De ce atit de multe operatii cezariene in RO?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

As vrea sa iti spun ceva Raluca, eu am avut pana acum 4 eminente de avort, din care la 2 sunt coautor(adica am facut efort, sau am condus masina prin gropile romanesti, sau am fost obosita, sau am carat ceva, sau mai stiu eu ce altceva ce apoi am aflat ca nu trebui asa fac.). De asemenea, pot spune ca cel putin la cea provocata de susnumita "'mnea-sa" ajunsesem la contractii la 5' si apoi am avut 2 la 3'. Doare rau dar nu e chiar de nesuportat. Mai ales daca stii ca la sfarsit ai sa iti vezi minunea de copil si ai sa o tii in brate!
Asadar:
Daca nu ai probleme, esti suficient de tanara - eu am 35 de ani impliniti! si sunt la primul copil - gasesti un spital bun, cu un doctor bun si daca mai ai si noroc si nu dai peste nici o 'mnea-sa, e OK cu nasterea naturala. Dar nu sunt cam multi de "daca"? Sunt pt ca traiesti in Romania. Eu n-am nimic cu spitalul Cuza Voda din Iasi, unde spre surprinderea mea a fost foarte curat, chiar neasteptat de curat... Nici nu ma gandesc sa imi schimb medicul, in nici un caz. DAR acolo exista si asistente ca 'mnea-sa, nu exista medicamente - ca traim in Romania - si nici conditii si aparatura foarte moderna nu prea au. Sa zicem ca faci asa cum fac eu si rezolvi problemele cu ecografiile si controalele la cabinetele particulare, ca ai suficienti bani si iti aduci medicamentele necesare, ei bine tot nu e rezolvata toata problema... Pt ca tot de moase si asistente medicale dai. Adica de personalul mediu medical.
Si inca ceva: asistentele tinere adica acelea pana in 40-45de ani sunt inca umane. Alea mai tinere sunt chiar devotate... (Limita de varsta 30-35 de ani e periculoasa...(!!!) - glumesc).
Dar daca esti o pacienta care indeplinesti conditiile de mai sus (cu medicamente si doctor bun)inseamna ca ai posibilitati materiale si se baga tot ale a cu "experienta" in seama si dai tot de 'mnea-sa...
Am fost tentata sa fac mare scandal atunci cand am fost internata si 'mnea-sa mi-a facut bucuria, dar colega mea de rezerva mi-a spus: gandeste-te ca mai vii cel putin o data pe aici... Avea foarte multa dreptate asa ca dupa ce mi-au trecut frica si nervii am renuntat. Vreau sa nasc un copil sanatos. Prin cezariana.
q.e.d.
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by l_carmen2003

As vrea sa iti spun ceva Raluca, eu am avut pana acum 4 eminente de avort, din care la 2 sunt coautor(adica am facut efort, sau am condus masina prin gropile romanesti, sau am fost obosita, sau am carat ceva, sau mai stiu eu ce altceva ce apoi am aflat ca nu trebui asa fac.). De asemenea, pot spune ca cel putin la cea provocata de susnumita "'mnea-sa" ajunsesem la contractii la 5' si apoi am avut 2 la 3'. Doare rau dar nu e chiar de nesuportat. Mai ales daca stii ca la sfarsit ai sa iti vezi minunea de copil si ai sa o tii in brate!
Asadar:
Daca nu ai probleme, esti suficient de tanara - eu am 35 de ani impliniti! si sunt la primul copil - gasesti un spital bun, cu un doctor bun si daca mai ai si noroc si nu dai peste nici o 'mnea-sa, e OK cu nasterea naturala. Dar nu sunt cam multi de "daca"? Sunt pt ca traiesti in Romania. Eu n-am nimic cu spitalul Cuza Voda din Iasi, unde spre surprinderea mea a fost foarte curat, chiar neasteptat de curat... Nici nu ma gandesc sa imi schimb medicul, in nici un caz. DAR acolo exista si asistente ca 'mnea-sa, nu exista medicamente - ca traim in Romania - si nici conditii si aparatura foarte moderna nu prea au. Sa zicem ca faci asa cum fac eu si rezolvi problemele cu ecografiile si controalele la cabinetele particulare, ca ai suficienti bani si iti aduci medicamentele necesare, ei bine tot nu e rezolvata toata problema... Pt ca tot de moase si asistente medicale dai. Adica de personalul mediu medical.
Si inca ceva: asistentele tinere adica acelea pana in 40-45de ani sunt inca umane. Alea mai tinere sunt chiar devotate... (Limita de varsta 30-35 de ani e periculoasa...(!!!) - glumesc).
Dar daca esti o pacienta care indeplinesti conditiile de mai sus (cu medicamente si doctor bun)inseamna ca ai posibilitati materiale si se baga tot ale a cu "experienta" in seama si dai tot de 'mnea-sa...
Am fost tentata sa fac mare scandal atunci cand am fost internata si 'mnea-sa mi-a facut bucuria, dar colega mea de rezerva mi-a spus: gandeste-te ca mai vii cel putin o data pe aici... Avea foarte multa dreptate asa ca dupa ce mi-au trecut frica si nervii am renuntat. Vreau sa nasc un copil sanatos. Prin cezariana.
q.e.d.
Carmen



Eu am avut 31 de ani la prima nashtere.

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

quote:
Originally posted by tinatache
Nu cred ca-s mofturoasa dar, scuzati expresia, parca eram vite la abator.




Nu numai ca asa m-am simtit, dar asa am si fost facuta (e adevarat ca pe la spate nu in fata) de catre o « ‘mnea-sa » (vorba lui carmen) !!! No comment…...
Ba totusi un comment : de ce naiba nu se fac niste trieri printre asistentele astea mai babe, plictisite de meserie, daca nu mai au chef de munca sa se duca la pensie sau sa se reprofileze naibii, jigodiile…...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Sa va spun de ce m-am hotarat eu zilele astea ca eu voi naste prin cezariana, cand va fi sa fie. Pentru ca o prietena buna de a mea a nascut sambata si era gata gata sa moara, pentru ca a facut o hemoragie interna si un cheag de sange a inceput sa se "plimbe" prin organism si putea ajunge la vreun organ vital. In timpul travaliului a lesinat dar doctorul a zis ca e o cadere de calciu si dupa ce a scos copilul cu forcepsul si vanat tot, s-a carat acasa. De...era sambata. spre seara sotul ei (care a platit din greu ca sa stea cu ea) a observat ca iar isi pierde cunostinta si ca nu il mai recunoaste. Asa ca a chemat medicul de garda si dupa alte cateva ore a fost operata (operatie veritabila, cu taietura pe abdomen) ca sa i se opreasca hemoragia (si sa se rezolve chestia cu cheagul de sange). Daca sotul ei nu era acolo ca sa observe ca ceva nu e in regula cu ea, nu se stie ce se intampla. Si medicul la care era este dintre cei mai buni in orasul meu.
Acuma eu stiu ca o mare parte a fost si ghinion si ca chestia asta cu cheagul si cu hemoragia nu se intampla probabil la foarte multe nasteri, dar pe mine m-a socat cum medicul acela n-a putut sa-si dea seama mai la timp ca ceva nu e in regula cu ea si faptul ca dupa ce au dus-o in salon a avut noroc cu sotul ca a stat langa ea, pentru ca nu mai prea era nici o asistenta pe acolo.
Nu stiu daca am luat o hotarare definitiva cu cezariana, stiu ca nu e un lucru in legatura cu care sa hotarasti dupa o poveste ca asta si la repezeala si mai stiu ca s-ar putea sa-mi schimb hotararea. Deocamdata sunt foarte socata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Sa mai zic si eu cite ceva ca am chef de marturisiri astazi.
Asistenta care v-am zis ca mi-a adresat invectivul cu pricina a facut acest lucru, de ce, pentru ca am avut tupeul nemasurat de a-i da banii DUPA nastere si nu INAINTE. (de fapt eu nici nu stiam daca voi naste pe tura ei sau nu). Deci femeia s-a speriat ca ramine fara portie si in timpul nasterii mai mult mi-a bagat bete in roate decit m-a ajutat.
Doamne cind ma gindesc cit de naiva am putut fi !....
Asa ca, pt. cele care veti naste la Cta, daca nimeriti pe tura « d-nei Nutzi » (din pacate nu mai stiu numele de familie ), scoateti banii din prima secunda in care o vedeti si nu intirziati deloc caci altfel e jale…..

******

...Initial eu voiam sa am 2 copii. Acum dupa ce l-am facut pe primul, sunt fericita ca il am, dar parca mi-a pierit pofta de al 2-lea. Nu stiu zau daca o sa-l mai fac,cind si in ce conditii. (Apropo’ DC, uite de aceea scade natalitatea in Ro….).
Am nascut normal pentru ca asa am vrut (am vrut sa simt ca nasc si …am simtit-o bine de tot !…) si pt. ca nu am avut contraindicatii.
Dar …....
1.A fost dureros.
2.Mi s-a parut ca lumea prin spital se purta mult mai rau cu cele care nasteau normal si mult mai bine cu « doamnele » care faceau cezariana….
Din aceste 2 motive, mi-am propus ca daca mai nasc vreodata sa o fac ori cu epidurala ori cu cezariana (deci….. de aceea atitea cezariene).
De ce ? Repet, pt. ca nu vreau sa mai simt acele dureri infernale si pt. ca vreau ca lumea sa se poarte frumos.
Dar vreau cam multe nu-i asa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coryydo spune:

quote:
Originally posted by Raluca

Pentru desprecopii...in Cluj, nu e incurajata nasterea prin CEZARIANA!!!

Argumente:1. din cercul mare de mamici pe care ajungi sa le cunosti iesind in parcuri la plimbare doar 10% au nascut prin cezariana si toate datorita unor probleme medicale. Am facut un mic chestionar in parc tocmai ptr. ca ma surprindea intrebarea voastra!
2. avand o sarcina cu probleme am avut nefericirea de a sta prin spital o anumita perioada si am fost de fata la mai multe discutii medic, asistenta- paciente si toate erau incurajate sa nasca normal, in plus spitalul avea saptamanal, un program in care incercau sa prezinte vitoarelor mamici avantajele nasterii normale, repet , nici pe un medic,(si din cauza problemelor am consultat cativa)nu l-am auzit incurajand nasterea prin cezariana...chiar am intalnit in spital mamici suparate ca dr. nu vrea sa faca cezariana.....
in clinica in care am nascut eu, cezariana se face doar dupa ce un "sobor de doctori" hotaraste ca aceasta e varianta cea mai buna ptr. pacienta!

Deci, sincer, afirmatia ca in Ro. sunt multe cazuri de nastere prin cezariana nu mi se pare adevarata!-cel putin la nivel de Cluj.



Raluca si Ilinca (1 an si 5 luni)


Ralu, la ce spital ai nascut? Si eu sunt din Cluj!

Corina- 10 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Corina, Ginecologie 1, pe Clinicilor

Raluca si Ilinca (1 an si 5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

eu am ales cezariana de frica. dar in final s-a dovedit ca am ales bine, daca nu faceam cezariana, muream si eu si bebe din prima clipa...


Dana si Diana-Maria http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofiabebe spune:

Am plans o zi intreaga cand am aflat ca nu mai scap fara cezariana. As mai fi plans in continuare daca nu m-ar fi operat atunci. Imi doream sa stiu si eu ce e nasterea, asa m-as fi simtit cu adevarat femeie, si inca una taaaare! Ei, lasand gluma, daca nu era un motiv medical, nu ma prindea nici cu arcanu la cezariana. De ce? Fiindca e operatie, ca toate operatiile, numai anestezia ce implicatii are(asupra copilului etc.) Fetele care vor cezariana de buna-voie ar trebui sa se mai gandeasca. Si-apoi, nu stiu ce-i aia ca "nici nu mi-am dat seama cand am nascut, nu simteam nici o durere". Eu m-am trezit dupa ce m-au terminat de cusut si mi-au zis ca am fetita. Ma durea ingrozitor, nu stiu prinn ce minune am putut vorbi, dar cu cea mai mare emotie in sufet si cu parere de rau (care imi va ramane toata viata) ca n-am vazut-o am intrebat (retoric): stiti cum o cheama? - De unde sa stim noi? - Sofiiiiaaaaaa. cred ca apoi am cazut din nou in somn, pentru ca dupa cateva ore sa ma trezesc in niste dureri groaznice (contractiile pe uterul taiat, picioare intepenite si imposibilitatea de a ma intoarce) si fara fetita meeaaaaaaaa... Bazzz-bazzz... Asa ma simteam eu dupa cezariana si asa m-am simtit vreo doua saptamani, nu o zi cum am citit io aici-sha. Ma rog, am stat si in sala de nasteri cu fetele care erau in travaliu, am vazut cat de mult le pasa tuturor de bietele parturiene, e adevarat ca totul se petrece asa incat sa le fie lor, personalului, cat mai comod, nu pacientilor.
Fetelor, nu e usoara ceza', dar e adevarat, e mai comoda, si daca egoismul impiedica omul sa vrea sa dea fata cu propriul copil din prima clipa... E comoditate. Te pui pe masa aia, te leaga si gata, misiunea ta a luat sfarsit. Ce mai conteaza ce urmeaza! Te lasi pe mana doctorilor, care fac lucrul bine, odata ce primesc plata intreit! Ce daca nu-ti vezi copilul atata vreme, trebuie sa te mai si odihnesti, ca doar ai nascut, nu? Si oricum drogul din anestezie nu-ti permite sa te raportezi prea logic la el (la copil). hai, injurati-ma!

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flower spune:

1. Doctorul care mi-a urmarit cea mai mare parte a sarcinii , mi-a spus ca sunt tanara ( sub 30 ani ! ), in putere si nu as avea motive sa nu nasc fiziologic ( normal/natural ). Datorita revistei MAMI am aflat care sunt avantajele si dezavantajele dintre cele 2 nasteri , si eram hotarata pentru nasterea naturala.
2. Doctorul care m-a preluat ( in cazul in care dr. meu ar fi plecat in concediu ) si cu care am nascut , in cele din urma , m-a intrebat cum vreau sa nasc , si cand i-am zis ca normal a zis ca , in prima faza toate zicem asa , da' cand incep durerile , ne razgandim.
Din cauza ca : apa mi se rupsese de 3 ore , nu aveam dilatatie , colul meu e lung si , atat eu cat si bebe , eram tahicardici , s-a luat hotararea sa nasc prin cezariana , nu fara a ma intreba pe mine si pe ai mei. Lor li s-a spus ca s-ar putea sa ma chinui toata noaptea si pana la urma tot la operatie sa se ajunga. Eu i-am zis sa faca in asa fel incat bebe sa nu se chinuie.
3. Si eu m-am refacut destul de repede. Te "tine" operatia cateva zile , intr-adevar , dar refacerea propriu-zisa difera de la organism la organism. Am auzit si fete taiate la nastere naturala care au avut dureri groaznice o luna si mai bine , taietura infectata , etc. si altele care au nascut foarte usor , dar si cazuri care m-au cutremurat. Desi as fi inclinat pentru nastere naturala dupa cezariana ( in strainatate se poate ) , citind chiar aici pe site cazul unui bebelus blocat in bazin si ramas nenorocit ( paralizat ) pe viata , sunt pentru operatie cezariana ( de data asta , la cerere ! ). Judecati-ma ca sunt o fricoasa , dar vreau ce e mai sigur pentru copilul meu !
Sanatate la bebei si mamici ( actuale , viitoare sau aspirante ) !


PS : Nu ca pentru mine ar conta foarte mult ( am stat 9 zile in spital , ca sa ma asigur ca totul e OK si cu bebe si cu mine ) , da' eu n-am auzit ( in Bacau ) de externare a doua zi dupa nastere normala ( a treia zi se facea la cerere , adica pe riscul tau ).

Mergi la inceput