Dupa 18 ani in orfelinat

Dupa 18 ani in orfelinat | Autor: dianocica

Link direct la acest mesaj

M am tot gandit unde sa postez acest subiect. am zis ca poate aici gasesc mai multe persoane in , oarecum, cunostinta de cauza.

Acum vreo 10 ani, casa de langa cea a soacrei mele (undeva la tara, foarte aproape de focsani) a fost transformata in orfelinat. Ea profesoara in comuna, s-a lipit imediat de copii. Mai are un baiat, prin clasa a 8 a la vremea aceea, de-o varsta cu unul din copiii din orfelinat. Vasile. Despre el e vorba, de fapt.

Povestea lui...clasicul..parinti pe alte taramuri...i a durut undeva...l au lasat la camin, nu l au dat spre adoptie...nu mai detaliez...

De fapt, ce voiam sa spun despre el e ca e un baiat tare cuminte. Da, nu s a omorat cu scoala...Dar e un baiat bun, cu suflet mare. E un copil chinuit prin n orfelinate. Mi a placut de el ca atunci cand l am intalnit prima oara se chinuia sa i convinga pe supraveghetori sa l lase sa creasca iepuri. Si l au lasat. A avut si pisici, si iepuri, si 2 caini. se ocupa singur de ele. cumparate cu banii din alocatie. Pe mine m a impresionat.

Acum un an a fost un scandal cu o fata din camin. Nu stiu exact ce si cum, cert e ca toti copiii mai mari au fost mutati in alta comuna, la bloc. (fara legatura cu incidentul..)sa vina cei mici la curte.

Acum o saptamana eram in vizita la soacra. si intr o seara, il gasesc pe vasile in curte. Venise sa stea 2 zile la un prieten dar ala era plecat. Facuse 18 ani si il dadeau afara din camin. In doua saptamani. Si venise sa caute de lucru in Focsani. N a indraznit sa zica nimic. L am luat pe sot si i am zis sa l culce la ei in noaptea aia. (Mult timp a stat numai la socra, se imprietenise f bine cu baiatul cel mic). Cand i a zis soacra, a zis ca se culca in chioscul din curte, sa i puna hamacul acolo, sa nu deranjeze. A lucrat un timp la sapat santuri dar a plecat ca cica se platea f prost (sincer, mi a fost fricva sa intreb). Plus ca, din cate am inteles, il cam chinuiau aia...ca de, e de la casa de copii, nu i la acelasi nivel cu sapatorii de santuri cu vechime

Ideea era ca nu am reusit sa gasesc nici o metoda prin care sa l ajut. si chiar vreau s o fac. E totusi un copil. Care inca mai are o sansa in viata. Dar care in 2 saptamani va fi dat afara in strada. punct.

A, mi a zis ca atunci cand cu scandalul cu fata a vrut sa se sinucida. si am vrut sa i zic ceva. Dar n am putut. Nu stiu cum e sa nu ai pt ce trai. O mama. O ruda. Un prieten. Nu stiu, m am simtit atat de prost... Si mi doresc asa mult sa fac ceva pt el. E un fond asa bun acolo. Si chiar cred ca mai exista o sansa.


diana si david 03.12.06
Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius


M-am certat cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat. In schimb Marian Iancu e obraznic si umbla cu tot felul de jargoane care nu e bine sa le dai la presa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Diana,
mie cel mai importanta mi se pare acum ca baiatul sa fie ajutat sa invete o meserie, ca sa nu sape santuri toata viata. Nu stiu cum e cu scolile astea profesionale, cat costa, cat dureaza, intreaba-l ce i-ar placea sa faca si vezi daca il poti indruma undeva.

O ala idee ar fi sa il ia pe langa el un mester faiantar, de exemplu, se invata usor si repede si se castiga destul de bine daca baiatul e muncitor si serios. Cu atatia muncitori plecati in strainatate, e mare nevoie de oameni priceputi la asa ceva, oricine si-a renovat recent casa poate sa-ti confirme.

Poate ii puteti oferi de mancare cateva luni, pana invata sa faca ceva si se pune si el putin pe picioare, ar fi minunat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

Da, m am gandit sa l iau la noi. dar e practic imposibil. avem un bb de 8 luni, 2 camere nedecomandate...cu chirie. deci sub nici o forma nu ne mai permitem un vizitator. dar e f buna ideea cu faiantzarul. din pacate nu are decat vreo 6 -7 clase, nu stiu exact, nu cred ca l vor primi la vreo scoala de meserii. plus ca pt asta trebuie sa si gaseasca un loc unde sa stea. of, as incerca pe langa soacra da' tare greu imi e...nu e deloc o persoana sufletista....oricum, multumesc inca o data pt idee. ma gandesc sa vad cum o pun in aplicare...

diana si david 03.12.06
Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius


M-am certat cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat. In schimb Marian Iancu e obraznic si umbla cu tot felul de jargoane care nu e bine sa le dai la presa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

dianocica, oare nu s'ar putea vorbi cu primarul comunei respective? poate daca se gasesc mai multi oameni sufletisti de acolo, se poate gasi o solutie. i s'ar putea gasi un loc unde sa stea, eventual contra "munca in gospodarie", si poate asa va putea sa'si si finalizeze studiile. asta'i va creste clar sansele pe termen lung, si asta trebuie avut in vedere neaparat.
alta idee ar fi sa se apeleze la fundatii umanitare, poate il ia careva "sub aripa lor"... o sa sap putin pe net, poate gasesc ceva. si daca vrei, pot sa pun o intrebare - doua la noi la protectia copilului, sa vad ce idei imi dau.
pentru inceput s'ar putea face o strangere de fonduri (nu pe forum, ci in particular) pt a'l ajuta pe termen scurt, dar va dura ceva pana va putea fi pe cont propriu...
eu o sa incerc sa te ajut cu ce pot... poate reusim ceva...
am petrecut ceva vreme intr'un centrul de plasament in perioada in care am cunoscut'o pe fiica mea... i'am vazut pe copii... stiu atatea cazuri triste... daca noi, astia "norocosi" nu ne implicam sa'i ajutam cumva, multi nu prea au sanse... ca statul face ce stie el mai bine... adica "sta"...




alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela03 spune:

Nu inteleg cum de nu si-a terminat studiile. Eu stiam ca in orfelinate copiii sunt scolarizati pana la 18 ani. N-ar putea sa le continue cumva? Sa termine macar gimnaziul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

dianocica,
am eu o solutie pentru baiatul de care vorbesti. cunosc un cuplu, proprietarii unei firme de constructii din constanta, care are mare nevoie de muncitori calificati si necalificati.
daca tu poti garanta ca baiatul e serios si se tine de treaba , oamenii astia ii ofera cazare, mancare si salariu cu carte de munca plus instruire intr-o meserie.
vorbeste cu el si eventual iti dau telefonul lor pe pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

mihaela, super ideea !
eventual trimite'i un pm dianei, ca sa fii sigura ca primeste mesajul (poate nu intra pe aici).

Doamne ajuta sa iasa bine pentru baiat !





S-au dus ai mei prieteni, s-a dus si acea clipa,
Mai zboara fiecare batand dintr-o aripa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

eu acum sunt curioasa ce s-a ales de baiat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

suntem pe drumul cel bun. diana mi-a cerut astazi datele de contact ale proprietarului firmei de constructii, eu i le-am trimis si probabil ca o sa-l cheme pe baiat la constanta cat de curand.

Mergi la inceput