De ce atit de multe operatii cezariene in RO?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teoprean spune:

[size=2]V-am citit toate mesajele pentru ca sunt in luna a 6 a si sunt la prima nastere, dupa ce am pierdut o sarcina. Sunt de-a dreptul ingrozita de momentul nasterii.... Dr. meu este si prieten de familie si de cate ori ne intalnim ma intreaba cum vreau sa nasc. Dupa lungi discutii cu avantaje si dezavantaje am hotarat sa nasc normal, dar sunt ingrozita de durerea respectiva. Dr de familie mi-a recomandat tot nasterea naturala, dar m-a prevenit de modul cu care te trateaza personalul medical din maternitate. MAi nou daca vrei sa nasti cu dr. tau trebuie sa platesti taxa la spital, plus ce-i mai pui in buzunar dr., moasei, asistentei care asista, apoi tuturor asistentelor care se schimba in timpul sederii tale in spital. Atunci pentru ce mama dracului mai platesti asigurarile medicale care la salarul sotului meu se ridica la peste 100.000 de milioane pe an? Am vazut fluturasul de salar al dr meu ginecolog .... stupoare.... 3.800.000 ..... este de-a dreptul infiorator. Va multumesc ca a-ti avut nervi sa cititi mesajul meu... oricum sunt o fericita ca existati si ma incurajati fara sa stiti[/size=6]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teoprean spune:

re. mii de scuze de marimea (la propiru si la figurat) al mesajului meu. Promit ca nu se mai intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jeff spune:

Fetelor, eu nu ma simt deloc taranca ca am nascut natural.DAR DELOC!!!! Degeaba spun unele si altele ca adevaratele doamne nasc prin cezariana. Nu consider ca este totusi un moft, o fitza, dar cred ca daca te temi foarte tare de dureri si nastere naturala poti sa optezi la o cezariana.
Sunt sotie de medic. Sotul are un f. bun prieten ginecolog care a plecat in USA din pacate si nu m-am putut bucura de ajutorul lui - este un medic de exceptie care lucra la Municipal. El ne-a recomandat insa pe Dr. Badiu Alexandru. Cand s-a pus problema modului de a naste, i-am spus ca as vrea sa nasc prin cezariana pentru ca am auzit atatea povesti de groaza ca mor de frica (unele dintre ele mi le povestise chiar sotia primului medic care din aceleasi considerente a refuzat sa nasca normal).
Dr. Badiu mi-a spus urmatoarele: sunteti tanara (25), sanatoasa, bb este perfect sanatos (sanatoasa) si bine pozitionat, ar fi si pacat sa taiem uterul degeaba si sa suferiti cine stie cand din cauza acestei operatii. Problema durerii o rezolvam printr-o epidurala si nu veti simti nici o durere. Zis si facut - ma convinsese. Am cumparat trusa de peridurala, pe care cand a vazut-o sotul, impreuna cu alt medic prieten au lesinat si au zis in cor ca sunt nebuna daca imi bag masinaria aia in spate - dehh erau barbati,ce ii durea pe ei? - drept urmare nu i-am ascultat si mi-am vazut de ale mele.
Duminica 4 martie depasisem deja termenul cu o saptamana. Dr. Badiu era in spital de garda - vorbesc cu el la tel si-i spun ca vreau sa nasc ca nu mai pot nici sa respir (aveam o burtica enorma).
Merg la Municipal, pregatita, cu bagaj cu tot gata de nastere - psihicul SUPERRR - ma vede dr. si zice "mergeti acasa e pe vine, eu sunt in noaptea asta de garda va astept. Beti trei linguri de ulei de ricin cu lamaie... veti avea contractii bune si e natural".N-are rost sa asteptati atatea ore in spital (prima nastere) Ma conformez, cumpar ricinul, il beau, ma apuc de mancat (mi-a fost foame de lup toata sarcina), ma joc la calculator, ma uit la televizor, vine cutremurul (04.03.2001) si spre seara simt niste dureri vagi. Pe la 9 ma bag in pat si-i zic sotului iubit ca mie mi-a ajuns, nu mai nasc azi. Sun la spital si vorbesc cu o asistenta f. draguta pe care nu o cunosteam si-mi vorbeste f. calma ca ar trebui sa vin la spital pentru peridurala pentru ca atunci cand vin contractiile alea adevarate va fi f. dureros. Eu sa ma conformez ? Nici vorba ! Nu stau eu sa ma chinui in spital atatea ore, mai bine in patul si casa mea. Dupa jum ora simt si aud o bubuitura inauntru si incepe sa curga un lichid. Ei fetelor, din acel moment nici nu mai puteam respira de durere. Ma imbrac cu greu, deabia cobor cu liftul, sotul mergea ca un melc cu masina (sau mi se parea mie) mi se parea culmea ca mai si oprea pe la semafoare si-l certam. Ma cronometez pe ceasul de pe bord: contractii din 2 in 2 minute in mai putin de sfert de ora, imposibil, imposibil ! Simt ca nasc. Ii spun. Rade de mine (nemernicul mai putea sa rada...)si spune ca nici sa nu ma amagesc ca voi naste atat de repede pentru ca nu se poate la primipare sa nasca in 15 minute. Ajungem in 20 min si disperata asteptam un lift cand ma apuca dr. de maneca si ma duce sa-mi faca internarea.Mi se parea incredibil ca nu ma duceau direct la anestezie si ma tineau cu porcarii gen internari, haine la garderoba etc.
In sfarsit ajung in sala de nastere, scot trusa de peridurala si-i zic lui Badiu sa imi faca anestezie ca nu mai pot. Ma controleaza si-mi zice "i'm sorry dar aveti dilatatie 10 !!! Nasteti in cel mult 15 minute, nu mai este timp nici sa se instaleze epidurala". Ma ceredeti sau nu asta este adevarul. Nu am nascut in 15 minute ci in 30 dar asta a fost. Va precizez - prima nastere !!!!
Tot timpul a stat langa mine asistenta aia dragutza cu care vorbisem la telefon, si care ma sfatuise saraca sa vin din timp. M-a mangaiat, m-a linistit, doar ca nu ma pupa. Toata lumea a fost de zahar, recunosc le-am dat tuturor si bani, dar dupa. Asistenta cu pricina, parca Marcela, nu a vrut nimic, dar nimic...I-am luat de drag eu o cutie mare de bomboane dupa.
In concluzie, am nascut natural, fara anestezie, cu episiotomie -care m-a terminat(foarte mare, urata si dureroasa), dar sunt multumita ca bebe (Anna-Luciana) nu a fost anesteziat cu nimic, nu s-a chinuit deloc (sau cel mult pot spune ca a muncit putin sa sa nasca).
Cel mai mult m-a ajutat asistenta aceea care mi-a spus exact ce am de facut, cand sa imping, cum sa imping, cand sa ma opresc etc.Important a fost ca am cooperat (sim-au felicitat toti pentru asta, au spus ca asa nastere mai da...)si nu mi-am pierdut controlul in ciuda durerilor insuportabile. M-am gandit foarte mult la bb ca trebuie sa-i fie ei bine si sa o scot repede de acolo...
Am crezut ca episiotomia o sa ma doara toata viata, adica ca imi va disparea orice confort sexual. Dar credeti-ma ca dupa vreo trei luni, m-am simtit mult mai minunat decat inainte. Adica viata mea sexuala s-a imbunatatit simtitor. Nu-mi pot explica de ce, dar ma bucur ca este asa.
Le multumesc mult si acum in gand oamenilor care au facut ca nasterea mea sa fie o reusita, ca m-am simtit intr-un spital in Romania ca intr-o clinica occidentala, ca exista si oameni ca acestia, si ca se poate deci si la noi sa fii tratat omeneste.
Si-am incalecat pe-o sa....
Fericite,
Melania & Anna-Luciana

melania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Eu am nascut in 1991 (e cam mult de atunci)si am nascut normal.Cu toate ca le-am spus moaselor sa-mi faca cezariana ca sa scap odata de dureri, ele nu au vrut si mi-au zis sa stau linistita, sa mai am putina rabdare ca eu trebuie sa nasc normal!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teoprean spune:

OFFF ....am citit toate comentarile voastre....Fiecare are dreptate in felul ei si intotdeauna adevarul este la mijloc. Acum 2 zile am iesit din maternitate pentru ca am facut o mica preeclapsie si am stat in spital 4 zile in care am vazut lucruri care daca mi le-ar fi povestit cineva nu le credeam.
1. Mizerie, goange peste tot, wc -uri insalubre, tensiometre lipite cu tot felul de chestii (cand te gandesti ca un tensiometru costa 250.000 lei), la wc galeti ruginite pline cu tampoane pline de sange aruncate si pe langa si pe sus si pe jos,saltele de pat pline de sange inchegat, si lista poate continua
2. Femeile care nasc prin cezariana mai ca nu sunt pupate si in fund (scuzati expresia), iar cele care nasc normal sunt tratate ca niste vaci la abator.
3. Asistentele sunt de toate soiurile de la cele mai dragute si simpatice pana la cele mai scorpii femei pe care le-am vazut vreodata.
4. Doctorii la fel de tot felul, dar m-au dezamagit cei mai bine cotati doctori, felul cum se poarta cu femeile de parca ei ar Dumnezeu.
As putea sa va sperii si mai tare dar ma limitez aici spunandu-va ca m-am rugat de dr. meu sa ma lase acasa caci altfel faceam infart in spital.
Am vrut sa nasc natural cu epidurala, dar din cauza tensiunii nu se mai poate decat prin cezariana. Oricum am aflat ca nu prea sunt anestezisti buni pt anestezie epidurala.
Fetelor in concluzie nu conteaza cum nastem sunt avantaje si dezavantaje in ambele cazuri, riscuri sunt in ambele cazuri, important este sa avem niste bebelusi sanatosi si noi sa fim sanatoase, si sa reusim sa ne bucuram de minunea de a fi femeie si miracolul de a aduce o fiinta perfecta pe lume, indiferent cum.
Va pup si va doresc tot binele din lume.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHUT spune:

Stiti ce zic eu? toate povestiti despre jigodiide medici si asistente care v-au facut nasterea amara, dar dati-le si numele si orasele sau spitalele de unde sunt ca sa stim sa ne ferim.Macar de atat sa ne ferim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra1 spune:

Theutza,
Te rog spune-ne in ce spital ai avut tu aceasta experienta nefericita??
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Se tot vehiculeaza la acest subiect ca doctorii vor mai degraba sa faca o cezariana decat sa asiste la o nastere normala.Eu zic ca nu-i chiar asa.De fapt depinde de doctor(asta in conditiile in care mama si copilul sunt sanatosi si pot face fata unei nasteri normale).

Sarcina cu Rares am avut-o sub supravegherea doctorului Badea(si aici parerile, am vazut ca sunt impartite).La toate intalnirile pe care le-am avut cu el(lunare) i-am tot lansat ideea unei cezariene.Nici nu vroia sa auda.Eram la a doua nastere(prima fiind naturala si fara nici-un fel de problema),eram sanatoasa...NU!Hotarat.
Mie de fapt imi era teama ca nu mai pot face fata fizic unei nasteri naturale,ma gandeam eu ca la 35 de ani cat aveam cand l-am nascut....nu as face fata.
Desi doctorul Badea mi-a facut cerclaj, deci sarcina nu decurgea chiar fara probleme, tot natural eram "programata" sa nasc.

Pana la urma am nascut prin cezariana si asta pt ca ajunsesem in 38 de saptamani, mi se rupsesera membranele, pierdusem mai mult de jumatate de lichid(deja eram suspecta ca as avea cam putin lichid amniotic) si n-aveam dilatatie mai deloc, asta in conditiile cand ma umplusera de injectii de dilatatie!

cam asta e...

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Jeff, de acord cu tine, daca esti sanatoasa, bebe la fel, de ce sa nu nasti normal? E una din sarcinile corpului nostru, el este perfect pregatit pentru asta, se naste de mii de ani. E pur si simplu fiziologic. Una e sa-ti taie un muschi la o epiziotomie (de care am si uitat ca a existat) si alta e sa ai o taietura abdominala - n straturi, care in timp poate face aderente, probleme la alte eventuale operatii, sarcini, etc. Dupa o nastere normala, ramai aceeasi femeie sanatoasa si intreaga, iar dupa cezariana ramai marcata de o operatie. Nici eu n-am vrut peridurala din motivul ca-mi era groaza sa mi se bage ceva in sira spinarii, mi-era mult mai frica de asta decat de nastere. Si intr-adevar e vorba de o ora mai nasoala, maxim doua, dar e o ora din viata noastra. Numai una. Dar peridurala mi se pare o solutie buna pentru cele slabe de inger, mult mai buna decat cezariana.

Unii medici (cu mai multa constiinta) incearca sa te convinga sa nasti natural. Altii sunt mai comozi - pentru ei e mai comod sa te programeze la data de, la ora cutare, vii, te tai, intr-o ora esti gata, iau si mai multi bani, decat sa vina duminica sau in toiul noptii sa te asiste.

In plus si pentru bebe e mai bine sa treaca prin stresul nasterii naturale: i se preseaza plamanii si iese din ei lichidul amniotic, sa nu uitam ca si bebe participa la nasterea naturala, se impinge in peretii uterului. E un exercitiu si pentru el, de mii de ani specia lui face asa. Natura ne-a facut foarte bine adaptati la nastere, si pe noi si pe bb, si e pacat sa nu profitam.

E bine ca exista cezariana pentru cazuri de urgenta, pentru probleme. Dar nu ma consider nici vaca, nici taranca daca nasc normal, ci sunt doar un membru normal si sanatos al speciei om.

Nastere usoara, oricum va fi sa fie,
Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu am vrut naturala pentru ca imi era frica de anestezie...sau asa cred eu...
Si nu a fost bine, David a avut fractura de clavicula la nastere pentru ca a fost destul de mare pentru mine, cordonul in jurul gatului si ar fi putut sa moara... David ar fi preferat cezariana...
Iar eu am avut ditamai ruptura si cusatura...
Data viitoare cezariana...Cred ca e mai sigur pentru bebei..
Sinzi si David
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput