Mancarimi de piele ciudate

Mancarimi de piele ciudate | Autor: Crinutz

Link direct la acest mesaj

Am pe cineva care se confrunta cu o chestie destul de ciudata. Cand face baie, deci cand intra in contact cu apa, incepe sa aiba mancarimi la picioare fara sa apara si alte semne ca roseata sau bubite. I se accentueaza acum si pe sistem nervos din cauza stressului, oboselii, etc. Inainte dura putin cam 5 minute acum dureaza mult mai mult probabil si ca se gandeste ca e ceva rau. a fost la un dermatolog dar nu a lamurit-o in nici un fel si i-a dat niste medicamente pentru alergii (nu stiu ce anume). intrebarea este daca v-ati confruntat cu asa ceva? Ce poate fi din moment ce apare doar in contact cu apa si nu are alte manifestari. Doctroul a intrebat-o daca are probleme cu fierea, ficatul. O fi vreo legatura? Eu as zice ca mai curand e o chestie de circulatie a sangelui din moment ce nu apare nimik vizibil pe piele. Se inroseste pielea dar numai din cauza ca se scarpina.
deci astept un raspuns de la voi cei care ati patit-o sau de la medici.
multumesc!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia Thassos 2006

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Si mie mi se intimpla si tot asa dupa baie.Ma mananca toata pielea(mai mult de la piept in sus) si fac si mici pete rosii care trec.Acum ma spal cu Nivea si parca ma simt mai bine.O sa urmaresc sa vad .....Am observat ca ma mananca mai tare de la Protex sau Dove.
Curios....

Mamica de 2 zuze ANA-MARIA SI ANDREEA
POZICI
POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

quote:
Originally posted by sanse

Si mie mi se intimpla si tot asa dupa baie.Ma mananca toata pielea(mai mult de la piept in sus) si fac si mici pete rosii care trec.

Mamica de 2 zuze ANA-MARIA SI ANDREEA
POZICI
POZE NOI


exact la fel si la mine. pete rosii care ma mananca (in special pe gat) imi apar si daca sunt foarte foarte nervoasa . cu apa n-am nicio explicatie..

---------------------------------------
common sense is not really so common

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Si mie mi se intampla, dupa ani de zile am realizat ca este o reactie la detergent (sapun). MAi exact, am fost nevoita sa ies din baie fara sa ma clatesc, am stat 5 minute cu sapunul pe mine si am avut o reactie f urata!

Cu alte cuvinte, sunt alergica la sapun, oameni buni!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Spune-i sa incerce sa foloseasca un sapun neutru, se gaseste la Plafar, parca se numeste "sapun vegetal".



Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lummy spune:

Eu am problema asta de cand eram copil. Eu am observat ca apar acele mancarimi vara si toamna dar numai pe zonele bronzate. Concluzia mea a fost ca este ceva reactie alergica la soare, desi mancarimea apare numai dupa baie. Anul trecut nu am stat deloc la soare si nu am mai avut nici o problema.
Un sfat pe care i l-as da este ca dupa baie sa nu se frece cu prosopul ca accentueaza mancarimea. Sa indeparteze excesul de apa prin tamponare.

Lummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Cand a aparut problema?
In afara de macarime, isi simte pielea uscata?
A incercat sa se spele cu ulei de baie/ gel de baie cu ulei (asa s-o numi?)
Foloseste crema dupa baie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Nu stiu ce sapun foloseste la baie dar stiu ca foloseste crema de corp dupa baie. Am citit ca pielea uscata poate da astfel de manacarimi dar stiu ca ea foloseste creme hidratante. folosea si ulei de masline la un moment dat. O sa intreb ce fel de sapun folseste pt ca stiu ca avea si dove. O fi de la asta? Ea se si bronzeaza si poate asta i-a uscat pielea mai tare in ultimul timp. Si totusi cred ca este o reactie din cauza stressului pt ca are o pb serioasa de ceva vreme si numai una. Daca e asa oare ce poti face, ca sa te destressezi e mai greu.
Oricum merci de sfaturi, o sa i le impartasesc.

A,am uitat sa va spun ca am gasit pe aici pe undeva...cica exista o solutie Aloe first ce contine aloe si propolis si care se pulverizeaza pe zonele afectate. dar persoana zicea ca nu se gaseste in farmacii si nici la plafa. Dar merita incercat si gasit pe undeva.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia Thassos 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Sunt la farmacii (cel putin aici) niste creme pt pielea uscata si sensibila. Poate ajuta :) Plus sa bea multe lichide (apa, ceai eventual verde, supe)

Si desigur sa nu se streseze asa mult :) si sa se odihneasca

Ps. Exista si gel de baie mai uleioase pt pielea uscata. Eu am Eucerin cu ph 5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Crinutz, ti-am trimis PM referitor la solutia pe baza de aloe (Aloe First).

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Asta a fost cosmarul copilariei mele, credeti-ma! Plangeam numai cand ma gandeam ca trebuie sa fac baie pentru ca stiam ce va urma. Ma manca pielea pe tot corpul, dar in mod special pe maini si picioare. Si nu trecea cu nimic. A incercat mama cu tot ce s-a priceput, cu creme de fata sau de corp, cu spirt, pana si cu tuica...nimic! Rezolvarea a venit tarziu de tot, prin adolescenta, cand am inceput eu sa-mi cumpar geluri de dus cu ph neutru. De atunci nu m-am mai atins sub nicio forma de sapun. Ma spal cu el doar pe maini, in cazuri extreme, cand nu am sapun lichid. La mine s-a rezolvat problema cu gelul de dus si sapun cu ph neutru. Si inca ceva, de 5 ani, de cand am copilul, imediat dupa dush ma dau cu ulei de corp, din ala pentru bebe si stau cu el asa cateva minute inainte de a ma imbraca...imi face super-bine!

Mergi la inceput