mai usor,oricum mi-a ramas de ieri lasagna(ca am trintit o tava ) si una mai mica de macaroni gratin.(sper ca am scris bine )
Am si supa,cred ca merge doar o friptura azi,poate si o salata si gata.
In drum spre casa ne oprim in parc si stam cam vreo ora 1/2 apoi le aduc si le bag direct la baie ca au nisip si in chiloti(eventual pampers).
Inas e intr-o panica si bucurie totala cind se vede intr-un loc asa de mare si de interesant,numai bun de explorat.Alearga de colo colo,se opreste brusc si o ia in alta directie chiuind.Mie imi pare ca ar vrea sa fuga in toate directiile deodata.
Ieri s-a jucat in nisip pt. prima data,a pus nisip in galetusa ,si l-a pus in cap,a si mincat putin.A spalat in gura nenumarate pietre.Distractie mare.
Cu atentia,hmmm,cred ca se cam gelozesc.De la o vreme Israa o capaceste pe Inas dar si asta mica a inceput sa dea,ma altoieste si pe mine daca nu o iau in brate sau daca nu-i dau tzitzi cind vine si trage de mine.
Acum o sa trebuiasca sa le fac un program pt. ca vor sta acasa si e cald tare afara asa ca nu vom iesi in parc decit pe inserat.
O sa le pun in piscina dimineata(pe balcon) ,apoi Israa sa deseneze,Amira sa faca putin lectii ,Inas o sa ne deranjeze.Apoi tv putin si daca am noroc si somn de prinz(dar nu mizez pe asta).Si pe seara la joaca in parc,in speranta ca intre timp eu am si facut curat si am si gatit.

Aseara am cazut ca musca pe la 10:30 ,pina au adormit ele m-am chinuit,abia la 11:30 au dat stingerea.Vine omul ingrijorat imi face un masaj si dimineata ma ia la intrebari.
"hai sa te duc la spital,eu cred ca esti obosita,cred ca ai lipsa de vitamine,minerale...Ti-e cumva teama?Te simti pierduta?simti ca nu ai chef de nimic?Nu vrei sa vorbesti cu nimeni?"
Zic ce ai bre omule?Eii,pai sa vad daca esti in pragul unei depresii sau nu,te verific.
Zic nu,nu mi-e frica de nimic,nu ma simt pierduta ba din contra ,am un chef pina si de cearta,eii ce zici?esti gata de o repriza
El de colo "au,am incurcat-o !"


Asa,am lamurit-o si pe asta,da` mi-a facut cadou un borcan cu multi vitamine si minerale.M-am scos!
Chiar vroiam sa va intreb,oftatul des e semn de lipsa de ceva(minerale&Co)??Asa mi-a zis o amica la telefon zilele trecute,ca oftez prea des,culmea ca eu nu mi-am dat seama.
Va pup,ma duc ca s-a trezit omida si face gura.



Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:


Am nimerit bine aici? parca era vorba despre altceva.. oricum... mie imi plac racii(fierti sau prajiti?), desi nu cred in zodii.. numai in raci m-am impiedicat, si cu ultimul m-am si maritat... asa ca nu-s foarte rai, sunt casnici, draguti, iubitori, adevarat ca-s mamosi, dar nu ma deranjeaza cat timp io-s mamica in casa

Marimar, dar tu nu ne-ai spus niciodata cum ii cheama pe copilasii tai?.. Si ce varsta au..
Hannen, sanatate fetitelor, a trecut durerea din stanga? Prietenei mele nu.. nu se stie ce are, sper s-o dea de capat pana nu falimenteaza

Am si eu o problema cu baietelul meu, de fiecare data cand intru intr-un magazin sa-i cumpar hainute, ies numai cu haine de fete... Saracu, mai mereu ramane codas, de ce oare sunt atat de frumoase hainutele de fetita si cele ale baietilor stinks?.. spidermani, supermani, goange si roboti, sunt revoltata

Cam atat azi ca fug repede la somn...

Sper sa intarc pitica luna asta, cam astea ar fi vestile de la noi



Mami de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

quote:
Originally posted by marimar

[quote]Originally posted by adriana


Marimar, dar tu nu ne-ai spus niciodata cum ii cheama pe copilasii tai?.. Si ce varsta au..
Cam atat azi ca fug repede la somn...


Mami de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006




Cum de nu adriana?? uite acolo mai sus, pe listuta..

Acuma Ina sa stii ca io tot fetita planific (si stii ca mie-mi iese )asa ca .....nu se aplica ...Dar poate nici leu nu mi-ar displacea, numai sa nu ma cu ea ..

Hannen, m-am uitat iarasi la pozele tale si le-am admirat, tare mindra trebuie sa fii tu de fetitele tale superbe !!!


-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Adriana ,cit are pitica ta?A mea face un an abia pe 12 septembrie dar ma gindesc sa o intarc.Al meu streseaza ca sunt si eu obosita si ca nu ma odihnesc din cauza ca ea se trezeste des (si doarme numai intre noi) si sa ma duc pe la un dr. sa ma mai caut de sanatate.
As vrea si eu,dar parca mi-e mila de ea,parca e prea mica ca sa-i rapesc bucuria tzitzicii si mi-e si frica de scandalul din perioada de intarcat.Plus ca mi se infunda canalele intr-o veselie ,am dureri crunte (asta e inca un motiv pt.care as vrea sa intarc)
Dar nu stiu,ma mai gindesc.

Da,mi-a durerea,ma simt mai bine,numai ca omul zice ca`s prea nervoasa si prea-i fugaresc pe toti prin casa

marimar, toata lumea mi le lauda ,mai ales de cumniti .Ptiu,ma apuca nervii cind aud.Unde bre`s cuminti ca maninca plamanii din mine
Ce sa zic,nu prea`s genul care se da rotunda,toti copiii mi se par frumosi.
Era o vorba ,cica nici o mama nu-si vede puiul urit,da eu am zis sincer,cind am nascut-o pe Amira mi s-a parut urita,era asa botita si tumefiata saracuta.Abia peste vreo 2 zile s-a mai dres la fata si abia pe la 2-3 luni a inceput sa mi se para frumoasa.
Tac-su nu mai putea,zicea ca e frumoooooasaaaaaaaaa si ca seamana cu mine si ce mindru e el.Iti dai seama ce-mi inchipuiam eu (eu care o vedeam cam ca pe ratusca cea urita)

Adrianaa,sanatate prietenei tale.e tare rau sa fii bolnav si sa nu-ti dea nimeni de capat.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

marimar,dar nu mi-ai zis,ti-a placut explicatia si semnificatia numelui Alia?

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

salutare! hop si noi la noul subiect!
hannen, ma aliez cu tine: si io sunt rac, si inca ce rac.prin urmare, deci, ia lasati racii in pacecit despre barbatii raci, nu stiu nici unul, asa ca, pas cu parerea.io am acasa fecioara si ma am bine cu ea.
cit despre intarcat ma bate si pe mine gindul ca si eu am nenumarate pauze , cam din doua in doua ore (in cazul cel mai fericit). robi maninca doar o data dar mai contribuie si fii-mea la pauze cam cu doua: "vine pishi, vreau apa...vine pishi, vreau apa...
am ris cu lacrimi cind am citit de "consultatia" consortului! a fost bestial!!!!
am avut si eu o tentativa sa duc fata la gradi dar deocamdata mi-a trecut (dar numa' pina saptamina viitoare): in toata gradi erau doar doi copii. vedem saptamina viitoare, sper sa se mai adune si daca nu, fii-mea va fi a treia. trebuie s-o duc ca i s-a dat peste cap tot programul cu vacanta asta prelungita: seara nu se culca inainte de 22.30 desi e rupta de oboseala, dimineata se scoala dupa 10, de mincat cam pauza etc.etc. stiti voi cum e.
marimar, eu am doi leutzi acasa, dintre care una e EA, si rage cit o tine gura. printre primele cuvinte din vocabular a fost:"vreau" si asa a ramas. am inteles ca este ceva caracterisatic leilor. asa o fi?
adriana, dar ce te faci daca fii-ta iti cere hainutze cu din astia?ca fii-mea asta vrea mai nou:slapi cu scooby si tricou cu spiderman, pe linga multimea de lucruri cu barbie si printesele.



Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Salutare mamici curajoase! Bine v-am regasit la un nou capitol. Titlul suna mult mai bine asa.
Va tot citesc si postarile voastre imi intaresc si mai mult visul de a mai avea un copil. Si sper din tot sufletul sa nu ramana un vis. Doar ca momentan din cauza unui tratament pe care il fac trebuie sa mai amanam un pic evenimentul.
Pe 22 august plecam cu ei la mare. E prima calatorie in 4 si am mari emotii. In primul rand nu stiu cum va fi pe drum ca ei nu prea au stare in masina. Dar sanatosi sa fim ca ne-om descurca.
marimar, te rog frumos sa treci in listuta si datele copiilor mei: Eduard(21.06.2004) si Eric(13.07.2006)si pe mine ca doritoare de bb3. Cat priveste Racii, stai linistita. Eric e rac si e un copil ADORABIL, bun, cuminte si tare istet. Iar Eduard e nascut la granita gemeni/rac si e fff istet pt varsta lui(fapt confirmat de psiholog) si foarte sociabil. De altfel baietii mei se iubesc tare mult si se inteleg perfect.
Va pup pe toate si pe toti puiutii din "familia" noastra!

Cornelia, mama sefilor Eduard(21.06.2004) si Eric(13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Marimar, cum sa-l faci maica cu programare ? noua nu ne-au iesit cind am am vrut ci cind au putut. Va povestesc daca vreti.
dar daca o tii pe a ta : o fetita rac, da ! si baietel rac, mai ales ca fiu !
Si eu sunt tot rac, plina de calitati carevasazica.

Cornelia-laura, bine ai venit !






Mergi la inceput