Bagajul in avion

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by alexa

quote:
Originally posted by NanaMotoc

Referitor la lichide, trebuie fiecare recipient sa nu aiba mai mult de 100ml ca altfel nu te lasa. Fara brichete, pile, forfecuta.
Daca o sa cumperi ceva din aeroport, ca banuiesc ca sigur aveti escala pana in Norvegia, nu aveti cursa directa, ce vei cumpara va fi pus in pungi speciale, sigilate si insotite de bonul de achizitie. Ptr acelea nu vor fi probleme daca depasesc 100ml.

Concediu placut!



Nana, 31+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!




Pila, forfecuta, o sticla cu vin nu le pot pune nici in bagajul din cala?

"Am construit propria scara de valori,cei care nu vor sa o urce cu respect, n-au decat sa ramana jos"
Lidia





Ba sigur ca da.
In bagajul de cala poti pune obiectele contondente si recipiente mai mari de 100ml, ptr ca nu ai acces in avion la ele.
La categoria bauturi, ai voie de persoana 1l de tarie [tzuica, whisky, votca] si 1l de vin.

Edit: Am omis sa-ti spun ca ai voie si mancare, dar numai daca este mentionat pe ambalaj ca este pasteurizata. In rest mancarea este interzis a fi transportata in bagajul de cala, asta ptr ca exista posibilitatea sa se piarda bagajul si atunci....
Un sfat prietenesc si cred eu util: cand faceti Check in in Otopeni, rugati operatoarea sa va puna bagajele de cala direct Norvegia, ptr ca va va fi mult mai usor. Castigati timp in aeroportul in care aveti escala, mai ales ca acum sunt intarzieri pe Otopeni din cauza ca s-a mutat Baneasa tot acolo, sau poate aveti si voi timp scurt intre avioane.
In aeroportul in care aveti escala, cand faceti Check in, rugati si aici operatoarea sa verifice daca bagajele puse in Buc sunt la bordul avionului vostru. O sa aveti niste tichete lipite pe pasaport cu nr serial al fiecarei valize.


Nana, 31+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

eu am venit marti dintr-o calatorie cu avionul.
So, lichide nici cum. am avut doar sticlutza cu medicamentul copilului si supozitoare pentru febra, pe care mi le-a pus intr-o punga sigilata.
nu trebuie sa ai nici pasta de dinti, deodorant sau parfum. nici un fel de mincare, indiferent cit de sigilata este.
daca pleci din Otopeni vezi ca nu ai voie cu apa si drept pentru care vei lua apa dupa ce treci de poarta cu frumoasa suma de 90.000 sticla de jumatate. biberonul copilului poate fi plin. de asemenea lapte in biberon, noi am avut unul cu apa, unul cu lapte, ambele de 330ml. poti lua pentru copil 2-3 biscuiti, dar mai mare deranjul de a le explica celor de la control.
jucarii in general de plus.
evident nimic taios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

yo nu inteleg nimic...deci cu ce ai voie si cu ce nu? unii zic ca merge cu apa ...altii ca nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by lucas

eu am venit marti dintr-o calatorie cu avionul.
So, lichide nici cum. am avut doar sticlutza cu medicamentul copilului si supozitoare pentru febra, pe care mi le-a pus intr-o punga sigilata.
nu trebuie sa ai nici pasta de dinti, deodorant sau parfum. nici un fel de mincare, indiferent cit de sigilata este.
daca pleci din Otopeni vezi ca nu ai voie cu apa si drept pentru care vei lua apa dupa ce treci de poarta cu frumoasa suma de 90.000 sticla de jumatate. biberonul copilului poate fi plin. de asemenea lapte in biberon, noi am avut unul cu apa, unul cu lapte, ambele de 330ml. poti lua pentru copil 2-3 biscuiti, dar mai mare deranjul de a le explica celor de la control.
jucarii in general de plus.
evident nimic taios.





Ai calatorit cumva cu vreun charter? Ca de regula la astea sunt restrictiile mai mari.
Noi am venit din Ro la sfarsitul lui iunie si am calatorit cu KLM. Conditiile au fost aceleasi pe care le stiam de cand au fost probleme cu atentatele, iar noi venim in Ro de 2 ori pe an.


Nana, 31+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Sotul a fost saptama trecuta in Franta cu Malev-ul (compania unguresca). Nu a avut bagaj de cala (a stat 3 zile), dar in bagajul de mana a avut toate cele necesare toaletei (aparat de barbierit, after shave, parfum, pasta de dinti, etc) si a fost OK.

De pe site-ul Tarom:

"Noile reguli ale Uniunii Europene privind securitatea pe aeroporturi. Aceste informatii sunt destinate pasageriilor romāni care se vor afla īn tranzit pe alte aeroporturi din Uniunea Europeana.

Regimul lichidelor din bagajul de cabina:

Transportul lichidelor, aerosolilor, gelurilor, cremelor, pastelor etc īn bagajul de cabina al pasagerilor care tranziteaza sau au ca punct de plecare, indiferent de destinatie, aeroporturi din interiorul Uniunii Europene este acum restrictionat la o cantitate maxima de 1 litru, īn recipienti de maximum 100 ml.
Acestia trebuie sa fie plasati īntr-o punga transparenta, resigilabila.
Transportul medicamentelor, al alimentelor pentru nou-nascuti si al unor alimente necesare unei diete speciale pot fi acceptate īn bagajul de cabina, fara a fi introduse īn pungile speciale, transparente si resigilabile.
Articolele cumparate īn zona de tranzit de pe aeroporturi din Romānia, de pe alte aeroporturi din Uniunea Europeana ori de la bordul unei aeronave apartinānd unei companii U.E., trebuie sa fie īnsotite de chitanta sau factura care se pastreaza īn vederea controlului de securitate. Daca aceste marfuri sunt vāndute īn ambalaje speciale si sigilate, nu le deschideti pāna la destinatia finala sau īnainte de controlul de securitate, efectuat pe aeroportul de transfer UE.

Volumul maxim 1 litru;
Punga de plastic trebuie sa se poata resigila;
Punga trebuie sa fie transparenta.
Va rugam sa o prezentati separat la controlul de securitate."

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nu ai voie cu obiecte ascutite, forfecutze, pile etc si nici lichide.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

quote:
Originally posted by Ramonika

nu ai voie cu obiecte ascutite, forfecutze, pile etc si nici lichide.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor



Asa este...lichidele in bagajul de mana nu trebuie sa depaseasca 100ml si sa fie puse intr-o punguta din aia care se inchide.

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?catID=87&albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicanawww.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

nanamotoc nu are nici un fel de importanta daca este charter sau nu. asa cum este la Otopeni acum nu te intreaba nimeni in ce avion te sui in mometul in care se face acest control.
am calatorit si cu charter si cu curse"normale" in perioada asta si la fel s-a intmplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Si eu am calatorit sapt trecuta si ne-au pus sa bem/aruncam apa dintr-o sticla de 1/2. Nu ai voie cu lichide si nici obiecte ascutite in bagajul de mina. Poti pune forfecute, unghiere, pile in bagajul de cala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

eu am zburat acum o saptamina la milano cu blueair-ul...

nu am avut decit bagaj de mina. am trecut cu trusa de unghii (forfecuta, pila, penseta etc), cu pasta de dinti, cu gelul de dus...insa m-au pus sa arunc spray-ul. nu au zis nimic de bricheta.
la intoarcere am cumparat din freeshop din milano vreo 4 sticle de 1 l de tarii fine (de dat atentii...) pe care le-au pus aia in pungi sigilate, si nu am avut nici o problema cu ele. lichide nu ne-am chinuit sa luam, ca de! bebel nu avem inca (abia astept testul de sarcina de luna asta), si noi nu muream de sete 2 ore, plus ca se putea cumpara de baut din avion..asa ca nu ne-am complicat.

o faza care m-a scirbit insa cu totul a fost ca odata ajunsi in aeroport ne-am dat seama ca nu avem gel de ras, si am vrut sa cumparam de acolo. pe linga faptul ca nu aveau decit O marca (nu stiu daca pot sa spun care), costa de vreo 3 ori mai mult decit in magazin, si idioata aia care vindea acolo nu s-ar fi obosit sa ne spuna ca nu putem trece cu ea in bagajul de mina...noroc ca ne-am gindit ca om gasi si in milano un gel de ras, ca era indecent de scump...

Mergi la inceput