Cit este manopera pt zugravit/pus fainta etc?

Cit este manopera pt zugravit/pus fainta etc? | Autor: catrinik

Link direct la acest mesaj

M-am apucat sa-mi zugravesc apartamentul si am gasit o echipa care mi-a dat urmatoarele preturi:
- pt gresie si fainta manopera 300.000 lei/mp
- pt zugravit: 150.000 lei/mp dat cu glet + 80.000 lei/mp dat cu lavabil.

Vi se par niste preturi mari sau ok?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Stiu ca la gresie sau faianta se ia cam la pretul acestor produse pe mp.
Mi se pare insa cam mare pretul la gletuire si dat cu lavabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Chiar nu si-a mai zugravit nimeni de curind?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Tariful muncitorilor depinde de cat de mult au de lucru in acel apartament. Daca sunt suprafete mici e normal sa ceara mai mult.
Imi poti spune ce suprafata totala ai de amenajat? si cam ce suma totala iese in urma preturilor date de echipa respectiva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melinav spune:

Buna,

pentru gresie si faianta, noua mesterii ne-au cerut 250 000 / mp, dc peretele era doar cu glet si inca 50 000/mp pentru decopertat.

Pe noi apartamentul de 3 camere - scos tapetul , izolat cu polistiren peretele exterior, dat glet nou si lavabilain cele 3 camere + holuri, plus scos faianta veche bucatarie/ pus faianta noua bucatarie, plus scos/pus faianta/gresie bai ne-a dus in jur la 80 mil (numai manopera).

In plus ne-a costat multi nervi ....


Melina

Viata e ca o amenda, o platesti intr-o singura rata, mai lunga sau mai scurta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

quote:
Originally posted by MihaelaV

Tariful muncitorilor depinde de cat de mult au de lucru in acel apartament. Daca sunt suprafete mici e normal sa ceara mai mult.
Imi poti spune ce suprafata totala ai de amenajat? si cam ce suma totala iese in urma preturilor date de echipa respectiva

Mihaela



E un apartament de 70 mp, deci nu este chiar asa mic.
Pret total... nici nu vreau sa ma gindesc.
Ar iesi cam 80 mil pt tot ap numai manopera.
Mai pun cam 20% peste.... si deja nu mai vreau sa stiu suma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Gletuit + lavabil = 100.000 mp, iar unde a pus rigips 150.000 mp
dar nu in capitala....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Gletuit + lavabil = 100.000 mp, iar unde a pus rigips 150.000 mp
dar nu in capitala....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccostea spune:

Mie mi-a fost facut de curand un deviz de manopera pt o casa de 95 mp. Cu tot cu TVA, manopera ar trebui sa ma duca la 180 de mil. Asta inseamna:
- pe pereti: decopertat huma, pus glet, amorsa, lavabil sau faianta
- podele: scos scandura, turnat sapa, montat parchet sau gresie
- tavanul: monat rigips, glet, amorsa, lavabil
- reconditionat usi de interior
- 2 pereti de aprox 2m de construit (baia)
- scos o usa, zidit in locul ei si montata in alta parte,
- sapat canale de scurgere pentru apa
- construit fosa septica si sapat santuri pentru adus apa in casa.
Cam atat, in mare... Nu mai stiu exact preturile pentru fiecare activitate in parte, dar:
- peretii (decopertat, amorsa, glet, lavabil) 30 RON mp
- montat gresie, faianta 30 RON mp
- sapat santuri pt apa 40 RON ml
- fosa septica 2500 RON
- reconditionat usi: 80 RON
- montat cada baie: 100 RON
- montat WC: 50 RON (la fel si pt chiuveta)

Personal, mi se par destul de mari preturile astea, asa ca le iau in considerare doar ca plafon superior. Momentan caut alte firme dispuse sa primeasca max 100 de mil pt tot ce ziceam mai sus....


Optimistul e mai aproape de Adevar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

tocmai am incheiat socotelile cu 2 indivizi care au avut de lucrat in una din bai si pe holul de la intrare. si anume:
baie: decopertat tavan+glet+lavabil =300.000 lei/mp
decopertat gresie veche: 70.000/mp+montat gresie noua 300.000/mp
hol: zidit usa metalica nou-montata=1.500.000
montat lambriu 300.000/mp.
montat gresie (acelasi pret 300.000/mp)

pana aici nimic neobisnuit. dar ATENTIE MARE , PRETURILE ASTEA NU SUNT FINALE:
-daca ai de demontat obiecte sanitare, te costa in plus, la montatul lor la loc, te costa iar. si au "bunul" obicei sa nu-ti spuna asta de la inceput;
-te costa asa-zisele "consumabile", adica trafaleti, smirghel, chestia aia cu care se da chitul, din plastic cu burete pe o parte, pensulele; daca nu aduc ei din start, situatie in care vin cu bonul si trb. sa scoti banii, atunci cer, ca poate "ai prin casa": pensule, metru, galeata, scaun pe care sa se suie, surubelnite, pe care pe urma poti direct sa le arunci la gunoi;
-daca ai facut greseala sa accepti sa-ti aduca ei materialele gen vopsea, chit, adeziv, etc, te va costa si "transportul" lor. bineinteles nu vei sti asta de la inceput si nici care a fost pretul real (poate le-au adus de la coltul blocului), dar intotdeauna sunt aduse din coltul opus al orasului, fata de locuinta ta si in mai multe drumuri, niciodata toate odata;
-te mai costa rabdare, sa-i astepti cu orele cand intarzie; (sunt si zile cand nu vin deloc);
-te mai costa convorbirile telefonice, interminabile, niciodata nu inteleg din prima, uita, dau apel sa suni tu, etc. (asta cand nu intra casuta vocala si tu ai dat 20 apeluri ca-ti arde buza);
-te mai costa lucrurile stricate, pt. care intotdeauna au pregatiti un raspuns, de genul: "nu stiam ce gasim dedesupt" (sub faianta veche);
-te mai costa "sporul de stramticitate"; cu cat va fi locul mai ingust, mai stramt, cu atat munca va fi mai complexa, mai delicata, de mare finete si migala, va avea un grad mai inalt de dificultate si va costa mai mult la final.
mai vrei?

ca un bonus, ti se va explica ce favoare ti-au facut ca te-au strecurat si pe tine in programul lor incarcat, cu casa ta mica si mizera, cand ei au in lucru santiere intregi, blocuri de 11 etaje, etc. (chestia cu vila nu se mai poarta).

la final, cand se trage linie, s-ar putea sa ai neplacuta surpriza sa coste dublu fata de cat v-ati inteles.

asa ca, georgeasco, nu te lua dupa preturile pe metru patrat si fi atenta la toate micile detalii.

of topic: acesta este motivul pt. care eu am renuntat la serviciile lor, atunci cand mi-am dat seama ca nu fac mai nimic, timpul trece iar banii se aduna.

acesti mesteri minunati dau anunt pe net, asa ca sa va feriti de dl. IONESCU ROMEO, CU NR. DE TEL: 0722269446, de la Dragon Prest-Impex SRL, pe care nu-l recomand nimanui.

Georgeasco, spor la renovat!





ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Sint si eu in "focurile" renovarii acum.
Pe mine ma costa in total 100 milioane ( manopera ).
Iar casa a fost decopertata toata, dar toata. Pe pereti au pus rigips peste tot, fainta in baie si bucatarie.

Va pun niste poze cu stadiul in care se afla acum casa.
Se pot vedea si 2 camere renovate.

http://good-times.webshots.com/album/560523484OXVgnD?vhost=good-times

Iar materiale m-au costat pina acum asa:
- 64 mil rigips, profile, ciment, nisip etc.
- 31 mil fainta si gresia.

Mergi la inceput