LA MARE, INTEPATURA/URZICATURA DE MEDUZA IN GRECIA

LA MARE, INTEPATURA/URZICATURA DE MEDUZA IN GRECIA | Autor: mamicamariei

Link direct la acest mesaj

dragele mele,
am fost cu maria de 4 ani la mare in grecia. acolo in apa pe copila a urzicat-o o meduza cu picioare/tentacule pe pulpa dreapta si a facut o reactie urata pe piele. asta a fost acum o saptamana. de la farmacia de acolo erau obisnuiti cu asta si au zis sa dam cu FUCICORT si cu fenistil cand o mananca. a evoluat f bine, in cateva zile ziceai ca nu mai are nimic. am revenit in tara acum 3 zile si aseara s-a inrosit locul iar, o mananca. s-a dat pe topogan ieri si cred ca s-a iritat zona si eu nu i-am mai dat asa de asiduu cu fucicort vazand ca e mult mai bine.
voi ati patit chestii din astea ?
ce unguente, tratamente cunoasteti pentru asemenea situatii ?
multumesc mult.
cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

pai dupa cate stiu eu se da local cu un unguent si se mai da si un antihistaminic gen claritine, ketof, pentru reactica alergica..se poate ca a II-a oara sa fie doar o intamplare, si sa nu aiba practic legatura cu problema de la mare...daca totusi este chiar in acelasi lor si are acelasi aspect, parerea mea este s-o duci la un medic alergolog pediatru
multa sanatate Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

Buna tocmai citeam ceva in revista Formula AS
PS: NU FAC PUBLICITATE !
era urmatoarea intrebare : ce facem daca meduzele ne-au atins pielea ?
Raspuns : " pt.a evita iritatiile pielii (mancarimi,arsuri )pe care le pot produce anumite specii de meduze,frecati-va cu nisip.Apoi,tamponati-va pielea cu spirt medicinal.Daca insa isi fac aparitia febra,varsaturile sau carceii ( crampe musculare ) apelati de urgenta la medic."

Sper sa iti fii fost un pic de ajutor.
Sanatate.

annes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by canne-marie

Buna tocmai citeam ceva in revista Formula AS
PS: NU FAC PUBLICITATE !
era urmatoarea intrebare : ce facem daca meduzele ne-au atins pielea ?
Raspuns : " pt.a evita iritatiile pielii (mancarimi,arsuri )pe care le pot produce anumite specii de meduze,frecati-va cu nisip.Apoi,tamponati-va pielea cu spirt medicinal.Daca insa isi fac aparitia febra,varsaturile sau carceii ( crampe musculare ) apelati de urgenta la medic."

Sper sa iti fii fost un pic de ajutor.
Sanatate.

annes



Nu's medic dar mi se pare crud sa freci un loc proaspat iritat si dureros cu nisip si apoi sa-i mai dai si cu spirt medicinal...
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput