Endometru, monitorizari, ovulatie, TB - cap.154

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Lau, Elly
Lavinia bine ai venit si sedera cat mai scurta, se maergi la odisee ca acolo e mai bine! Sunt convinsa ca in curand fetita ta va avea un fratior sau o surioara!
Fetelor, eu ieri am fost la eco si tot de ieri am inceput stimularea, cu 2 menogon pe zi... sper sa reactionez bine si pe 25 sept sa vad o "productie" buna!
O zi buna tuturor!



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

felicia pai atunci tinem pumnii stransi, stransi si ma sa fie bine in 25 .



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
Lau-Meli si
Poze
Trebuie sa renasti din cenusa, ca si pasarea Phoenix si niciodata sa nu spui "Niciodata"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Lau - pt astm mi-a dat ventolin (la nevoie) si becloforte (2 pufuri pe zi)
Feli - bafta !!
Vezi sa iti procuri din timp menogonul (nu se mai aduce momentan- mai gasesti in farmaciile Catena).

In rest azi Z8.



Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Buna ziua,
Va intreb si pe voi ca sunteti cu siguranta mai documentate in domeniul ecografiilor.
"Uter in anteversie longitudinal 6.02 cm, anteroposterior 4.10 cm
Ecostructura omogena.
La nivelul fundului uterin, endometru hiperecogen de 1,5 cm, prezentand numeroase zone econegative. La nivelul istmului, o zona liniara, hiperecogena, cu o lungime de 1,2 cm, sugestiva pentru sinechie-istmica.
Ovar stang: 2.48/1.93 cm cu aspect folicular normal.
Ovar drept: 3.75/2.68, cu acelasi aspect.
Fara zone econegative retrouterin"

Stie cineva ce inseamna hiperecogen, zone econegative, si ca endometrul asa de gros (1,5 cm) ? M-ati ajuta foarte mult ca sunt foarte ingrijorata ca ar mai fi si alte probleme (in afara de sinechie).

Multumesc!!

In asteptarea lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

HIPERECOGENE
- (in engleza) Ultrasonografica qualities of woven or structures to reflect in remarkable amount the ultrasonic waves to directed they. it is own of solid structures; it can be homogenous or disomogenea.
- (in franceza) Les qualités d'Ultrasonografica de tissé ou des structures pour se refléter dans la quantité remarquable que l'ultrasonique salue les ont dirigées. elle est de posséder des structures pleines ; ce peut être homogène ou disomogenea.
- (in spaniola) Calidades de Ultrasonografica de tejido o estructuras para reflejar en cantidad notable las ondas ultrasónicas dirigidas a ellas. es poseer de estructuras sólidas; puede ser homogenous o disomogenea.



Atat am gasit...mai caut





Dana

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Ecostrutturali aspects: a complex of linear echoes is constantly visualizzabile inside of the cavity uterina centers constituted them from the endometrium. The uterus whose front profile turns out iperecogeno, is characterized from walls to homogenous ecostruttura of solid type to medium-balsa ecogenicità. Along the interfaces created to the passage from the front wall to that posterior one a thin line is formed iperecogena that it longitudinally crosses viscere from the bottom to the orifice uterino external. This line comes frequently interpreted like the rappresentazione of the endometrium, but it must think that to its formation it contributes essentially the secretion amount, of blood to of present detritus woven them in the virtual cavity uterina therefore its thickness to its ecogenicità modify the states second works them of the organ.


Aspects d'Ecostrutturali : un complexe des échos linéaires est constamment intérieur visualizzabile de l'uterina de cavité centre les a constitués de l'endometrium. L'utérus dont le profil avant s'avère l'iperecogeno, est caractérisé des murs à l'ecostruttura homogène du type plein à l'ecogenicità de milieu-balsa. Le long des interfaces créées au passage du mur avant à celle-là postérieures qu'une ligne mince est iperecogena formé ce il croise longitudinalement le viscere du fond à l'uterino d'orifice externe. Cette ligne vient fréquemment interprété comme le rappresentazione de l'endometrium, mais elle doit penser qu'à sa formation elle contribue essentiellement la quantité de sécrétion, au sang à du détritus actuel tissé leur dans l'uterina virtuel de cavité donc que son épaisseur à son ecogenicità modifient les états les travaille en second lieu de l'organe.


Aspectos de Ecostrutturali: un complejo de ecos lineares es constantemente interior visualizzabile del uterina de la cavidad se centra los constituyó del endometrio. El útero que perfil delantero resulta iperecogeno, se caracteriza de las paredes al ecostruttura homogenous del tipo sólido al ecogenicità de la medio-balsa. A lo largo de los interfaces creados al paso de la pared delantera aquél posterior que una línea fina es iperecogena formado ese él cruza longitudinalmente el viscere del fondo al uterino del orificio externo. Esta línea viene interpretado con frecuencia como el rappresentazione del endometrio, pero debe pensar que a su formación contribuye esencialmente la cantidad de la secreción, en sangre del actual detritus tejido os en el uterina virtual de la cavidad por lo tanto que su grueso a su ecogenicità modifica los estados los trabaja en segundo lugar del órgano.



Nu stiu daca intelegi ceva...sper sa te ajute cat de cat....






Dana

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia_d spune:

Lau, Felicia, va multumesc pentru cuvintele frumoase si sper sa "migram" toate cat mai curand la odisee.

Luni am facut radiografie cu substanta de contrast pentru a evidentia uterul si trompele si a iesit foarte bine, aspect normal, trompe permeabile bilateral. Sincer, de asta imi era cel mai frica. Tot luni (Z8) am facut o noua ecografie si un folicul pe stanga este deja de 1.7 cm. Doctorul a spus ca este cam mare pentru ziua 8 si ca responsabila este prolactina marita. Asa ca mi-a dat o doza unica de Dostinex, adica 2 tablete simultan. De atunci ma lupt cu efectele secundare ale medicamentului, ca se pare ca sunt multe iar eu resimt o buna parte dintre ele: greata, oboseala, halucinatii, tulburari de vedere... dar sper sa-mi treaca in cateva zile. Maine merg din nou la eco, sa vedem daca medicamentul a avut efect asupra evolutiei foliculului si ce mai e defacut.

Felicia, sa auzim de pe 25

alinushca, am gasit pe net un soi raspuns la intrebarea "ce este endometru hiperecogen".
R: endometru hiperechogen este un limbaj echografic care descrie echogenitatea endometrului, care trebuie sa fie hiperecogen...
O alta definitie:
Ecogenitatea este proprietatea unei structuri anatomice de a produce ecouri daca con#355;ine interfe#355;e.
Nu stiu cat de mult te-a lamurit, cel mai bine e sa intrebi medicul sa iti explice clar ce inseamna, daca e de bine sau nu. Pe net gasesti tot felul de articole in care este folosit termenul, dar nicaieri o explicatie clara.
Cat despre grosimea endometrului... ar trebui sa specifici ziua din ciclu in care s-au efectuat masuratorile. Conteaza.

Numai bine si sa auzim de burtici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

nup nu prea inteleg nimic. stiu engleza foarte bine si inteleg binisor spaniola si franceza dar textul in sine e destul de... nu se leaga la mine in cap. mersi frumos oricum. m-am uitat si eu pe net cat am avut timp si nu am gasit nimic explicativ... asta e... ma las pe maine cand tre sa il conving pe doctor sa imi explice.
multumesc!

In asteptarea lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Alinusca, imi pare rau, nu am auzit termenii aia...
Elly, Lau, merci! Menogon mi-au dat de la Giulesti, banuiesc ca si-au facut rezerva
Dana, ce mai faci?


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

lavinia_d, multumesc frumos, desi tot nu pot sa zic ca am inteles ceva Din pacate endometrul asta de 1.5 cm este masurat in ziua 48 a ciclului si probabil ca va continua sa se ingroase pana ce am sa fac histeroscopia...Maine eu merg la doctor si ma leg cu el de gat pana imi raspunde!
Iti doresc succes mult la bebei!

In asteptarea lui

Mergi la inceput