De ce atit de multe operatii cezariene in RO?

De ce atit de multe operatii cezariene in RO? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

dragii mei,

Am o intrebare. De ce sunt atit de multe operatii cezariene in Romania?
Astept dezbateri serioase.





Pentru parinti... despre copii!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Reliana spune:

Cred ca tuturor femeilor le e frica ca vor fii lasate sa se chinuie ore īntregi, si ca vor fi tratate sub nivel uman. Si pentru simplul fapt ca dureaza mai putin, desi din punct de vedere al sanatatii(mamei) este putin mai complicata o cezariana. Am nascut prin cezariana, dar nu sunt adepta ei, sincer mi-a fost mult mai frica cu cezariana decāt cu nastere normala, pentru care eram pregatita psihic. Consider ca īn cazul īn care conditiile medicale se vor schimba si īn Ro, iar standardele aparatelor se vor īmbunatati, atunci nu va mai fi "epidemie" de cezariene. Cred ca si contributia medicilor spre a crea o atmosfera prietenoasa legata de nasterea normala ar fi un īndemn. Si ar mai fii un punct de luat īn seama, informatia legata de nastere, īn general.

Tot ce-ti doresti se poate realiza, atunci cānd vrei cu adevarat!
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=117&cid=16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia spune:

quote:
Originally posted by Reliana

Cred ca tuturor femeilor le e frica.... Consider ca īn cazul īn care conditiile medicale se vor schimba si īn Ro, iar standardele aparatelor se vor īmbunatati, atunci nu va mai fi "epidemie" de cezariene. Cred ca si contributia medicilor spre a crea o atmosfera prietenoasa legata de nasterea normala ar fi un īndemn. Si ar mai fii un punct de luat īn seama, informatia legata de nastere, īn general.

Tot ce-ti doresti se poate realiza, atunci cānd vrei cu adevarat!
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=117&cid=16




Reli, cred ca raspunsul tau ar fi fost corect (din punctul meu de vedere) daca ar arata asa cum l-am citat, cu amendamentul "multor femei le este frica..". Atunci cand eu l-am rugat pe medicul meu sa nasc prin cezariaana, asta a fost motivul. Cred ca fiecare dintre noi trece la un moment dat prin acea stare de teama de nasterea naturala. Un alt motiv este comoditatea medicilor. Este mult mai spmlu pentru medic sa programeze cezariana miercuri la 11, la 12 a terminat, si-a luat banul triplu decat la o nastere normala si dus a fost. Pe el nu-l doare nimic! Nici in cot!
In rest, de acord cu tine.

Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat.
Lidia

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Lidia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

Pe viitoarele mamici le inteleg perfect de ce vor cezariana. Daca as fi nascut in Ro poate as fi ajuns si eu la asta desi nu ar fi fost una din optiunile mele. Asa e, mamicile se tem iar doctorii le fac pe plac atita timp cit le "pica" si lor ceva si nu ii opreste nici un regulament. Nu ma refer desigur la cazurile in care chiar este indicata cezariana. In occident in general nu se fac cezariene "la cerere" (trebuie sa fii o mare personalitate pentru asta si nici asa nu sunt sigura ca tine figura), se merge pe calea cit mai naturala, asta e indicatia majora si numai in cazuri deosebite se face cezariana. Un medic in occident trebuie sa explice de ce a preferat o cezariana in locul nasterii naturale si este tras la raspundere.In Romania cine pe cine sa traga la raspundere si pe cine intereseaza ca e mai sanatos sa nasti pe cale naturala atita timp cit intra bani in buzunar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

De acord. Mamicilor le e frica mai mult de conditiile din spital si de nesimtirea dr. Eu am nascut natural cu dr. f. buna dar am vazut alte mamici care nu aveau dr., venisera sa nasca cu dr. de garda si nu le baga nimeni in seama timp de 24 de ore! Cam o data la 3 ore venea o asistenta si zicea "ce tipi asa? Mai ai pana nasti, ai rabdare" si atat! In conditiile astea si eu as prefera cezariana! Daca ai un dr. bun e preferabila nasterea naturala.
Si eu i-am zis dr. ca vreau cezariana si, explicandu-mi ambele alternative, m-a convins sa nasc natural. Nu regret deloc, cred ca a fost mult mai bine asa. In 5 ore urcam si coboram scari, stateam in fund, etc. Dar nici nu stiu cum as reactiona daca m-as fi chinui vreo 24 de ore fara nici un fel de anestezie si sa mi se mai si vorbeasca urat.
Le inteleg pe cele care fac cezariana la cerere, probabil nu au incredere in dr. lor. Si exista o mare probabilitate sa aiba dreptate! Din pacate!


bb Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns judica spune:

de refacerea dupa o cezariana sau o nastere normala imi puteti spune ceva ?
Mersi!
judica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

quote:
Initial creeata de desprecopii

dragii mei,

Am o intrebare. De ce sunt atit de multe operatii cezariene in Romania?
Astept dezbateri serioase.





Pentru parinti... despre copii!




Raspuns:
1. Pentru ca femeilor le e frica de nasterea normala si de conditiile din spitale.
2. Pentru ca o cezariana costa mai mult si medicii o recomanda deseori cu caldura chiar inca de la prima nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Eu cred ca nu este incurajata nasterea naturala si femeile sunt foarte speriate, asa ca prefera operatia. In momentul in care o femeie gravida cere cezariana, ea trebuie sfatuita de medic sa nasca normal. Dar cred ca totul e invers... doctorii prefera sa opereze pentru ca e scurt, sigur si banii sunt multi. La o nastere naturala pot aparea complicatii, se poate lungi si la zile, cateodata si atunci ei prefera sa termine repede...
Am avut prima operatie in Romania, imediat dupa revolutie si vreau sa va spun ca doctorul meu de pe atunci, nici macar nu a pomenit de nastere naturala - a zis cezariana din prima si asa a ramas. Dupa ce ca m-a operat, chiar daca putea sa incerce sa imi induce nasterea naturala (eram in sapt. 42 si nu mai nasteam - asta era motivul...) nici nu m-a lasat sa alaptez cand a vazut ca fac rani la sani. A strigat imediat la o asistenta sa imi lege sanii, mi-a facut o injectie si a spus ca "copiii cresc si cu lapte praf". Probabil ca a fost bine intentionat - nu a vrut sa ma lase sa ma chinui dar mai tarziu, l-am blagoslovit bine pentru asta.
Deci, eu m-am confruntat nu doar cu operatia, ci si cu laptele. Eram tanara si nestiutoare la varsta aceea, tocmai avusesem examenul de diploma si nu apucasem sa citesc prea multe despre sarcina, bb, laptic, etc. Acum stiu... dar ce folos??? Ca la al doilea a trebuit sa fac tot cezariana, fiind taiata odata. Dar de data asta i-am dat laptic de mama cat s-a putut. Si am si fost incurajata si chiar certata sa o fac.
Asta e parerea mea...
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Pt. ca de cele mai multe ori femeile sunt incurajate de medici sa nasca prin cezariana ... "nashti ca o doamna" ... pt. ca pe vremea raposatului numai doamnele doctor, shi neveste de shtabi nashteau asha, in afara celor cu complicatzii, shi pt. ca inca se vehiculeaza in popor ideea ca se strica ceva acolo jos de la nashterile normale, de multe ori tot domnii doctor produc stricaciuni pe acolo fiid foarte generoshi cu foarfeca la epiziotomii.
Shi pt. ca "doamnelor" le e frica de toate astea ... shi mie mi-a fost dar am avut cine sa ma incurajeze sa nasc normal, shi sunt bucuroasa ca a fost asha ... ce tzaranca sunt :))

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eu facut una am facut cezariana din doua motive:
1. medical
2. daca nu ar fi fost pct 1 as fi rugat dr sa-mi faca cezariana din cauza unei prietene foarte bune. Era insarcinata si doctorul ei a plecat din Bucuresti asa ca atunci cand au apucat-o durerile s-a dus la camera de garda la Giulesti. Nu s-a uitat nimeni la ea, iar cand a fost sa nasca nu i-au facut absolut nimic. Ea e o persoana micuta si bebe ave vreo 4 kg da tote asistentele se dadeau "destepte" si ii tot strigau ca ce vrea atatea calmante..de cezariana nu se punea vorba. La un moment dat bebe s-a blocat, ea nu mai avea putere sa impinga, bebe nu a mai vrut nici el sa iasa . L-au scos pe ultima suta de metrii cu forcepsul, vanat tot. Inca putin si copilul ar fi murit. A stat in travaliu cam 20 de ore, in fund dupa nastere a stat dupa reo luna cred...dar ce m-a marcat a fost imaginea ei la cateva ore dupa nastere...avea toate vasele de sange de pe fata, de la ochi sparte, era toata vanata de la efort. In momentul ala am jurat ca in veci nu o sa nasc natural in spitalele de aici.


M-am intins dar mai spun o poveste...in noaptea de dupa nastere eram in reanimare si nu am dormit toata noaptea pentru ca se auzeau niste urlete cumplite. Ti se facea parul maciuca. De fapt nu dormea nimeni si am auzit asistentele comentand despre cauza tipetelor: o fata insarcinata in luna 6 sau 7 avorta spontan (nu din cauza ei adica)o pereche de gemeni. Unul il pierduse deja si acum asteptau sa iasa al doilea. Nu tu anestezie, nu tu cezariana au lasat-o sa tipe ca un animal o noapte intreaga. comentau asistentele ca ce suflet are doctorul sa o lase fara nici un calmant macar...doctor care probabil dormea in cine stie ce capat al spitalului.In afara de durerea ei sufleteasca de care i-a durut fix in cot nici macar durerea fizica nu le-a starnit vreo mila. Sa nu-mi spuneti ca nu se putea face medical nimic ca asta nu o sa o cred in veci.

Scuze pentru mesajul cam lung
Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

:))) Ashtept sa dati cu roshii (vb. Relianei) doamnelor :PPPP

Corinna

Mergi la inceput