traseu bun spre sibiu??

traseu bun spre sibiu?? | Autor: paula76

Link direct la acest mesaj

SALUTARE!
Dupa ce venim de la mare, ne-am propus sa mergem la sibiu cateva zile. Stiti daca se poate pe Transfagarasan(noi suntem din Ploiesti)?Vrem un traseu bun cu Masina ?Noi am vrea pe Valea Oltului sau pe Transfagarasan.Cine a fost de curand sa-mi dea si mie detalii cu repere, va rog, eventual si cazare mai ieftina pe traseu si in zona Sibiului.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Iti recoman Valea Oltului, am fost acum 2 saptamani, drumul e bun, puteti veni pe autostrada de la mare pana in Buc., apoi din Buc. pana in Pitesti si din Pitesti spre Ramnicu Valcea - e cel mai bun drum. Daca alegeti Transfagarasanul e f. frumos traseul, dar de la Brasov-Fagaras spre Sibiu drumul e infernal, pentru ca se lucreaza, asa ca personal nu recomand nimanui...am trecut si pe acolo si ne-a parut rau, mai ales ca era si noapte...ai nevoie de muuuulta rabdare daca alegi traseul asta...oricum, noi am mers Sibiu-Brasov, a fost mai lung, tu nu ai avea f. mult de mers, asa ca daca ai multa rabdare...poti!

Lora, mami de IUSTINA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula76 spune:

Draga Lora, mersi pentru informatie, si noi ne-am gandit initial pe Valea Oltului, dar acum ne-ai convins,asa ca pe acolo cred ca o sa mergem.Oricum mai avem o saptamana pana la plecarea la mare si apoi la munte, si nu ne putem gandi decat acolo!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am venit si noi pe Valea Oltului acum 2 saptamani, ne-am si dus pe-acolo. E bun drumul, doar ca in 2 locuri-pe autostrada peste Arges si undeva pe Valea Oltului e restrictie doar pe un sens, se fac reparatii. Insa e aglomerat, tiruri multe, se fac depasiri cam neregulamentare, trebuie sa aveti grija...

Noi am dormit la venire in Caciulata, am umblat putin dupa hotel, am dormit la Cozia, nu e nu stiu ce, dar pentru o noapte e ok. Numai sa nu fie foarte cald, ca nu au aer conditionat. Noi am avut noroc de doar 28-30 de grade...

Drum bun, concediu placut!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

am facut eu si Sibiu-Brasov si Bucuresti-Sibiu pe Tranfagarasan acum 3 saptamani.

Sibiu-Brasov e chiar infernal, cu zicea LoraG76, daca ai rabdare multa... sa zicem.

BUCURESTI- CURTEA DE ARGES -BALEA e foarte frumos dar are portiuni unde e destul de rau. Cu toate astea, eu spun ca e un traseu care merita facut.

Chiar pe Transfagarasan cazarea e destul de scumpa (2mil camera dubla) dar gasesti satele dinainte si dupa, sau e foarte misto de mers cu cortul, depinde daca aveti obiceiul...

Ce iti mai pot recomanda ar fi: Patravaria Albota, langa Arpasu de Sus, jud Sibiu - aici gasesti si cazare, dar mai ales un super pastrav in fulgi de porumb, o parte din drum este pitruit si destul de rau, dar iarasi spun, merita facut pentru ce gaseti acolo!

Cazare ieftina si MAI MULT DECAT DECENTA - Pensiunea Fortz -0723235761 In sat Gura Raului, la 16Km de Sibiu. Zona superba, gazde f primitoare. O recomand cu caldura. De asemena e de vazut Sibiul! Pe mine m-a impresionat f placut cum a fost aranjat centrul. De mancat la Restaurantul "La Turn" din Piata Mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

se poate pe transfagarasan... insa drumul e acoperit de gropi in procent de suta la suta... daca n-ai masina buna.. .acolo ramai cu ea... si daca da.... trece printr-o grea incercare!~

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Noi ne-am intors azi din vacanta. In urma cu 3 zile am facut Transfagarasanul, pana la vidraru. Drumul este foarte bun pana dupa cabana Capra, inspre Curtea de Arges cand mai gasiti si cateva gropi. Oricum merita vazut, zona e superba!!!

Mergi la inceput