Gravidute prin FIV (3)

Gravidute prin FIV (3) | Autor: pussi

Link direct la acest mesaj

Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: cap.1; cap.2


Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

Acest nou subiect sa ne tina impreuna unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv

va astept!!!

cele mai fericite!!!
cele ce am luptat si am invins!!!



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei
Doamne, cel care ai zis oamenilor :
" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci,
arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale,
si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca,
sanatate si putere.
Parinte Ceresc,
Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,
poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru
si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.





valeria72
ET: XX.XX.XXXX; DPN: XX.XX.XXXX


ioanacarmen
ET: 24.06.2007; DPN: 17.03.2008


medamaya1
ET: 11.06.2007; DPN: 28.02.2008


aurel cris
ET: 05.06.2007; DPN: 22.02.2008


madalina28
ET: 24.05.2007; DPN: 12.02.2008


Marilou
ET: 19.05.2007; DPN: 05.02.2008ALECSIA MARIA


ciarli
ET: 10.05.2007; DPN: 06.01.2008


galuscuta
ET: 29.04.2007; DPN:14.01.2008AMADEUSCEZAR


cellu
ET: 24.04.2007; DNP: 09.01.2008 GEORGE


delfi
ET: 17.04.2007; DPN: 08.01.2008 ALEXANDRU ANA-MARIA


pussi
ET: 23.03.2007; DPN: 13.12.2007 SABINA ELENAANA NICOLETA


mihuta
ET: 02.03.2007; DPN: 20.11.2007 SOPHIA


loub erika
ET: 20.02.2007; DPN: 13.11.2007 ANGELINA


Sheritra
ET: 14.02.2007; DPN: 03.11.2007 ALESIA

daniela76
ET: 18.01.2007; DPN: 09.10.2007 ALEXANDRA


Adhnana
ET: 22.01.2007; DPN: 12.10.2007
Bogdan Marinescu, Giulesti


aniast72
ET: 14.12.2006; DPN: 04.09.2007







cele mai fericite mamici!!!
cele ce au visul in brate!!!






betty78 de
Mario Alexandru 3.480 gr.; 53 cm; ora 11:17; Apgar 10
ET: 12.12.2006; DPN: 04.09.2007; DN: 16.08.2007 - cezariana, sapt. 37


alexi22 de
Giulia Rebeca 3.700 gr., 51 cm, ora XX:XX; Apgar X;
ET: 05.12.2006; DNP: 26.08.2007; DN: 13.08.2007 - cezariana, Spit. Odobescu Tm; dr. Cioata, sapt. 40


teodoran de
Andrei 2.500 gr. , 47 cm, ora 20:30; Apgar: 9
ET: XX.XX.XX; DPN: 06.09.2007; DN: 09.08.2007 - cezariana; sapt. 36


Thea m de
TIBERIU 2.350gr., 49 cm, ora 8:22, Apgar ? &
DARIA 2.500gr., 50 cm, ora 8:20; Apgar ?
ET: 05.12.2006; DPN: 20.08.2007; DN: 06.08.2007 - cezariana, sapt. 38


first_carmen de
STEFAN RARES 3.100gr., 50cm.,ora 13:26, Apgar 9 &
OCTAVIAN PETRU 3.300 gr., 51 cm., ora 13:25, Apgar 10
ET: 23.11.2006; DPN:03.08.2007 DN: 28.07.2007 -cezariana, sapt. 39

lachione de
KARINA 3.450gr., ora : 14; Apgar: 10 &
IRIS 2.950gr., ora: 14; Apgar: 10

ET: 01.12.2006; DPN: 14.08.2007; DN: 28.07.2007 - cezariana GIULESTI, dr. Marinescu; sapt. 38


andicu de
FILIP GABRIEL 3.530gr., ora: 10:50; Apgar 10
ET: 21.10.2006; DPN: 10.07.2007; DN: 27.06.2007 - cezariana EUROCLINIC, dr. Herghelegiu; sapt. 39





PUSSI 19+ MARA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

[red]Poze Cu Titutile

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Am deschis un nou capitol! Sa fie cu noroc! Doamne ajuta!

First carmen foarte mari puiutii tai, sa-ti traiasca! Tinem pumnii sa treceti cu bine toti trei prin marele moment!
thea nu trebuie sa te ingrijorezi, eu fiind mai panicoasa..prin relatii am ajuns la asistenta de la sectia de prematuri din maternitate.. am zis sa vorbesc cu ea, si bine am facut! Mi-a explicat ca nu conteaza kg. ci cat de maturate sunt organele! E foarte important moralul meu ca sa-i sutin pe ei si alaptatul conteaza enorm la prematuri! Mi-a explicat destul de multe.. de la faza cu creierasul... la care conteaza enorm alaptatul, la faza cu ochisorii si cu plamanii... care dupa discutia cu ea am dedus ca-i minora..dupa 34 de saptamani! La fel si restul! Dra eu zic c-o sa fie totul bine1 NU ai motive sa te mai stresezi!
Aurel cris ai intrebat de analize si ecografii.. eu am stiut de la fetele de pe forum si de la medicul care-mi urmareste sarcina!
aniast la tine ecografiile au iesit toate ok?? cica asta conteaza!
galuscuta spor la instalat leptopul.. o sa stai toata ziua pe DC ca mine O sa ne cunoastem noi cu tot cu trupa de gemeni Ce haioase vom fi

Noi am fost la bunici, la racoare.. i-am salutat cu pumnii si picioarele si MARA s-a transformat in SABINA! Si pe masina sau ne este frica la drum lung sau ne place dar noi nu miscam nimic..nimic, decat pe teren stabil



PUSSI 19+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Poze Cu Titutile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Buna,

Pussilina , cum a fost la munte ? cred ca fetelor tale le place in masina....

22s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delfi spune:

dream am citit de ieri mesajul tau dar nu reusesc sa imi gasesc cuvintele. Cateodata ne intrebam care este misiunea noastra pe acest pamint si de ce ne incearca dumnezeu cateodata asa de greu. Se spune ca iti da atat cat poti sa duci dar nu totdeauna mai ai puterea sa si continui. Eu cred ca veti reusi pana la urma, trebuie sa fiti amandoi unul langa celalalt si sa stii ca cineva te iubeste si ca nu esti singur. Incercati sa plecati undeva acum sa va linistiti putin si cand va veti reincarca bateriile sa o luati de la capat sau sa incercati alte variante. Noi ne gandisem serios la adoptie daca nu reuseam fivul nr 2(asta este o parere subiectiva) Mult curaj si soarele va straluci si pe strada ta. Sa nu te lasi doborata si sa incercati sa luptati cu toate fortele pt familia voastra.

mona 15 + Alexandru si Ana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

PUSSI multumim pentru noul capitol,sper ca vom avea numai vesti bune aici.Sti eu am mai intrebat la Giuly de analize dar dr meu nu este prea comunicativ ma si ma scoate din sarite.Acu incep sa fac si eu cercetari in stanga si in dreapta,la echo 3D la Medlife au zis ca totul este ok pana acum.Cum va descurcati acum cu caldurile,la tara imi dau seama ca a fost super
Fetelor eu da miercuri nu am mai avut nici o pata,sper sa nu ma bucur prea devreme dar sincer nici nu am mai pus piciorul afara.Azi am iesit pt gravibinon,e teribil de cald,voi cum va descurcati??
Eu cu greu fac fata cu tot aerul conditionat,nu dorm bine,nu pot mananca bine,ma simt balonata mereu dar asta cred ca ii de la sarcina.Alte simptome nu prea am,abia astept sa merg la eco pe 1 aug.
MADALINA,DELFI,MIHUTA,GALUSCA,CELLU ,MEDAMAYA ,THEA,ANIAST si la toate gravidutele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Fetelor, multumesc mult pentru primire si doresc si voua sarcina usoara si bebici sanatosi.
Tocmai am venit de la doctor si mi-a mutat ultima data de nastere normala pana la 29.08.2007. Daca nu se intampla minunea pana atunci pe 30 sunt programata la cezariana. Intre timp mai am de facut niste analize si o eco si o sa vedem Deja colul a inceput sa se inmoaie, asa ca o sa satu acasa cumintica de acum incolo ca nu vreau sa nasc mai devreme de saptamana 36.

pupici la toate fetele
Betty34+

bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

BETTY suntem cu pumnii stransii pt tine,nastere usoara iubita,mai este putin si iti ti minunea in brate,bravo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delfi spune:

ce faceti fetelor pe caldura asta? eu una nu mai pot, l-am innebunit pe sotul meu cu 'mi-e cald', am reusit prin niste relatii sa ne programam sa ne punem AC mai repede ca sunt niste liste de asteptare infernale.Pana acum nu am simtit nevoia dar acum nu se mai poate, mi se pare ca ma sufoc, oricum nu reusesc sa respir prea bine, dar asta am citit ca e de la bebei,noaptea dorm de la 2 la 7 in rest fac ture prin casa si ma pun in toate cele trei paturi pe care le avem. Daca as putea as dormi pe balcon. Maine ma duc si eu sa donez sange pentru TT desi daca nu fac amniocenteza nu prea are rost dar nici nu pot sa spun ca nu il fac.
Betty stai cumintica, iti tinem pumnii si sa stii ca te-am urmarit in mod special cand ai ramas pentru ca reusita ta m-a facut sa iau hotarirea sa fac ET la MNL.
Pupicei la toate burticile

mona 16 + Alexandru si Ana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

aurel_cris multumesc mult.
delfiiti doresc sa ai o sarcina usoara si sa ai mare grija de tine acum pe caldurile astea si felicitari ptr cei 2 bebici.

Fetelor am si eu o intrebare, sau mai degraba o nelamurire:
- nu inteleg de ce in Romania, se recomanda in cazul fertilizarii o nastere prin cezariana.
- eu o sa nasc la Euroclinic la dr. nuraltay emel si de acolo mi s-a propus nasterea prin cezarian cu care in principiu nu sunt de acord, dar doctorul la care am facut fertilizarea si care este din Israel, fiind un prof renumit, mi-a spus ca tinand cont de pozitia fatului si de varsta imi propune nasterea normala si nicidecum cezariana.
- tot la noi in tara este si tampenia asta cu mamicile peste 35 de ani care li se propune o nastere prin cezariana.
- iar in cazul sarcinii gemelare aceeasi problema
Si acum ma intreb de ce in tarile civilizate exista alte metode. Am pe cineva in familie, care locuieste in israel, care a ramas insarcinata la 37 de ani cu 2 gemene - prima sarcina, pe care le-a nascut la 38 de ani prin nastere normala, acesta procedura fiind propusa de medicul ei. Nu pot sa cred ca noi avem mai multe cunostiinte medicale.

PS: acum revin cu date de la ultima eco pe care am facut-o vineri (33 saptamani si 4 zile) - 2499g, si este f grasut

Betty34+

bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Pussi chiar nu ma mai stresez, simt eu ca va fi bine. Oricum, de azi incepand ei vor fi niste leuti luptatori . Ai dreptate, mai important este sa fie cat mai aproape de termen decat greutatea pe care o au. Imi place Sabina, chiar am remarcat ca ai schimbat numele.
Betty in mod normal nu vad de ce s-ar recomanda neaparat cezariana daca ai facut FIV atat timp cat copilul este bine pozitionat si chiar si in cazul gemenilor, daca totul este OK si ei sunt bine pozitionati. Cred ca le este mai usor medicilor sa faca cezariana decat sa conduca un travaliu ( sau, ma rog, unora dintre ei). In cazul meu este exclusa o nastere naturala pentru ca, desi Tiberiu este in pozitie craniana ( cu capul in jos), Daria este in pozitie pelvina si transversa ( sta si oblic in burtica si are si picioarele catre iesire) asa ca , chiar daca Tiberiu s-ar naste natural cu Daria tot la cezariana asa ajunge, mai bine cezariana de la inceput. Dar daca la tine totul este OK cred ca este de preferat o nastere naturala, eventual cu epidurala. Oricum ar fi sanatosi sa fie!
Carmen bafta multa pentru miercuri. Apropo, cum sa pozitionati puiutii tai?
Lachi ce mai fac printesele?
pe toate

Teodora
35+ Tiberiu si Daria
Aniversare 2006

Burtici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Dream, sint alaturi de tine, imi pare tare tare rau
Eu ieri am prima oara, pe drum ,ne intorceam de la o nunta din Braila si a fost tare tare nasol.Sper sa nu mai repet experienta , sau cel putin sa fie mai rar, cu toate ca imi este din ce in ce mai rau.Burtica se vede din ce in ce mai tare, sinii nu va zic ce au crescut, sint tare mindra de ei , mai ales ca eu nu prea am cine stie ce de fel.
Betty si Thea, mai aveti putin si va veti tine puiutii in barate.
Va pup pe toate si numai bine.

Meda 7+

Mergi la inceput