Bagajul in avion

Bagajul in avion | Autor: alexa

Link direct la acest mesaj

In curamd vom pleca in vacanta cu avionul, am auzit ca ar exista unele restrictii la cantitatea de lichide, obiecte contondente. Ma adresez persoanelor care au calatorit in ultima vreme cu avionul, va rog sa imi spuneti ce putem lua si ce nu, ca sa evitam problemele. Multumesc.

"Am construit propria scara de valori,cei care nu vor sa o urce cu respect, n-au decat sa ramana jos"
Lidia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

depinde de destinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Norvegia

"Am construit propria scara de valori,cei care nu vor sa o urce cu respect, n-au decat sa ramana jos"
Lidia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

www.dedaltur.com/default.php?t=site&pgid=77" target="_blank">MINI-GHID DE CALATORIE CU AVIONUL


Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

Noi am putut sa urcam in avion fara probleme cu o sticla de apa de 1/g litru si cu ciberonul plin. Acuma....nu stiu ce sa zic.
Nu ai voie sa te urci cu: obiecte ascutite (cutite, pile de unghii, iatagane, sabii) sau bombe..

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

quote:
Originally posted by moniboni

Noi am putut sa urcam in avion fara probleme cu o sticla de apa de 1/g litru si cu ciberonul plin. Acuma....nu stiu ce sa zic.
Nu ai voie sa te urci cu: obiecte ascutite (cutite, pile de unghii, iatagane, sabii) sau bombe..

mamica de rockerash




Ce haioasa esti, ma refeream la forfecuta pt pielite si pila de unghii.
Multumesc Tzuni este util regulamentul.

"Am construit propria scara de valori,cei care nu vor sa o urce cu respect, n-au decat sa ramana jos"
Lidia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Referitor la lichide, trebuie fiecare recipient sa nu aiba mai mult de 100ml ca altfel nu te lasa. Fara brichete, pile, forfecuta.
Daca o sa cumperi ceva din aeroport, ca banuiesc ca sigur aveti escala pana in Norvegia, nu aveti cursa directa, ce vei cumpara va fi pus in pungi speciale, sigilate si insotite de bonul de achizitie. Ptr acelea nu vor fi probleme daca depasesc 100ml.

Concediu placut!



Nana, 31+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

quote:
Originally posted by NanaMotoc

Referitor la lichide, trebuie fiecare recipient sa nu aiba mai mult de 100ml ca altfel nu te lasa. Fara brichete, pile, forfecuta.
Daca o sa cumperi ceva din aeroport, ca banuiesc ca sigur aveti escala pana in Norvegia, nu aveti cursa directa, ce vei cumpara va fi pus in pungi speciale, sigilate si insotite de bonul de achizitie. Ptr acelea nu vor fi probleme daca depasesc 100ml.

Concediu placut!



Nana, 31+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!




Pila, forfecuta, o sticla cu vin nu le pot pune nici in bagajul din cala?

"Am construit propria scara de valori,cei care nu vor sa o urce cu respect, n-au decat sa ramana jos"
Lidia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Si noi plecam peste 3 saptamani in concediu, ma intreb daca o sa am voie cu medicamentele luate preventiv cu noi, mai ales pt. copil, ca sunt siropuri. Daca le pun in bagajul mare, o sa inghete la -40 C.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

In privinta lichidelor nu ai voie sa depasesti 100ml/flacon si 50ml/mg/flacon pentru medicamente lichide/gelationoase. Eu am avut o sticla de cola de 1/2l si m-au pus sa-o beau sau sa o arunc (in Luxemburg). Obiectele lichide se pun intr-o punguta transparenta pe care o scoti din bagajul de mana la punctul de control.
Cat despre obiectele contondente in aeroport la noi am vazut o urna mare de unghiere/pile/forfecute asa ca e de preferat sa le pui in bagajul de cala.
De evitat incaltamintatea cu acesorii metalice (te descalta ).

Nu te intreaba nimeni cati bani ai la tine si nici asigurarea de sanatate nu mai e strict necesara (Tzuni cred ca pe site-ul dat de tine nu au actualizat acest capitol).

Limita de 20kg pentru bagajul de cala e relativa (eu mereu am in jur de 23kg), dar mm vazut bagaje de 38 kg si persoanele respectiva au trecut fara probleme (la zborurilele europene ma refer).

Altceva nu-mi vine in minte .

Vacanta placuta!

Edit: fumatoare fiind am trecut de fiecare data cu bricheta si nu mi-a zis nimeni nimic niciodata.

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

quote:
Originally posted by Mirela72

Si noi plecam peste 3 saptamani in concediu, ma intreb daca o sa am voie cu medicamentele luate preventiv cu noi, mai ales pt. copil, ca sunt siropuri. Daca le pun in bagajul mare, o sa inghete la -40 C.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica



Stai linistita nu ingheata nimic in bagajul de cala!
Eu am avut pastile in bagajul de mana si a fost OK.

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput