Help- intarcare cu noduli!!!!!!

Help- intarcare cu noduli!!!!!! | Autor: giuliella

Link direct la acest mesaj

Am intarcat acum o saptamana- Bebe are 10 luni, nu aveam prea mult lapte si nu ii mai dadeam decat ff putin seara- asa ca m-am hotarat si am renuntat la alaptat. De lunea trecuta toate au fost ok- m-am simtit cat de cat bine dar ieri mi-au aparut niste dureri si am descoperit la unul din sani niste noduli ff mari si durerosi- Azi dimineata au aparut si la celalalt san. Tin intruna si gheata- mai trece durerea dar ma gandesc destul de serioas sa fac si un tratament ceva. Dr meu este plecat in concediu asa ca nu stiu la cine sa apelez asa ca va rog pe voi, cele care ati patit ca mine, ce ati facut, ce tratamente ati luat..si cum ati scapat de asa ceva.

www.dropshots.com/albert_iustin" target="_blank"> Poze si filmulete noi cu BB Albert
Iulia si bebe Albert Iustin (15.09.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

giuliella , exact asa am patit si eu, am intarcat-o la 11 luni si imediat dupa cateva zile mi-a aparut un nodul la unul din san. M-am speriat groaznic, am fost la medic si mi-a prescris Brocriptin. Eu una zic sa nu-l iei de capul tau, ar trebui totusi sa te vada doctorul. Daca nu-l gasesti pe al tau du-te la altul.
Nu cred ca trebuie sa te panichezi pentru ca sigur ti-a ramas laptic si de-aia s-au format nodulii. Unele persoane zic ca se trage el in timp, dar totusi ai fi mai sigura sa iei un tratament.
Atentie la doza ce o sa ti-o dea doctorul. Mie mi-a dat sa iau 2 pe zi, unul dimineata, celalalt seara ... dar a fost prea mult pentru ca mi-a fost un rau ... Citeste si prospectul lui inainte, e destul de tare medicamentul asta. Pana la urma am luat doar cate o jumatate de pastila si mi s-a retras nodulul.




www.sonia.as.ro/" target="_blank">Pentru inimioara lui Sosonica


Bubulina mishelina

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

am patit-o si eu.
Tin minte ca faceam dusuri caldute si masaj cu un unguent care l-am primit in maternitate. Nu stiu cum se numeste, stiu sigur ca unguentul era pt ragade.Dar, mi-a trecut, fara sa ajung la medic.


SANATATE!

cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Sa-ti spun cum l-am intarcat eu pe bb 2 la varsta de 2,5 ani cand credeam ca o sa fie aprope imposibil pentru ca aveam lapte mult. M-am strins forte bine cu o fasa elastica peste sani si m-am uns cu diclofenac gel (mi-a spus un medic pediatru) care este foarte buna pentru ca iti da senzatie de racoare si calmeaza foarte mult durerea . Te ungi de cat mai multe ori pe zi. In cazul in care apar noduli, iti spun pentru ca eu am avut mastita ajunsa in faza de operatie de multe ori, asta se intampla pentru ca se infunda canalele, poti lua ampicilina 2 la 6 ore daca este grav pentru ca acolo exista infectie (eu am luat 3 pastile la 4 ore doza soc la indrumarea medicului ginecolog).Cu ampicilina m-am tratat de fiecare data cand am facut noduli. Compresele cu apa rece s-au gheata pe mine nu m-au ajutat niciodata. Daca folosesti aceste trei leacuri o sa-ti fie bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Sa-ti spun cum l-am intarcat eu pe bb 2 la varsta de 2,5 ani cand credeam ca o sa fie aprope imposibil pentru ca aveam lapte mult. M-am strins forte bine cu o fasa elastica peste sani si m-am uns cu diclofenac gel (mi-a spus un medic pediatru) care este foarte buna pentru ca iti da senzatie de racoare si calmeaza foarte mult durerea . Te ungi de cat mai multe ori pe zi. In cazul in care apar noduli, iti spun pentru ca eu am avut mastita ajunsa in faza de operatie de multe ori, asta se intampla pentru ca se infunda canalele, poti lua ampicilina 2 la 6 ore daca este grav pentru ca acolo exista infectie (eu am luat 3 pastile la 4 ore doza soc la indrumarea medicului ginecolog).Cu ampicilina m-am tratat de fiecare data cand am facut noduli. Compresele cu apa rece s-au gheata pe mine nu m-au ajutat niciodata. Daca folosesti aceste trei leacuri o sa-ti fie bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Daca ai noduli inseamna ca s-a adunat lapte. Cel mai bine ar fi sa te masezi sub dus cu apa calda/calduta (ca sa ajute la dilatarea canalelor) si sa incerci sa storci putin din laptele adunat ca sa detensionezi. Nu il storci pe tot, ca atunci stimulezi lactatia, doar atat cat sa se moaie nodulii. Dupa care, te legi peste sani ca sa ii ti stransi, sa nu mai permiti laptelui sa se adune.
Operatiunea trebuie repetata mai mult timp. Pe langa asta mie medicul mi-a recomandat sa iau aspirina ca sa evit inflamarea sanilor.

Si ungerea cu diclofenac de care vorbea mgabi e o idee buna pentru ca are efect antiinflamator local.

Bafta si sa auzim de bine!

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Eu am pus foi de varza. varza cruda, un pic strivita. Zeama de la foile alea fac f bine. Le tineam in sutien si la serviciu... ca am alaptat pana la 1 an si 10 luni. Si tot asa, nodulii au aparut dupa o periada de la intarcare.
Si am mai si scos din lapte, asta cand erau sanii f plini si nu mai suportam, dar nu mult, cat sa mai eliberea sanul.
Trece.
Si sa sti ca si azi, la un an jumate aproape dupa intarcare, daca storc mai iese o pic de lapte. Adica sa nu te astepti sa nu mai curga deloc.

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giuliella spune:

multumesc mult fetelor pentru raspuns. Am tinut cat am putut gheata pe sani si doar asa mi-a mai trecut durerea
Iar acum mi-am luat de la farmacie 2 pastilute de Dostinex..care se ia mai usor decat Bromocriptinul..Cica tratamentul este mai scurt si nu are atatea efecte adverse. M-am mai interesat si am inteles ca e bine sa iei totusi ceva ca sa nu mai ai probleme si pe viitor si sa ai lapte si dupa luni bune..si nici sa nu se mai acumuleze. Se pare ca laptele nu o sa se mai produca deloc..dupa acest tratament. O sa va spun cum merg treburile dupa tratament ca si cele care patesc ca mine..sa stie cum sa procedeze...
Multumesc inca o data si pupici voua si bebelinilor vostri.


www.dropshots.com/albert_iustin" target="_blank"> Poze si filmulete noi cu BB Albert
Iulia si bebe Albert Iustin (15.09.2006)

Mergi la inceput