combinatie de gresie si parchet ?!

combinatie de gresie si parchet ?! | Autor: ANKUTZA79

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor!Peste o luna doua o sa ne apucam si noi(adica meseriasii) de casa (sa speram,si desi mai avem muuuuuuuuuuuuult pana la capitolul finisaje mi-ar place sa ascult parerile voastre pana atunci.Deocamdata am si eu pt voi o intrebare V-ATI FACUT IN PROPIILE CASE SAU ATI VAZUT PE UNDEVA COMBINATIE DE PARCHET SI GRESIE.Casuta,la parter va fi formata dintr-o zona deschisa asa incat as dori sa delimitez zonele cumva spre exemplu in bucatarie sa pun gresie si in continuare in locul de luat masa sau in living sa pun parchet-voi ce parere aveti?Merge?Si daca da ce culori s-ar potrivi(ce culoare sa aiba parchetul si ce culoare gresia)Pupici tuturor

http://tt.lilypie.com/65H9p3.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Noi avem gresie si parchet. Am cumparat casa cu gresie si mocheta. Adica zona de la intrare, holul si in continuare bucataria sint cu gresie. Living si sufrageria aveau mocheta.
Gresia e deschisa la culoare, nu alba, dar un bej as zice. Parchetul e din nuc, mai inchis la culoare. M-am temut ca o sa sara in ochi diferenta, dar e OK. Gresia are niste vinisoare de nu stiu ce culoare nedefinita, acum parca a imprumutat din culoarea parchetului.
Eu as fi vrut parchet si pe unde era gresia, dar sotul a zis ca nu spargem atita gresie! Cel putin la intrare si in bucatarie ma bucur ca am gresie, cred ca parchetul ar fi avut mai mult de suferit in locurile alea.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

si in casa noastra avem parchet si gresie.bucataria si holul sunt cu gresie,camera de zi e cu parchet.e adevarat insa ca sunt delimitate ,avem usi intre bucatarie si camera de zi dar stau deschise tot timpul.gresia noastra e bej iar parchetul e laminat imitind stejarul.mie imi place cum arata.si mi se pare si foarte practic.spor la construit!

emerald isle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Exista niste plinte speciale pentru delimitat gresia de parchet. Cele doua pot "convietui" foarte bine daca se asorteaza intre ele (cromatic si nu numai)sau contrasteaza in mod fericit.

De pilda, am gasit intr-o casa, in aceeasi incapere, un "covor" de gresie naturala (granitogres), culoarea untului, delimitat de plinte din inox de un chenar de parchet din lemn natural baituit nuc-inchis, nelacuit(sa zicem ca seamana mai mult cu o podea), mi s-a parut extraodinar desi daca mi-ar fi povestit cineva as fi zis ca e horror!

Qi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by daniela_b

De pilda, am gasit intr-o casa, in aceeasi incapere, un "covor" de gresie naturala (granitogres), culoarea untului, delimitat de plinte din inox de un chenar de parchet din lemn natural baituit nuc-inchis, nelacuit(sa zicem ca seamana mai mult cu o podea), mi s-a parut extraodinar desi daca mi-ar fi povestit cineva as fi zis ca e horror!

Qi



Ceva asemanator am vazut si eu....era un living....pe partea "bruna" era o canapea plus alt mobilier bej, iar pe gresia bej era masa cu scaunele de culoarea nucului. Iar obiectele decorative erau la fel, asezate simetric....


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by copiloi

quote:
Originally posted by daniela_b

De pilda, am gasit intr-o casa, in aceeasi incapere, un "covor" de gresie naturala (granitogres), culoarea untului, delimitat de plinte din inox de un chenar de parchet din lemn natural baituit nuc-inchis, nelacuit(sa zicem ca seamana mai mult cu o podea), mi s-a parut extraodinar desi daca mi-ar fi povestit cineva as fi zis ca e horror!

Qi



Ceva asemanator am vazut si eu....era un living....pe partea "bruna" era o canapea plus alt mobilier bej, iar pe gresia bej era masa cu scaunele de culoarea nucului. Iar obiectele decorative erau la fel, asezate simetric....


Alina




Da! Ai inteles la ce ma refer. Designul (asta despre care vorbim)este in speta unul minimalist modern si poate suporta orice combinatie in doze mici si cit mai simetrice ( ca daca e minimalist...).
In fapt, printre multele mele cercetari in "domeniu", am gasit combinatii gresie/parchet de toate felurile, e dificil sa le combini dar nu imposibil!

Si-mi permit sa dau un sfat mic pentru un efect maxim:

daca o combinatie de succes (fie ea si dificila, gen parchet +gresie) functioneaza, nu ezitati sa repetati efectul chiar si pe suprafete mici, in alt loc al casei, aceasta repetare (desigur nu exces), aminteste "vizitatorilor" ca respectiva casa are un stil, sa-i zicem...studiat.

O sa rideti dar cu putina atentie (si un designer de clasa) chiar si o chicioshenie sinistra gen "rapirea din serai" poate deveni efect spectaculos, intr-o amemajare!

Qi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

si noi avem gresie si parchet, si sus si jos. jos parchetul e de stejar, culoarea lemnului si gresia de culoare asortata. sus parchetul e de artar culoarea scortisoarei. gresie avem in bucataie, bai si pe holuri jos iar parchet in rest. trecerea de la una la alta se face cu niste separatoare de marmura sau cu o treapta. daca le vezi separat nu iti imaginezi ca se portivesc dar arata chiar bine. holul de la intare e cu o treapta mai jos decit livingul si acolo nu a fost nevoie de separator. si asta e o idee daca poti face holul mai jos. da senzatia de spatiu mai mare desi holul e mic.

eu zic sa va hotariti la culoarea parchetului intii si apoi alegeti gresia. varietatea de culori la gresie e mult mai mare si se poate asorta relativ usor.

daca vrei iti pun o poza sa vesi cum arata bucataria cu gresie alaturi de camera de zi cu parchet.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANKUTZA79 spune:

SUPERIDEI!! multumesc mult tuturor pt idei si pt poze.

http://tt.lilypie.com/65H9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma2006 spune:

Ankutza, mi se pare buna ideea ta cu gresie in zona bucatariei si parchet in rest. Cred ca e de preferat gresie in zona aragazului. Iar in ceea ce priveste culorile cred ca ar merge o combinatie intre maro si ceva mai deschis, spre culoarea untului.

Mergi la inceput