De ce atit de multe operatii cezariene in RO?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Am nascut normal, dar am fost dupa aceea in camera cu o mamica care
a nascut prin cezariana. Nu as fi vrut sa fiu in pielea ei! Abia s-a putut ridica din pat a doua zi, si asta cu niste dureri groaznice. Nici nu s-a putut bucura de copilasul ei, ce sa mai vorbesc de alaptat! Pe cind eu puteam imediat dupa nastere sa darim munti!
Parerea mea este ca femeile din romania sint si mult prea comode (de ce sa ma chinui si sa stau ore in sir cu dureri, cind se poate si fara) sau le este frica de cel mai natural eveniment din viata! Pacat! Experienta nasterii naturale este unica si incomparabila cu o cezariana! Bineinteles nu vorbesc de cazurile unde o cezariana este necesara. Ah, si eu m-am gindit atunci, dupa ore si ore de dureri: de ce doamne nu am ales cezariana!! Acum insa ma bucur ca am trait, alaturi de sotul meu, minunea nasteri mult doritei noastre fiice Bianca. Si daca ar fi sa mai am vreun copil voi alege din nou calea naturala.

Flavia si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by deliak

Am nascut prin cezariana,fiindca bebe al meu era prea mare si nu puteam sa-l nasc normal,si pe linga asta mai avea si dubla circulara de cordon. Eu optasem pentru nastere normala,dar cand am fost la ultima ecografie tridimensionala si mi-a zis Pop ca bebe are un cap cu 46 in circumferinta(adica cu 2 cm mai mare decat normal) si 4800gr.doctorita mi-a zis ca risc prea mult si am nascut prin cezariana. Multumesc lui Dumnezeu ca a fost totul bine si bebe sanatos.Deci la urmatorul copil,o sa fie tot cezariana. Apropo...am si Rh negativ.



46 cm circumferinta capului, esti sigura ??? Asa a si n avut? Copilul meu de-abia la 1 an a atins dimesiunea asta, la nastere (naturala) si el a fost mare (4400 g, dar cu circumferinta craniana de 36,5 cm - de asta ma mir).


Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliak spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

quote:
Originally posted by deliak

Am nascut prin cezariana,fiindca bebe al meu era prea mare si nu puteam sa-l nasc normal,si pe linga asta mai avea si dubla circulara de cordon. Eu optasem pentru nastere normala,dar cand am fost la ultima ecografie tridimensionala si mi-a zis Pop ca bebe are un cap cu 46 in circumferinta(adica cu 2 cm mai mare decat normal) si 4800gr.doctorita mi-a zis ca risc prea mult si am nascut prin cezariana. Multumesc lui Dumnezeu ca a fost totul bine si bebe sanatos.Deci la urmatorul copil,o sa fie tot cezariana. Apropo...am si Rh negativ.



46 cm circumferinta capului, esti sigura ??? Asa a si n avut? Copilul meu de-abia la 1 an a atins dimesiunea asta, la nastere (naturala) si el a fost mare (4400 g, dar cu circumferinta craniana de 36,5 cm - de asta ma mir).


Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C


Scuze,vroiam sa spun 38 cm,cred ca m-am grabit. M-am dus si m-am uitat in fisa aia de la spital...care ti-o dau aia cand iesi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_turbat spune:

Cici,
generalizezi si jignesti.

Hai sa te luminez putin, cu o povestire din alte vremuri:

Stii de ce nu mai profesez? Pentru ca medicii nu sunt trasi la raspundere niciodata pentru prostiile facute. Si fac niste dudeeee...!!!! Stii cumva, iubito, cine plateste, cine-i tapul ispasitor? Fraierele de asistente si infirmiere. Intotdeauna se spune: "Asistenta e de vina!" Intotdeauna subalternul, care nu poate spune ceva, fiindca doctorii isi iau apararea. Sau nu ai auzit de "Fratia medicilor"?
La Postliceala Fundeni, aia de stat, exact, chiar se invata pe vremea mea! In ceea ce priveste teoria si practica viitoarele asistente dadeau clasa viitorilor "domni/doamne medici" din acelasi an de studiu.
Spui ca iti iei diploma pe bani? Si, in naivitatea ta, cine crezi ca te angajeaza, chiar si cu pile si spaga daca nu stii cum sa salvezi un om? Tare as vrea sa te vad cu pacientul in fata, pe moarte fiind, cat de lucida, rapida si blanda esti!


Si vrei sa-ti mai spun ceva? Am prieteni din copilarie in sistemul sanitar, unii au terminat mai tarziu, medici fiind, altii mai devreme ca asistenti ... dar au ramas fiindca sunt pasionati! Astia nu te vor lasa niciodata sa te simti nedemna, sau prost tratata, sau...

Eu am fost asistenta medicala. Mi-a pasat si imi pasa de cei suferinzi. Si sunt multe Doamne asistente cu suflet si stiinta in spitale.

Iti urez sa cunosti o astfel de persoana!









quote:
Originally posted by cici

pentru despre copii
Si eu am nascut prin cezariana la cerere .
Taietura e mare si grosolana.Nu prea am avut de ales pentru ca am hernie de disc si bineinteles nimeni nu m-a incurajat sa nasc normal.
Problema e ca dupa ce auzi si vezi cu ochii tai un copil nenorocit din cauza forcepsului nu-ti prea vine sa alegi alta varianta aici in Romania .Da, si noua ne-ar place sa mergem acasa dupa 3 ore dar ce personal are grija de mame in timpul nasterii si dupa, in Olanda si ce "personaje" au aici? Apropo stiai ca in Romania sunt asistente medicale care aproape ca n-au trecut pe la colegiu ?Cind merg cu copilul la vaccin tremur sa nu i se intimple ceva ? Si asta din cauza ca acum sunt o gramada de colegii particulare unde promoveaza toata lumea ca doar banul conteaza. Nu vreau sa supar pe nimeni si nu generalizez dar cine stie ?Poate peste 2 ani voi fi si eu asistenta
ca vad ca nu e greu>imi trebuie doar ceva bani.>

cici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CM spune:

Pt pisoi turbat:M-ai facut sa ma amuz.Evident asistentele sint mai destepte si mai bine pregatite decit un medic!!

Pt aniana:Nu inteleg de ce ai pretentia ca un medic sa stea linga tine pina nasti daca nu e in spital sau de garda.Mie nu mi se pare normal.De ce ?Pt ca asta inseamna ca medicul ala sa stea zi si noapte la spital.Tu crezi ca nu are familie, copii? Si ce daca se duce la cabinet?In definitiv face ce vrea cu timpul lui liber, in cazul de fata munceste.Medicul este pontat 6 ore pe zi la spital.Daca vrea sa te nasca este decizia lui si nu a ta.Din discutiile voastre am tras concluzia ca un medic ar trebui sa fie ca un servitor pt voi, ori asa ceva nu o sa se intimple.
Inainte de 89 si in UE se naste cu moasa.Voi de ce nu nasteti cu moasele? Si ele au facut cursuri etc, stiu mai multe ca medicii(vedeti raspunsul lui pisoi turbat), probabil va costa mai putin, de loc nu prea se poate ca au si ele mindria lor.In fond ce mare filozofie sa nasti?? (parca asa spunea cineva aici pe forum).

Asa cum pacientele isi aleg medicii la care se duc, asa si medicii isi aleg pacientele.Asta a fost un raspuns pt cele care se mira de comportamentul "ciudat" al unor medici.

Va doresc multa sanatate si nastere usoara cu sau fara medic!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syracuse spune:

De obicei nu postez - sunt doar "viezuitor" din umbra.

Eu locuiesc in SUA si in momentul de fata inclin sa aleg o moasa pt. nastere (dar stiu ca exista diferente mari de sistem intre ce este aici si ce se intampla in Romania).

Desigur, sper sa fie nastere naturala - asta as vrea - insa vreau pe cineva langa mine in permanenta, ceea ce moasele aici ofera, doctorii nu. Ei sunt de cele mai multe ori ocupati cu completatul formularelor pt. compania de asigurari medicale (o nebunie legata de sistemul de sanatate American exorbitant de scump).

Cand am fost la prima vizita de OB (obstretica) - am avut-o cu o moasa, nu cu doctorul, si a fost excelent. Sunt extraordinar de dragute, au rabdare, si stau cu tine si 2 ore la explicat daca vrei.

Inainte de vizita asta am fost la doctori (din aceeasi clinica) - si toti te scot din cabinet in doi timpi si trei miscari. Nu au timp, nu au rabdare...si poti fi sigura ca doctorul NU va aparea in sala de nastere decat dupa ce capul copilului incepe sa iasa. De altfel, ti se cam si spune treaba asta din capul locului.

Bineinteles, daca apar complicatii medicale si ai optat pt. moasa - exista si un doctor la indemana in orice moment care sa intervina.

Sincera sa fiu, m-am cam ingrozit de povestirile de pe firul asta cu situatia din tara - desi cand sunt aici, zbier si urlu in gura mare cand primesc IAR SI IAR note de plata medicale pe motiv ca asigurarea IARASI a gasit un motiv sa NU acopere nu stiu ce procedura, pe nu stiu ce motiv (exista intotdeauna un motiv!!).

Este ingrozitor de scump si de frustrant sistemul ...dar ma gandeam...oare asta sa fie pretul pt. ca sa primesti ingrijire medicala fara sa iti pierzi demnitatea de om?

Cateodata ma gandesc ca poate ar fi mai bine in tara; dau si eu ce pot la doctor, cat ma tin curelele ...nasc cum pot, cu sau fara asistente zgripturoaice,...ca la urma urmei D-zeu a lasat sa nasca femeia si de una singura, la o adica!
...Dar macar nu as ramane cu tone de "billuri" medicale pe datorie, care sa ma aduca incetul cu incetul la sapa de lemn, mult dupa ce am uitat durerile de la nastere!
Si asta cu asigurare!!!

Fara asigurare - o nastere + supravegherea medicala de-a lungul celor 9 luni te pot duce pana la 20,000 de dolari sau mult mai mult -daca cine stie ce complicatii apar.

Brrrrrr....

Voi ce ati prefera fetelor? Medicii si asistentele zgripturoaice din Romania (si da fiecare dupa posibilitati?) sau ruina financiara SIGURA din State - in schimbul tratamentului adecvat si demn?

...Hmmm...nici eu nu mai stiu ce sa zic...

Astept dezbateri daca are cineva chef...







Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Eu nu am citi tot ce s-a scris aici pe acesta tema, dar va spun ca eu am optat de la inceput la o nastre normala. pt ca imi era cam frica de cezariana. si unde mai pui ca era cat pe ce sa ajung na cutit.
Si cand an nascut an prins toate cele trei schimburi de la sala de nasteri. si toate moasele si asistentele au fost dragute cu mine. nu ma repezit nimeni, nu mi-a vorbit urat, si incercau sa ma faca sa ma sinm mai bine. Ma rog, in masura in care puteau. De ex. din cauza durerilor eu am avut frisoane tot timpul iar moasa venea si imi mai facea cate un Ca intravenos si ma mai incalzeam putin.
Si sa stiti ca lu le-am dat absolut nimic, nici macar o cuti cu bomboane.
Iar la sfarsit am trait cel mai minunat moment din viata mea. Faptul ca m-am vazut fetita chiar din prima clipa m-a facut sa iut toate orele de travalui prin care am trecut.

Asa ca eu sunt pro nastere normala, cezariana doar in caz de forta majora.

tnicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Eu am nascut normal si nici nu m-am gandit vreo clipa la cezariana, cu toate ca prietene care au nascut prin cezariana incercau sa ma convinga sa nasc tot asa. Si nu va ganditi ca sunt eu aia curajoasa, ca mie frica si de o injectie. Dar decat sa imi faca anestezie generala si sa nu stiu nimic sau peridurala si sa fiu constienta pe toata durata operatiei, am zis ca mai bine nasc normal.
Norcul meu a fost ca am nascut foarte repede, dupa 4 ore de travaliu, cu dureri suportabile si nu a mai fost nevoie nici de peridurala, ca bb era grabit.
Nasterea prin cezariana este o interventie chirurgicala, iar anestezia generala, din cate stiu eu, dupa un numar de... devine periculoasa.
In legatura cu doctorii tineri care mai nou recomanda cezariana, ca sa le fie lor bine, tot ce pot sa spun este ca dr. meu nu a pus niciodata problema cezarienei (si este doctor tanar).
Dupa parerea mea nasterea prin cezariana ar trebui facuta doar atunci cand este necear, cand doctorul ti-o recomada, din motive medicale.

Syracuse eu zic ca nu e asa de rau sa nasti in Romania... De exemplu, daca ai un medic bun atunci nu mai conteaza ca asistentele sunt zgripturoaice, ca nu stai decat cateva zile in spital. Si sunt spitale unde conditiile sunt acceptabile (eu pana sa nasc nu am fost internata niciodata si nu mi s-a parut atat de groaznica perioada cat am stat in spital). Mi se pare aiurea cand aud ca cineva a plecat din Romania nu stiu unde ca sa nasca. Cred ca in total am dat pe analizele din timpul sarcinii si ce am dat prin spital cand am nascut cel mult 1000 de dolari.

Si inca ceva (ca mi-am adus aminte)... exista spitale unde poti sa stai intr-o rezerva platita (cred ca 50 de dolari sau euro/zi) si am inteles ca sunt conditii f. bune. Deci pentru cine isi permite se poate si asa...



Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Acum trei saptamani am nascut prin cezariana. Nu am termen de comparatie pentru o nastere normala (pentru ca nu am avut asa ceva). Am ales cezariana eu, chiar mi-a trebuit ceva timp sa-mi conving doctorita sa accepte cezariana. De ce? Am mai scris aici. Din cauza fricii in primul rand, a lipsei anesteziei peridurale (cu care as mai fi incercat), a gandului ca poate nu ma sincronizez cu doctorita si medicul de garda m-ar fi lasat in voia sortii (ca asa e pe aici, nu se baga unul peste altul), etc. Anestezia a fost generala, nu am ales-o eu, ci asa se face aici. Toti au fost draguti cu mine in sala de operatii, inclusiv anestezista. Partea nasoala a fost cand m-am trezit. Am simtit la un moment dat o durerer puternica la burta ca si cum m-ar fi masat cineva foarte insistent si-mi ziceam in sinea mea "oare astia nu stiu ca ma doare?" iar pe de alta parte imi ziceam ca daca simt, inseamna ca e finalul, sau aproape finalul. Apoi am auzit anestezista care ma striga. Imi simteam gura inclestata, si deschisa, cu dintii in fata (daca intelegeti), asta din cauza ca am avut niste tuburi in gura pana in plamani cred, ca te ventileaza mecanic. In fine, anestezista imi spunea sa respir, si nu puteam. Simteam ce simt probabil bolnavii de astm cand au crize: incerci cu disperare sa respiri si nu poti. Dupa cateva incercari am reusit. Am mai simtit apoi ca m-au luat de pe masa de operatii si m-au basculat la reanimare unde am stat o zi si o noapte (fara sa-mi vad copilul, inca, scria doar pe mana mea "barbatesc, 2,900 kg"), si imi era o sete groaznica, aveam buzele uscate, si nu ma puteam intinde dupa apa, trebuia sa asteptam infirmiera sa vina sa ne dea sa bem apa cu paiul. Si mai erau inca cinci ca mine in tot salonul. Pentru mine a fost o experienta traumatizanta. Poate ca o nastere normala ar fi fost si mai traumatizanta pentru mine, pentru ca sunt o fire emotiva, nu suport sa tipe cineva la mine, n-am de unde sa stiu.
Elyanne, am stat intr-o rezerva din asta, dar nu e decat 150.000 lei/zi, iar conditiile sunt foarte bune. Este foarte curat, sunt numai doua paturi, baia este direct din camera, cu dus, cu boiler, cu mobilier de baie, inclusiv odorizante. De fapt sunt conditii decente, dar comparabil cu restul saloanelor, mie mi s-a parut excelent.

Cristina si bebe Stefanut (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_maria spune:

Buna fetelor.
Am citit ce sa scris aici si vin si eu sa va spun povestea mea.
Am nascut in urma cu 5 saptamini prin cezariana,pe tot parcursul celor 9 lini de sarcina nic nu am vrut sa aud de op cezariana eram pentru nasterea normala, nu pot sa spun ca nu imi era putin frica dar oricum eram hotarita sa nasc normal nici nu se punea vb de cezariana si dr a fost de acord cu mine.
Ei dar lucrurile nu au stat asa,pentru ca am stat acasa in travaliu de la 2 noaptea pina dimineat cind m_am dus la dr,apa sa dus toata am fost luata la intrebari de ce am stat atit si dupa ce a juns si medicul si ma consultat adica pe la 11 dimineata si eu cu contractii la 3 minute si dilataie de 2 degete fara apa a hotarit cezariana,eu am ramas fara cuvinte nu pot sa spun ca aveam dureri mari dar am avut incredere in dr ca daca el a ales cezariana stie el de ce,a zis ca copilul e destul de mare a avut 3.650 si 52 de cm eu nu mai am lichid ,virsta adica 32 ani asa ca asta a fost.
Intradevar nu te poti bucura de vederea copilului imediat dar daca e spre binele lui cred c prima data te gindesti la el.
Anestezia a fost generala eu nu am simtit nimic nu pot sa ma pling ca si CRISTINA pentru mine totul a fost foarte usor,m_am trezit foarte bine in salon eu putem sa beau singura nu trebuia sa imi dea nimeni cana ca sa beau,asistentele au fost dragute eu a doua zi am umblat singura prin salon si mam dus si la bebe la alaptat in a 3 zi tot singura,asa ca totul depinde de fiecare persoana si cu mine in salon era o tipa care nascuse inaintea mea cu op cezariana si era si mai tinara ca virsta si ea nu se putea misca abia mergea si insotita de cineva.
Deci parerile sunt impartite nici la mine nu a fost ce am dorit dar ma bucur ca totul a fost bine si nu am ramas cu nici o experienta neplacuta totul a trecut usor.Operatia e bine ,sa inchis foarte bine nu e foarte vizibila si in timp probbil ca nici nu se va mai vedea,important este ca eu ma simt bine.

Asta a fost povestea mea.
CLaudia_Maria

Mergi la inceput