Adenoidita acuta

Adenoidita acuta | Autor: mandyksch

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu de 1 an si 10 luni muceste binisor de cateva zile, nu are febra deloc,nu tuseste, pofta de mancare variaza de la o zi la alta...mananca mai bine sau mai prost.
Azi pana la urma am ajuns la medic si i s-a pus diagnosticul de adenoidita acuta. Bineinteles i s-a prescris tratament cu antibiotic (Ospamox), acuma nu stiu ce sa fac sa ii dau sau nu. Inainte de a merge la medic i-am dat Nurofen, picaturi in nas, ceai cu miere si lamaie. Am reinceput sa ii dau siropul de catina.

A avut vreun bbeu de prin zona acest diagnostic? Ati scapat fara antibiotic? Multumesc pentru raspunsuri.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Am avut si noi acest diagnostic tot pe la varsta copilasului tau. Am fost in control la Budimex si ne-au prescris antibiotic - augmentin si siropurile pentru febra si secretii. Eu i-am dat atunci antibioticul pentru ca simptomele erau destul de urate, nu cred ca ar fi trecut doar cu sirop si picaturi de nas.

www.articoledepetrecere.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Noi am avut acest diagnostic de 2 ori. Prima oara am scapat fara antibiotic, doar cu Nurofen si Pivalone in nasuc, iar a doua oara a trebuit sa luam antibiotic(nu mai stiu de care), din cauza secretiilor ft multe . Acum, tu stii exact cat de multe secretii are. Eu una la ultimele 2 raceli nu i-am mai dat antibiotic(trece intr-adevar mai greu raceala, dar macar nu-i dau sistemul imunitar peste cap).L-am tratat cu Nurofen ziua, paracetamol in fundulet seara si picaturi in nas. Eu am o formula care o fac la farmacie, data de dr de familie si cu care ii merge ft bine. Dar cel mai important lucru e sa-i cureti nasul cat de des posibil. Cam 1 data la 2-3 ore macar. Eu sunt ft multumita de Batista bebelusului. La inceput a plans, dar acum isi scoate singur mucisorii (Alex al meu are 1 an si 9 luni).

Deea, www.flickr.com/photos/andreeatitza/" target="_blank">Alex si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Kriszti nu are febra, e bine dispus, dar are muci destul de multi. Mai putini decat acum cateva zile dar totusi are inca. Am citit pe Net ca se poate complica cu otita adenoidita asta...si mi-e cam teama. Chiar nu stiu ce sa fac.Il mai urmaresc si azi sa vedem cum e, mai bine sau mai rau si apoi decid daca ii dau sau nu Ospamoxul.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput