De ce atit de multe operatii cezariene in RO?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Pe mine ma apuca groaza cand auzeam de cezariana (din cauza fricii)asa ca am nascut normal si totul a fost O.K.
Am avut noroc pt. ca in 2 ore am nascut si nu m-am chinuit asa tare.

Pt. judica
Eu mi-am revenit repede dupa nastere, dupa ce mi-a scos firele nu mai ma durut nimic, acum dupa 3 luni nici nu zic ca am nascut.
Dar fiecare femeie este unica in felul ei eu n-am facut decat sa scriu cum a fost la mine.
Toate cele bune.
Lilib

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Probabil ca nu o sa fac decat sa redau in mare ideile care au fost deja expuse. Dar din pacate e mai sigur din punct de vedere igienic pentru o femeie sa nasca prin cezariana in Romania. Pentru ca la ce conditii se ofera in marea majoritate a spitalelor (ma refer la grupurile sanitare), aproape ca vizualizez cardurile de microbi si bacterii atacand... Mai mult, atunci cand o femeie intra in travaliu, in mod normal ea ar trebui supravegheata in permanenta si ajutata, nu uitata pe un pat pana cand ii ies ochii din cap de durere... SI CE DACA? ca tot nu intervine nimeni. Nu mai zic de comentariile vulgare ale celor care ar trebui sa te ajute si sa te sustina (asistente/moase). Asa ca e o optiune mult mai putin traumatizanta psihic...
Iar refacerea mamei depinde de la organism la organism. Intr-adevar la cezariana prima zi e cumplita, dar nu inseamna neaparat ca te refaci mai greu.
Si mai exista teama de ciopartire la epiziotomie.
Eu una am vazut la spitalul unde am nascut ca gravidele nu snt laate sa se chinuie in nestire, ci se intervine prin cezariana daca este necesar. In alte locuri se face asa numai daca iti achiti "cotizatia".
Cam asta-i!
Si daca imi mai vine ceva in minte, mai spun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Sint de acord cu Yasmine. Eu am nascut de doua ori si natural, fara epidurala, nu vroiam sa aud de cezariana decit daca era neaparata nevoie, si am avut si un doctor care face cezariana numai in caz de forta majora, ceea ce e rar in Romania. La a doua nastere am avut ceva probleme, dar am apreciat faptul ca s-a luptat sa nu ma taie si a facut tot posibilul sa nasc normal desi alti doctori isi dadeau cu parerea sa treaca direct la operatie. Cred ca asta inseamna un doctor bun, nu cel care face cezariana din prima. Cezariana ar trebui facuta doar daca sint probleme cu mama sau copilul, e totusi o operatie chirurgicala, si cred nu e asa usoara cum pare. Cunosc persoane care de la inceput au ales cezariana, pentru ca le era frica. E un sentiment normal, sa iti fie frica de durere, dar totusi nu ar trebui ca medicii sa incurageje efectuarea cezarienelor. Sint doctori care practica acest lcuru ca sa faca mai multi bani, ceea ce e un lucru rusinos. Am observat din ce am citit ca femeile in strainatate vor din ce in ce mai mult sa nasca cit mai natural si fara medicatie, iar la noi e tocmai invers. Cred ca tine si de educatia in acest sens, dar din pacate, si sistemul medical jalnic pe care il avem duce la aceasta stare de fapt.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Margot spune:

Eu eram ferm hotarata sa nasc normal.In ultima luna de sarcina faceam cate 5-6 km de mers pe jos in fiecare zi, aveam un traseu al meu, numai ca la ultimul control, medicul meu ginecolog mi-a recomandat cezariana.Motivul prima sarcina la 30 de ani.Eu am ripostat si am spus ca vreau sa nasc normal, dar mi-a spus ca el ma lasa sa ma chinui dar tot la cutit ajung.Si sincer mi-a fost frica sa incerc.Nu stiu daca au fost si alte motive de ordin medical pentru care mi-a recomandat cezariana dar asta e.Oricum pentru mine a fost un soc prin ce-am trecut, nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte.
Margot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

quote:
Originally posted by cristina73

Un medic in occident trebuie sa explice de ce a preferat o cezariana in locul nasterii naturale si este tras la raspundere.In Romania cine pe cine sa traga la raspundere si pe cine intereseaza ca e mai sanatos sa nasti pe cale naturala atita timp cit intra bani in buzunar?



Si nu numai in tarile din vest medicul trebuie sa justifice optiunea pentru cezariana. Acelasi lucru e valabil si in fosta URSS. Cezariana la cerere? n-ai sa auzi despre asa ceva acolo, cu toate ca banul mare poate face minuni.
Se poate naste normal!, dar trebuie sa fii pregatit psihic. Eu am fost foarte hotarata si am zis ca durerea nu ma va dobora, eram convinsa ca fac ce e mai bine pentru mine si bebele meu. Nu m-am gandit o secunda ca doare, stiam ca trebuie sa faci asta ca sa fie bine. Am avut un ajutor foarte bun, cumnata mea, care a zis sa ma gandesc mereu la bebe si nici o secunda sa nu ma gandesc la mine (a se intelege la "durerea pe care o simt"). Aveam o gandire foarte pozitiva si cred ca asta conteaza cel mai mult. Pe cand, multe amice de-ale mele de frica, au vrut cezariana. Fetelor! se poate si altfel! dupa o nastere normala iti revii mult mai usor! Daca m-ar fi intrebat cineva imediat dupa nastere daca mai fac un copil as fi zis da! Va pup sa fim sanatoase si sa avem si bebici frumosi si sanatosi! Cu drag,

-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Re: Marina

Ai scris ca nu ti-ai mai dorit sa nasti natural dupa ce ai vazut ce ai vazut in spital. Persoanele despre care ai scris necesitau o interventie medicala si nu se pune problema unei operatii de cezariana la cerere. Aceasta (cezariana la cerere si cezariana fara motive medicale) de fapt fiind subiectul discutiei( sau n-am inteles eu bine?). Sunt sigura ca in cazul tau doctorii s-au purtat bine pentru ca ai fost generoasa cu ei si in cazul tipei care avorta spontan au fost indiferenti, pentru ca ea n-a contribuit la bunastarea lor. Problema e ca sunt aceeasi doctori. De ce doctorul care a fost dragut cu tine si ti-a facut cezariana fie ea recomandata medical sau doar ca sa nu te doara, n-a ajutat-o si pe biata fata? e simplu! E vorba de bani si abia dupa e vorba de atitudine.

-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

quote:
Originally posted by mamamariana

In momentul in care o femeie gravida cere cezariana, ea trebuie sfatuita de medic sa nasca normal. Dar cred ca totul e invers... doctorii prefera sa opereze pentru ca e scurt, sigur si banii sunt multi.
Mamamariana


Perfect de acord! Eram insarcinata in 3 luni si medicul, pe care l-am ales prin recomandari mi-a zis ca am fibrom uterin si polipi in trompele uterine si ca dupa cum vede el va trebui sa nasc prin cezariana. Era prima sarcina, eram "verde" habar n-aveam ce si cu ce se mananca. Am plans doua zile! eram shocata: de ce tocmai eu? (sa mentionez ca doctorul Urletescu sau Urleteanu era la clinica Medsana, care nu e din cele mai ieftine, de... cautam un medic bun si conditii civilizate). Am apelat atunci la cunostinte, am dat analize, am fost la control si n-aveam nimic, si am si nascut natural fara probleme? Pai cum vine asta? Incompetenta? sau exact ce a scris mamamariana. Va pup

-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ticka, subiectul e de ce asa multe cezariene si nu cred ca m-am abatut.
In ceea ce priveste doctorii problema e de atitudine nu de bani. Doctorul care m-a operat nu a vrut sa-mi ia nici un ban inainte...si pe cuvant ca am vrut sa-i dau.Motivul a fost sa vedem ca totul e bine si dupa aia mai discutam. De asta inclin sa cred ca exista doctori si doctori...toti iau mai mult sau mai putin din cauza sistemului.
Grav si de neiertat e sa te joci cu viata omului sau a copilului din cauza unui motiv de genul mi-a dat sau nu mi-a dat. Si aici nu mai e problema de bani ci de atitudine. Iar faptul ca am optat pentru un anumit gen de nastere o spun pentru a nu stiu cata oara chiar pe forum aici...este doar optiunea mea si a medicului. Nimeni altcineva nu cred ca are drept sa-mi judece viata. Putem discuta statistic, putem analiza fenomenul dar pana la urma este optiunea fiecaruia sa faca ce vrea.

Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Re: Marina

Vad ca te-a suparat raspunsul meu :(. E doar o parere si nu vreau sa judec pe nimeni. Ai dreptate fiecare are dreptul sa traiasca si sa faca ce vrea indiferent de ce zic ceilalti. E optiunea ta si o respect. Eu mi-am spus doar punctul de vedere. Eu cred ca banii rezolva aproape totul (e adevarat sunt exceptii).
De curand am pierdut o sarcina si atitudinea medicilor m-a socat. Pierdeam sange de cateva ore, doctorita care ma consultase, m-a trimis sa fac o ecografie dar intre timp a plecat acasa ca de.... i se terminase tura si nici macar nu mi-a zis ca n-o mai gasesc sau ce sa fac dupa ecografie (Se intampla la clinica particulara Sanador, din Piata Alba Iulia, Bucuresti). Cand am iesit de la ecografie stiind ca nu se mai aude cordul fatului, deci in concluzie nici o sansa! stupoare! n-am gasit pe nimeni care sa-mi zica ce sa fac. Mi-au cerut banii si mi-au propus sa ma programez pentru miercuri (era luni) ca abia atunci au locuri libere. Shocata!!!!!!!! asta e cuvantul potrivit. Mi-am sunat toate cunostintele si am gasit pe cineva care cunostea un medic......oricum era prea tarziu.
Acum stiu ca pana nu-i bagi in buzunar ceva nu se rezolva nimik.(Sunt exceptii, ai avut tu norocul asta :)). Ai dreptate e o problema de atitudine dar si de bani si mai ales bani.
Imi pare rau daca raspunsul meu te-a suparat. Nu asta era intentia.

-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

am omis ceva. e vorba si de mentalitatea medicilor. la maternitate, la policlinica, la clinika privata tot aceeasi mentalitate a ramas. sunt obisnuiti, ca "li se cuvine" si asta e rezultatul! de aici si atitudinea pe care o au. Hai ca m-am lungit, dar e un subiect dureros si neplacut pentru mine.
Va pup si sa fim sanatoase.
P.S. E vre-un medic aici sa spuna si el ce simte si ce crede si unde vede rezolvarea?

Mergi la inceput