vomita des in jet

vomita des in jet | Autor: alia_ro

Link direct la acest mesaj

Sa incep cu inceputul... duminica a venit in vizita la noi o fetita (1,7 ani) care a vomat toata noaptea precedenta, iar ziua nu a mancat nimic, avand si o stare febrila.
Copii mei au fost ieri fost ok... Vladut (1,9 luni) a mancat 4 oua de prepelita (de obicei mananca 5), putina painica cu unt, la pranz pilaf, putina salata de cartof fiert, morcov ras, masline si castravete...amestecata cu putin iaurt...seara o piersicuta. La 9 a fost in pat. Pe la 11 i-am incalzit laptele si am incercat sa i-l dau in somn. A baut cam 150 ml.
Pe la 12 a inceput sa planga, se duce tasu la el si copilul vomitase mult, in jet, toata piersica nedigerata, laptele branzit. L-am spalat, am curatat patul... a cerut apa, i-am dat cu canita cu cioc (multa).
Pe la 3 vomita iar, numai apa. Mai bea apa, iar la 6 vomita tot apa.
Azi dimineata a mancat 2 biscuiti de ovaz si a baut sucul de la 1/2 portocala...de atunci nimic. Nu a mai vrut nimic.
Nu a mai vomitat, a facut o singura data kk.
I-am dat metoclopramid.
Ei, acum e problema cu cel mic, Alexis - 4 luni.
De dimineata si pana acum a vomat de 4 ori, puternic, in jet, de fiecare data dupa ce l-am alaptat. I-am dat si lui metoclopramid, dar degeaba.
Am sunat pediatra si mi-a spus ca e posibil sa fie enterocolita, si sa ii tin pe regim pe amandoi. I-am dat celui mic pt prima data ceai de menta, putin indulcit...l-a vomat si pe asta.

Imi vine sa ... ce sa fie?
Sa fi luat vreun microb de la fetita care ne-a vizitat duminica?
Ce sa fac cu cel mic care vomita tot laptele meu???
Un sfat, va rog...



Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

buna cred ca ar terbui sa mergi la medic daca amandoi copiii vomita e ceva suspect o bacterie si cu baiatul meu am patit odata asa era o bacterie .daca vomita se deshidrateaza si e rau mai ales pt bebe la ei e mai nasol mie mi au dat atuci o pulbere care am diluat o in ceai dar care nu se gaseste in farmacii ci numai in spital stiu ca i au facut analize el era rupt de somn toata noaptea vomase cand am ajuns eu la spital era ora 10 dimineata el dormea pe el medicul s a speriat era palid si adormit pana a doua zi ia trecut de la medicamentul ala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

trebuie mers la dr, tinut regim, hidratat, luat tratament.
este posibil sa inceapa si cu scaune moi atentie sa nu se deshidrateze...
multa sanatate pentru amandoi puiutii

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Aceeasi problema o avem si noi de azi la pranz. Asta noapte a facut baiatulo febra, dimineata era bine asa ca l-am dus la gradinita, unde la pranz nu a dormit deloc si cand m-am dus la 4 sa-l iau, a vomat pe mine. Am mers la medic si ne-a spus ca este un virus, trebuie sa-l hidratam, ne-a dat un parf pe care sa-l punem in apa si sa-i dam sa bea si in cazul in care vomita mult sa mergem la spital pentru a i se pune perfuzii sa-l hidrateze.
Acum sper ca fetita sa nu se molipseasca.
De obicei aici, la virusi nu se prescrie tratament, decat in caz de temperatura, antitermice.

Va dorim sanatate maxima.

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

alia, sper sa treaca repede si sa scapati de asta!
din cate spui, sigur e un microb/virus "luat" de la vizitatori sau poate din alta parte...
la bebe asa micut nu stiu ce sa spun, doar hidratare + vizita la medic daca continua asa...lasa-l macar jumatate de ora dupa ce-i dai metoclopramidul, sa aiba timp sa-si faca efectul, dupa care incearca sa-i dai sa suga (lapte de la tine/apa/ceai de menta sau musetel rece la temperatura camerei/sau alte ceiuturi gen Babydrink/Babycalm) cate putin la intervale scurte...la copii mai mari zice o lingurita la 5 minute, la bebe mic ce sa zic, da-i cate-o gurita tot asa cu pauze, sa nu mai vomite totul...cred ca-i greu da' alta solutie nu stiu
multa sanatate puiutilor!

am trecut si noi prin asta, in primavara, era o adevarata epidemie in oras, f multi copii cu probleme digestive; Miruna mea a mancat luni la pranz dovlecei umpluti, si i-a vomitat miercuri la 5 dimineata! uff, ce m-am speriat si eu atunci...
oarecum off-topic: fetita mea mi-a facut doua figuri din astea de tip "indigestie" o data de la cirese prin iunie, si-o data de la piersici saptamana asta - e prea "grabita" ca sa mestece, si dupa ce-a mancat/inghitit cu pofta dupa amiaza fructele, seara mancat normal + lapte...la o ora mi-a vomat in jet bucati de fructe nemestecate; da' am fost mai norocoasa si-a fost numai asta! de-atunci n-o mai las sa manance singura...

http://www.pagina-mirunei.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

ce potzi face ?


sa-i hidratezi bine ,pe cel marishor cu solutzii electrolitice care le cumperi la facrmacie,iar pe cel mic cu lapte de sin,este cel mai bun deoarece are contzinut mare in glocoza shi saruri ,elemente care se pierd in stari de voma shi diaree.bineintzeles ca potzi sa-i dai shi apa ,ceai ,dar cel mai mult ajuta laptele de sin ,cel de vaca este contraindicat in stari de emeza ,shi sau enterocolite.


insa cel mai bine ar fi sa faci analizele sa se descarteze o posibila infectzie bacteriana,infectzia virala nu necesita tratament cu antibiotic.

multa sanatate!


monica mami de printz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

E gastroenterita si sigur a luat-o de la fetita aceea. Am patit-o si noi... amandoi am luat-o de la cel mic si el a adus-o de la gradi.

Aici ni s-a recomandat piure de morcov, orez si multa apa. Poti incerca si cu Actimel, cu toate ca iaurtul/ lactatele nu sunt recomandate, dar la noi a mers.

Pe noi (adultii) ne-a tinut 10 zile bune, cu diaree si stari de voma. Cel mic a fost ok in 3 zile, dupa ce a vomitat de ne-a zapacit. Asadar zic eu ca e mai bine sa vomite...

Ca medicamente nimic... doar noua Smecta.

Sanatate multa.


Mitza cu bb2 si Miron Radu (06 oct. 2004)

Nazdravanii de sept-oct 2004 la 2 ani

Mergi la inceput