Ciclul dupa nastere

Ciclul dupa nastere | Autor: ramiha

Link direct la acest mesaj

Am nascut in martie (primul copil). Luna trecuta mi-a venit ciclul. Atat luna trecuta cat si luna asta am observat ca este mult mai abundent decat inainte, si ma tine 7-8 zile in loc de 5-6 cum era inainte. Dupa ce se termina, timp de cateva zile mai gasesc firisoare de sange pe tamponul zilnic. Fetelor care ati nascut, luminati-ma si pe mine: este normal ce se inatampla? Voi ati patit la fel? O sa-mi revin vreodata?

Numai bine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Si eu am patit ca tine.Doua luni de zile asa m-am chinuit,eram disperata ma tinea 7,8 zile si inainte dupa 5 zile nu mai aveam nimic.Corpul cred ca se mai curata.
Acum luna asta m-a tinut cum ma tinea inainte si m-am bucurat asa de tare ca nu a mai fost asa de mult.O sa-ti revi si tu.
Corpul a suferit niste modificari si este normal sa reactioneze asa.Tot in martie am nascut si eu.




"Oamenii nu pot fi judecati dupa ceea ce spun altii despre ei, dar iti poti face o parere destul de corecta despre ei daca ii asculti ce spun ei despre altii."


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Primele cicluri e normal sa fie mai abundente si mai lungi pentru ca trebuie sa se curete uterul care nu s-a mai curatat de ceva timp. Tin minte ca la primul ciclu a fost mai ceva ca lohiile de dupa nastere. Dupa cateva luni insa mi se reglase mai bine ca inainte de a naste.

Am doar o intrebare: voi ati nascut in martie anul asta ? Adica v-a venit primul ciclu dupa 4-5 luni ? Alaptati ? Pentru ca mie mi-a venit primul ciclu dupa vreo 11 - 12 luni de la nastere (tot primul copil).

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu am nascut in decembrie, si primul ciclu mi-a venit in mai. inca alaptez.

eu am patit alta. dupa ce am terminat venit primul ciclu (care a durat vreo 7 zile) dupa alte 3 zile mi-a reinceput hemoragia. dr. mi-a spus ca e de la exluton si sa nu mai iau.
urmatoarele cicluri m-au tinut normal 5 zile.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

ramiha ai fost la control la ginecolog dupa prima menstruatie?

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Sanziana, da, am nascut in martie anul acesta, iar ciclul mi-a venit in iunie. Deci practic am stat doar 2 luni fara... alaptez, dar am lapte foarte putin, nici macar o masa completa pe zi nu o pot asigura bebitei.

m_monique, nu am mers la control dupa prima menstruatie. Trebuia? Din cate retin eu, dr. mi-a zis sa vin cand intrerup alaptarea (ceea ce nu am facut inca), dar... nu mai retin exact, o fi spus sa vin cand imi vine ciclul? Voi ati mers la control dupa prima menstruatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

ramiha eu cand am fost la controlul de 6 sapt, mi-a spus sa merg la control dupa prima menstruatie.


Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Si eu tot anul asta am nascut.Si mie mi-a venit CM exact cand am facut 6 saptamani,nu am avut noroc sa stau si eu mai mult fara.
Si atunci cand m-am dus la controlul de 6 saptamani imi facusem programare inainte si nu aveam ce sa fac si m-am dus asa si mi-am dat seama ca a fost tocmai bine.
Mi-a spus doctora mea ca sa iau Nurofen forte cand vad ca ma tine mai mult de 4 zile abundent.Acum,cum am mai spus,si-a revenit la normal si ma bucura tare mult.Sper ca in curand sa se si regleze si sa vina cand trebuie pt ca imi intarzie.




"Oamenii nu pot fi judecati dupa ceea ce spun altii despre ei, dar iti poti face o parere destul de corecta despre ei daca ii asculti ce spun ei despre altii."


poze

Mergi la inceput